Politici na olympiádu? Jen až budou disciplíny korupce a lhaní.

Dle 78,6 procenta TOP manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ by naši politici neměli navštívit olympiádu na náklady Českého olympijského výboru.

Hlas elity
Luděk Bednář | 03.08.2012
Na letní olympijské hry v Londýně se z českých politiků chystají například ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), šéfka školského výboru sněmovny Anna Putnová (TOP 09) či poslanec Jiří Šlégr (LEV 21).

Na letní olympijské hry se nechystají jen sportovci. Lákají i ostatní české občany a také – politiky. Například prezident Václav Klaus se v pátek 27. července zúčastnil slavnostního zahájení a až do pondělí „podporoval“ naše olympioniky.

Před olympiádou se objevily zprávy, že hry hodlají navštívit i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), školství Petr Fiala, průmyslu Martin Kuba (ODS) a zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Z dalších českých politiků pak například šéfka školského výboru sněmovny Anna Putnová (TOP 09), poslanec Jiří Šlégr (LEV 21) či ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD).

Některé politiky zve Český olympijský výbor (ČOV). Problémem však je, že je dotován ze státních peněz a mezi jeho hlavní sponzory patří i polostátní ČEZ. „Účast vrcholných představitelů státu na největší sportovní akci světa považujeme za jejich povinnost. Odmítáme hrát hry, kdy se politici mají stydět za to, že reprezentují republiku,“ řekl webu Aktuálně.cz mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment.

Například ministru Vondrovi zaplatí ČOV i ubytování. Vondra to zdůvodňuje tím, že armádní Dukla je největším klubovým přispěvatelem české reprezentace. Naopak ministr Heger si všechny své náklady spojené s návštěvou olympiády hradí z vlastní kapsy. Dle 78,6 procenta vrcholných manažerů oslavených ČESKOU POZICÍ by naši politici neměli navštívit letní olympijské hry v Londýně na náklady ČOV.

graf Hlas elity

                                  Odpovídalo 98 vrcholných manažerů firem.

Toto stanovisko zaznívá jednoznačně v následujících pěti záporných odpovědích:

„V žádném případě. Je to od politiků nestoudnost. Na sport se na jedné straně peníze krátí a na druhé je jich dost pro politiky. Něco nehraje. Buď přestanou sportovní svazy včetně olympijského výboru brečet, že nemají dostatek peněz, nebo chtějí uplácet politiky.

Je to pořád dokola. Politici se chovají drze a myslí si, že mají právo na vše na úkor státu. Možná bychom měli jít cestou Islandu po hospodářské krizi.“

„Pokud politici, pak také já nebo vy. Nevidím rozdíl v nároku na tuto cestu pro politika anebo pro jiného českého občana. Ostatně, na rozdíl od většiny občanů politikům jejich plat dovoluje jet na olympiádu za své.“

„Politici by si měli výlet na olympiádu sami zaplatit a novináři by měli psát, jak stát dotuje Český olympijský výbor (ČOV).“

„Národ českými politiky opovrhuje, a proto k odhodlání sportovců zvítězit přispět nemohou.“

Závodí, reprezentují, jedou tam pracovat? Jsou olympijské hry pro politiky nebo pro diváky? To by si měl Mezinárodní olympijský výbor vyjasnit.“

Méně skeptické jsou tyto tři kladné odpovědi:

„Je to prezentace České republiky.“

„Pokud je ČOV pozval a nabídl jim přiměřené financování.“

„Jen však prezident a předseda vlády. Ostatní ať si to povinně zaplatí ze svého.“

Další dva respondenti nemají vyhraněný názor:

„Musel bych víc vidět do fungování ČOV.“

„Upřímně řečeno, je mi to úplně jedno. V každém případě to totiž budou platit daňoví poplatníci. A pokud je netíží, jak jejich volení zástupci hospodaří se státním majetkem a vyhazují přitom miliardy, pak by je nemělo ani tížit, kdyby se za jejich peníze vydala na olympijské hry celá vláda, Poslanecká sněmovna a Senát, včetně rodinných příslušníků a domácího zvířectva. Kdyby byl program olympijských her rozšířen o některé nové disciplíny, například o korupci, neschopnost či o lhaní, zařazení politiků do výpravy by mohlo posunout ČR na vyšší příčku žebříčku zisku medailí.

Politikům návštěvu olympiády za státní finance nepřeje těchto šest vrcholných manažerů:

„Politici jsou placení z daní, a proto pokud už by někdo měl jet, pak losem vybraní daňoví poplatníci.“

„Výjimku bych udělal jen pro nejvyšší politiky – prezident, premiér – a mimořádné zápasy, při nichž by měli možnost sedět v lóži se svými odpovídajícími protějšky z jiných států. Ostatní si mohou vzít dovolenou a jet za své.“

Čeští politici (a političky) by na náklady firem, ať státních nebo soukromých, měli chodit maximálně například na obědy, večeře, rauty či plesy a sami si hradit náklady na dopravu, pokud to není v místě sídla jejich instituce. Z pravidel firem pak vyplývá, zda láhev vína pro takovou příležitost má přijít maximálně na tři nebo šest tisíc korun. Vše ostatní jim musí hradit jejich instituce, kterou na daném jednání zastupují – kupříkladu politická strana, nebo ministerstvo, pokud jde o ministra či náměstky. Jiné zavání bezhotovostním uplácením.“

Čeští politici ve funkcích odpovídajících takové reprezentaci Česka by měli být ve správné chvíle dle protokolu přítomní na státní útraty. Ti ostatní, kteří se chtějí jen za cizí finanční prostředky podívat, ukázat nebo nasbírat politické a lobbistické body, by neměli zneužívat prostředky ČOV. Ten by ovšem neměl s takovými návrhy ani přicházet.“

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Já bych řekl, že největším

Já bych řekl, že největším plátcem je tím pádem daňový poplatník = občan Česka. Proč se tam zase cpou vyčuránci, sami mající plná ústa "šetření a úspor" ? Navíc nechápu, proč ve výčtu chybí Zelení aj., když tam je LEV21 (v podání Gumy Šlégra) a navíc ten výčet naznačuje, že jde o vládní plnohodnotné strany ? Proč se o Paroubkově partě píše takřka všude (i když ne na titulních stranách, to uznávám, ale poměrně značná publicita se Jyrkovi nedá upřít), když mají menší preference než např. výše uvedení Zelení (i jiné partičky) ?

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah