Vyšší daně ve sněmovně prošly. I když se část ODS kroutí.

Hlasování si poslanci ještě zopakují, až se jim zvýšení daní vrátí ze Senátu. Zůstanou občanští demokraté jednotní?

Finance
Lukáš Novotný | 13.07.2012

Poslanecká sněmovna stihla ještě před parlamentními prázdninami zvýšit daně. Mimo jiné stoupne od příštího roku DPH – v obou sazbách o jeden procentní bod, a to prý dočasně na tři roky. Dále si lidé s příjmy nad sto tisíc korun k dosavadní dani z výdělku připlatí sedm procentních bodů. Vládní předloha teď zamíří do Senátu, který ji zřejmě vzhledem k převažujícímu oranžovému zabarvení poslancům vrátí. Potud nic překvapivého.

Otázkou je, zda se poté podaří poslancům senátní veto přehlasovat. Vláda k tomu bude potřebovat alespoň 101 hlasů, které nemá tak úplně jisté. V pátečních Hospodářských novinách se totiž objevila informace, že část občanských demokratů má se zvyšováním daní značný problém. Své výhrady údajně emotivně ventilovali v úterý na poslaneckém klubu.

Někteří poslanci premiéra tak rozčílili, že je dokonce vyzval, ať ho odvolají z čela ODS„Jednání klubu se oproti obvyklé hodině protáhlo na celé tři hodiny a někteří premiéra tak rozčílili, že dokonce zvyšoval hlas a používal velmi expresivní výrazy,“ napsal deník. Během jednání prý rozhořčený Nečas vyzval „kverulanty“, ať ho z čela ODS odvolají.

K nejhlasitějším kritikům patří v ODS kromě tradičního Nečasova stranického oponenta Petra Tluchoře i poslanci Marek Šnajdr, Boris Šťastný a Tomáš Úlehla. V neformálních rozhovorech jej ale dle HN kritizuje téměř polovina poslenckého klubu.

Minimálně do voleb klid

Nelíbí se jim například, že Nečasův kabinet bojuje proti hospodářským problémům zvyšováním daní, což v reálu nefunguje a odporuje to programu ODS. Vláda se domnívá, že jí vyšší daně pomohou k většímu objemu vybraných peněz a ke stabilizaci rozpočtu. Dosavadní inkaso DPH v letošním roce tomu ale nenasvědčuje. Přestože spodní sazba daně vrostla na začátku roku z 10 na 14 procent, za prvních šest měsíců se na DPH vybralo méně než loni.

V minulých dnech vzbudil nevoli občanskodemokratických poslanců také způsob, jakým premiér odvolal z funkce ministra spravedlnosti jejich stranického kolegu Jiřího Pospíšila. Interní vzpoura v poslaneckém klubu může být pro Nečase dalším signálem o jeho oslabující pozici uvnitř strany. I když asi těžko můžeme očekávat, že by spory vygradovaly dříve než po podzimních volbách do Senátu a krajských zastupitelstev. A tak se zvýšení daňové zátěže v příštím roce zřejmě nevyhneme.

Jaké další daňové změny sněmovna schválila?

  • Ruší se stropy u pojistného na veřejné zdravotní pojištění pro roky 2013 až 2015.
  • Výdajové paušály živnostníků se omezí, a to u příjmů z podnikání podle zvláštních předpisů, například u lékařů nebo advokátů a u výnosů z autorských práv na 800 000 korun.
  • Zvyšuje se daň z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta.
  • Poslanci zmírnili vládní návrh na zrušení takzvané zelené nafty pro zemědělce. Její konec o rok odložili a pro příští rok vratku spotřební daně snížili ze 60 na 40 procent.
  • Novela sjednocuje dávky spojené s bydlením. Na příspěvek budou mít nárok ti, kteří na bydlení dávají alespoň 50 procent příjmů (dosud 30, respektive 35 procent v případě Prahy).

 

Zobrazit diskusi
Reakcí:0

Oblíbený obsah