Key Investments: Dostanou klienti další úder? Jak kdo.

Politikům z Prahy 6 se naskytla pohádková příležitost prodat bezcenné dluhopisy za plnou cenu. Nespadla ovšem z nebe.

HOT TOP|Finance
István Léko | 23.01.2013
Firmu Borsay od října loňského roku reprezentuje (jako člen představenstva) thai-boxer klubu Hanuman Gym Praha a významný člen oblastního sdružení ODS Praha-západ Jakub Malich.

Na šachovnici zvané Key Investments se začátkem ledna odehrál další podezřelý tah. Úvodem k němu podotkněme jen tolik, že se týká politiků Prahy 6 a zatím neznámé finanční skupiny, která se v kauze angažovala a s největší pravděpodobností má dva cíle:

  • udržet nad vodou firmu E Side Property, majitele stadionu fotbalové Slavie;
  • ovládnout koncern Via Chem Group, respektive to nejcennější, co vlastní – chemičku Spolchemie.

K uskutečnění tohoto záměru však musí vyřešit situaci kolem leasingové firmy Borsay. Její dluhopisy za veřejné peníze pořídila pro své klienty (včetně Prahy 6) společnost Key Investments, která Borsay dokonce ovládala!

Dle předpovědi: Borsay nezaplatila

Nežli se dostaneme k rozboru onoho podezřelého tahu, je třeba shrnout situaci společnosti Borsay a začít od dluhopisů, které měla splatit ke konci roku 2012. Bohužel, v příběhu této „investice incestem“ se potvrdil vývoj, který ČESKÁ POZICE již loni předpověděla. Upadající společnost nezaplatila.

Jedná se celkem o 70 milionů korun. Nejvíce peněz (46 milionů) dluží Borsay ministerstvu financí, jehož peníze před lety riskantně investoval konkursní správce Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovny v likvidaci (HZZP) Jan Vanke. (Kvůli této aféře loni v létě spáchal sebevraždu.) Druhým největším držitelem dluhopisů firmy Borsay je městská část Praha 6 (21,3 milionu) a její stoprocentní dceřiná společnost SNEO (1,85 milionu).

Borsay zaměstnává už jen tři lidi, má stamilionové dluhy a nachází se v úpadkové situaci. Kdo ji ve skutečnosti ovládá, nelze dohledat, nevědí to ani věřitelé.

Nový konkursní správce HZZP Pavel Ubr, který nastoupil místo mrtvého advokáta Vankeho, ČESKÉ POZICI sdělil, že od firmy Borsay nic nedostal. „Peníze se budeme snažit vymáhat, ale postup budu konzultovat nejdříve s ministerstvem financí,“ řekl Ubr.

Ani Praha 6 nedostala nic. Právní zástupce firmy Borsay Milan Kučeřík se v dopise, který městské části zaslal, vymlouval na údajnou probíhající restrukturalizaci aktiv společnosti směrem k jejich zlikvidnění. „Společnost se v rámci snahy o restrukturalizaci snaží ve spolupráci s věřiteli o mimosoudní řešení svých závazků,“ uvedl advokát Kučeřík.

Jenže Borsay zaměstnává už jen tři lidi, má stamilionové dluhy a nachází se v úpadkové situaci. Kdo ji ve skutečnosti ovládá, nelze dohledat, nevědí to ani věřitelé, ale pravděpodobně jde o finančně silného hráče, který do orgánů různých (i touto kauzou dotčených) firem s oblibou dosazuje služební řidiče a boxery. Firmu Borsay od října loňského roku reprezentuje (jako člen představenstva) thai-boxer klubu Hanuman Gym Praha a významný člen oblastního sdružení ODS Praha-západ Jakub Malich (viz obrázek).

Nejde o nic překvapivého. V některých společnostech, jež jsou s aférou Key Investments spojeny, najdeme netrénovaným věřitelům hrůzu nahánějící osobnosti i dalších pražských klubů, například Pitbull Boxing či Oleg Matusevich Boxing…

Tři nabídky z říše snů

O neobchodované a prakticky bezcenné dluhopisy firmy Borsay se nečekaně přihlásili dokonce tři zájemci!

Politikům na radnici Prahy 6 však zamotalo hlavu něco jiného, co nikdo z nich neočekával ani ve snu: O neobchodované a prakticky bezcenné dluhopisy firmy Borsay se nečekaně přihlásili dokonce tři zájemci! A všechny nabídky vypadají z hlediska Prahy 6 báječně, znějí téměř stejně, totiž že za dluhopisy zaplatí plnou cenu, jeden zájemce pak dokonce slibuje uhradit i 25 procent z úroků! Skoro to vypadá, že největším investičním ternem v České republice jsou junk-bondy této skomírající leasingovky z Tábora…

Nejprve se soustřeďme na dvě nabídky, jež přišly od konkrétních firem, a to z Ústeckého kraje, kde sídlí zmíněná chemička.

  • Společnost FinMedia z Mostu, která byla založena loni v květnu, tudíž o jejím hospodaření nelze v obchodním rejstříku zjistit vůbec nic, chce koupit dluhopisy za nominální hodnotu. Vyzvala ke schůzce starostku Prahy 6 Marii Kousalíkovou (ODS) a po jednání chce „bez zbytečného odkladu učinit obchodní nabídku a v případě dohody ji ihned vypořádat“. Ačkoli dopis firmy FinMedia dorazil na radnici už 27. prosince 2012, osobní jednání se dodnes neuskutečnilo.
    Šéf společnosti Martin Sedlár v rozhovoru pro ČESKOU POZICI překvapivě nebyl schopen vůbec říct, proč chce dluhopisy firmy Borsay koupit. „Prostě hledám obchodní příležitost. Když někdo něco nabízí, tak se na to podívám,“ řekl obecně. Jenže Praha 6 dluhopisy nikdy nikomu nenabízela. Sedlár na otázku, kdo tedy podle něj tyto dluhopisy nabízel, když Praha 6 to nebyla, nedokázal odpovědět. Dodal jen, že zatím neviděl žádný relevantní dokument o dluhopisech, že už nemá ke své nabídce co říci, a pak zavěsil.
  • Druhou nabídku předložila 16. ledna 2013 firma Radek International z Chomutova. Tato malá společnost měla v roce 2011 tržby kolem 100 tisíc korun a ztrátu ve výši pár desítek tisíc, takže není jasné, kde by vzala 23 milionů na nákup bezcenných dluhopisů. A teď přijde to nejlepší: firma Radek International předložila Praze 6 vůbec nejvýhodnější nabídku – zaplatí nominální hodnotu a nad to ještě uhradí 25 procent z výnosu dluhopisů. ČESKÁ POZICE oslovila jednatele firmy, ale Radek Plavjaník na náš e-mail nereagoval.

Třetí nabídku obdržela Praha 6 od pražské právní firmy Žižka & Partners, která ale nehodlá prozradit svého – jistě bonitního – klienta. Ten nabízí prakticky totéž, co předchozí dvě firmy. Vedoucí právního odboru Prahy 6 Lukáš Kos již jednal s právníky Žižka & Partners, ale zatím bez konkrétního výstupu.

Zobrazit diskusi
Reakcí:2

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Dva řidiči a hodně boxérů

Je to tak. Ve společnosti PLENTY, s.r.o. vystupoval jako jediný společník Luboš Šuda (v jeho profilu je stále jako sponzor SETUZA, a.s.), po něm přišel jako jediný společník Oleg Matusevich. Oba pak figurovali ve  "fotbalové"  společnosti FALKONIDA, a.s., kde je nyní jediným akcionářem Petr Líska. Dále ve stejné tělocvičně jako jako v článku jmenovaný Jakub Malich trénuje Marek Lončák, který dlouho vystupoval v orgánech SETUZA, a.s., nyní je jediným jednatelem Nationwide Assets Management, s.r.o. 

Samí boxeři.

Třeba na stránkách LANNA GYM je uváděna jako hlavní sponzor MAXIMA Pojišťovna, a.s. a jako partner advokátní kancelář Ivo Hala & Partners.  To myslím pro znalé jako důkaz stačí.

A šoféři? Šoférem všech šoférů bude Antonín Franc, který jedná za offshorovou společnost Pembroke Trading Limited, Malta, byl "vlastníkem" fotbalové Slávie, a v poslední době je dokonce zmocněncem jediného akcionáře společnosti Via Chem Group, a.s.!

Neustálou rotací stejných lidí (nebo koní bílé barvy?) v orgánech společností ovládaných jednou osobou či pracujících pro tutu osobu ukazuje na skutečnost, že již není mnoho těch, kteří hodlají za pár korun riskovat.

Na Motejlkovi jsem kdysi

Na Motejlkovi jsem kdysi četl, že pan Sisák propadl bojovému umění, tak když docházejí šoféři, dají se použít sparing partneři z boxu asi:-)

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah