Muž, který odvážel Janouška od výslechu: Luboš Pašek

Když v pátek 23. března po dopravním incidentu propustili policisté Romana Janouška, nečekala na něj žádná bezvýznamná figura.

Personálie
István Léko | 03.04.2012
Luboš Pašek zachycený kamerou televize Prima 23. března 2012.

V nouzi poznáš přítele. Možná někoho překvapilo, že když Roman Janoušek po dopravní nehodě odcházel z budovy policie v Praze na Pankráci, nedoprovázel ho jeho přítel, exprimátor Pavel Bém. Muž, který na něj čekal, však vůbec není bezvýznamnou figurou. ČESKÁ POZICE a její další zdroje identifikovaly podnikatele Luboše Paška. Pojďme se na tuto osobu podívat blíže.

Tento Janouškův byznysový souputník, který se po jeho boku často objevuje na golfu, se v minulosti vyskytl i v různých dodnes nevysvětlených kauzách. Figuruje v mnoha společnostech, z nichž některé jsou spojovány právě s Janouškem. Jde o firmy Medea Kultur, Vade Retro a Kardio Port. Ve všech případech šlo o podezřelé toky peněz ze státní sféry do soukromého sektoru.

Ad Medea Kultur

V červnu 1993 založil Janoušek společně s Karlem Stejskalem, Josefem Regnerem a Ladislavem Dvořákem společnost Medea Real a stal se jejím jednatelem. O pět měsíců později Medea Real a Strojexport založily firmu Medea Kultur. V prosinci 1994 v souvislosti s Regnerovým odchodem vzrostl Janouškův podíl v Medea Real z 25 na 33 procent.

Nejvyšší kontrolní úřad tvrdí, že stát v letech 1993 až 1996 vydal zhruba půl miliardy korun na protidrogové programy, z nichž značná část skončila právě na účtech firmy Medea Kultur. V srpnu 2000 se Janoušek stal polovičním vlastníkem této firmy, ale o tři roky později prodal svůj podíl Stejskalovi. Dle informovaných zdrojů je však Janoušek s touto firmou je spojován dodnes. A Medea Kultur má dodnes smlouvy o propagaci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Marketingovým ředitelem Medea Kultur je už několik let Luboš Pašek.

Ad Vade Retro

O Paška se média zajímala již na jaře 2008 v souvislosti se zakázkami na reklamu a marketing, které za podivných okolností zadával státní podnik Lesy ČR. Podle Hospodářských novin interní audit Lesů ČR odhalil porušení zákona při pětimilionové zakázce pro kladenskou firmu Vade Retro, kde je Luboš Pašek předsedou představenstva. Právě na personální propojení této firmy se společností Medea Kultur, kde Pašek působil jako marketingový ředitel, novináři poukazovali.

Zakázka byla údajně přidělena exkluzivně bez jakéhokoliv výběrového řízení. Lesy ČR se zavázaly pěti miliony sponzorovat lyžařské závody pořádané Svazem lyžařů ČR. Pašek Hospodářským novinám tenkrát řekl, že na smlouvě se státním podnikem nic divného nevidí. „Nemyslím si, že by Lesy nějak pochybily. A jestli, tak mě to vlastně nezajímá, byl by to pouze jejich problém,“ prohlásil Pašek.

Ad Kardio Port

Janouškův přítel figuruje také ve velké aféře kolem společnosti Kardio Port, která vypukla loni v březnu. Tato – opět kladenská – firma s utajenými vlastníky dodává na základě vyhraného výběrového řízení pražské prestižní klinice IKEM zdravotnický materiál za 1,8 miliardy korun. Pašek byl v době tendru členem jejího představenstva. Jedna z největších zdravotnických zakázek posledních let je však podle Hospodářských novin napojena na Romana Janouška.

Listu se totiž podařilo získat kopii e-mailu, který z firmy Kardio Port doputoval do pražské kliniky IKEM. Pracovnice firmy v něm žádá, aby nemocnice všechny dokumenty posílala do budovy Gallery Myšák v centru Prahy, přestože firma Kardio Port oficiálně sídlí v Kladně. A jak známo, právě z Gallery Myšák úřaduje Janoušek. Má tam podle údajů z katastru nemovitostí i trvalé bydliště. Instrukce vyplývající z e-mailu jsou jasné: „Moc prosím o posílání korespondence pro firmu Kardio Port na adresu: Kardio Port a.s., Gallery Myšák, Vodičkova 710/31, Praha 1.“

Jenže Pašek v zakázce opět nic podezřelého nevidí: „Nemám ani promile pochybnosti, že bychom něco udělali nekale nebo nenormálně,“ řekl Pašek a dodal, že pokud se na zakázce něco někomu nelíbí, ať si to třeba stokrát dokola prozkoumá. Kauzu již více než rok prošetřuje protikorupční policie, zatím bez jakéhokoliv výsledku. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:6

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

kika

zajímalo by mě, jestli dostal pokutu za to, že na stopce nezastavil!!!

Tu audinu neřídil Pašek, ale

Tu audinu neřídil Pašek, ale nějaký řidič.

Myslím, že ze zmíněných

Myslím, že ze zmíněných transakcí je Kardio port ten největší tunel. Mimochodem je to tentýž model, jenž se osvědčil už předtím na severu pánům Šulcovi, Bendovi a spol. v ústecké Krajské zdravotní. Dodávat může jen tzv. kompletátor, který sice nic nevyrábí, zato si ale přihodí svých 10-20% marže a ta zmizí bez jakékoli přidané hodnoty do černé díry.

   Pamatuji si, že novináři HN Paška tenkrát dost naháněli a byl dost nasupený:-)

akce BIS

Také to mohlo být takto. BIS informovala Tupolánka o kšeftech Béma a Janouška. Tupolánek nereagoval a ještě to dával číst Dalíkovi. Fischer se klepal strachy, aby něco neudělal. Tedy také nic. Nečas se bojí podobně jako Fischer. Roky běžely a nějaký šikovný bizon se naštval. Zaverboval Vietnamku. Zaverboval kámoše Janouška. Kámoš dostal úkol. Dej si s Janouškem pár panáků. Stalo se. Vietnamka potom Janouška předjela a přibrzdila trochu prudčeji. Janoušek zazmatkoval. Utíkal. Atd. Atd. Inu povedená akce BIS!!!!

To je ale konina:-)) Jen

To je ale konina:-)) Jen nevím, jestli je to myšleno vážně, nebo je to sarkastická poznámka typu "Vietnamka mi na kapotu sama naskočila...".

Václavák???

Jak vlastně dopadla privatizace Strojexportu a Strojimportu? Šlo tam stejně asi hlavně o budovy na Václ. náměstí. Privatizovalo se za Tupolánka s Bralíkem někdy 2008, ale nějak mně uniklo komu!!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah