Babákova sponzorská pohádka je v troskách. Na řadě je FAÚ.

Verzi finančního čaroděje o tom, jak sponzoroval Věci veřejné, auditoři nespolkli. Naopak předali případ Finančnímu analytickému útvaru.

Finance
Tomáš Hlaváč | 05.06.2012

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák zažívá klidnější období. Ve světle událostí kolem poslance Davida Ratha a po rozkladu Věcí veřejných se jeho příběh může jevit jen jako nezajímavý balast. A to je chyba, neboť tento příběh se týká neprůhledného financování parlamentní politické strany.

ČESKÉ POZICI nepřestávalo vrtat hlavou Babákovo tvrzení, že z údajného zisku za prodej opce na akcie auditorské společnosti Bene Factum už zaplatil daň a své dluhy ve výši asi šesti milionů korun. (Přitom Babák loni prohlašoval, že si vypůjčil 6 milionů na sponzorské dary pro Věci veřejné.) Protože pochybujeme o tomto tvrzení a protože jsme věděli, že Komora auditorů ČR kontrolovala činnost Bene Factum, požádali jsme ji o stanovisko.

Komora oficiálně potvrdila, že podala podnět Finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí kvůli nejasnému původu finančních prostředků v souvislosti s auditorskou společností Bene Factum

Výsledek: Komora nám oficiálně potvrdila, že podala podnět Finančnímu analytickému útvaru (FAÚ) ministerstva financí kvůli nejasnému původu finančních prostředků v souvislosti s auditorskou společností Bene Factum. Ve stanovisku se mimo jiné píše, že „informace o významném plnění společnosti Bene Factum vůči jiným osobám uveřejňované ve sdělovacích prostředcích nejsou v souladu se zjištěními kontrolní skupiny, a tak původ tvrzeného příjmu zůstává nejasný“. To by ovšem znamenalo, že Michal Babák více než rok svými prohlášeními klamal veřejnost a původ jeho sponzorského daru zůstává nanejvýš pochybný.

Komora auditorů ČR začala s kontrolou kvality činnosti auditorské firmy Bene Factum už loni v létě na základě žádosti Rady pro veřejný dohled nad auditem, jejímž prezidentem je bývalý ministr financí Jiří Rusnok. Právě on ČESKOU POZICI o tomto kroku rady, která dohlíží nad výkonem všech statutárních auditorů a auditorských společností, v srpnu 2011 informoval. Rada pro veřejný dohled nad auditem přitom není žádné občanské sdružení či samozvaná organizace. Nejvyšším orgánem Rady je prezídium tvořené šesti členy, které na šest let jmenuje ministr financí ve spolupráci s Českou národní bankou. Rada je pověřena rovněž dohledem nad činností Komory auditorů ČR.

Babákova slova versus ekonomická realita

O co jde v této Babákově kauze, která je poměrně složitá a vyžaduje značné znalosti v oblasti daní a financí:

  • Poslanec bavil veřejnost po celý rok 2011 krkolomným vysvětlováním toho, jakým způsobem si půjčil na to, aby Věcem veřejným mohl darovat šest milionů korun. Babák několikrát slavnostně slíbil, že předloží všechny relevantní dokumenty na obhajobu svých tvrzení: o tom, že si peníze z firem, kde byl jednatelem (WCM CZ) nebo spolumajitelem (MxB), vypůjčil, i o tom, jak je plánoval splatit. Babák loni tvrdil, že 1,6 milionu si půjčil od společnosti MxB a 3,5 milionu od firmy WCM CZ.
  • Forenzní audit stranických financí, který si Věci veřejné zadaly u společností BDO Tax a BDO Appraisal Services, prokázal, že peníze byly skutečně vyzvednuty z kont firem MxB a WCM CZ. Audit se však bohužel už nezabýval tím, jak se tyto částky na konto obou společností dostaly. Hospodářské výsledky obou firem byly dlouhodobě záporné a stav hotovosti a účtů u bank vykazoval zůstatky ve výši tisíců, nikoli milionů korun.
  • Babák byl nejen z důvodů sponzorských darů Věcem Veřejným, ale i kvůli svým transakcím s nemovitostmi zadlužen ve výši asi 15 milionů korun. Jeho pravidelné roční příjmy se však pohybovaly v řádu statisíců a mohly by stačit sotva na předpokládané úroky z půjček. Proto poslanec neustále tvrdil, že dluhy vrátí poté, až zbohatne na prodeji akcií – někdy hovořil o opcích na akcie – auditorské společnosti Bene Factum. Předpokládaný výnos z této klíčové transakce, která měla definitivně vyřešit otázky kolem financování Věcí veřejných, poslanec odhadoval na 30 až 35 milionů.
  • Média se na Bene Factum okamžitě vrhla. Výsledkem byl jednoznačný konsensus v tom, že celá firma nemá ani zlomek hodnoty, o kterém mluvil Babák jako o svém předpokládaném výnosu z prodeje akcií. Poslanec kontroval tvrzením, že do Bene Factum vložil své know-how. To bylo bezpečně vyvráceno veřejně přístupnými dokumenty. Společenská smlouva jasně říká, že do firmy byly vloženy pouze 2 miliony korun majitelů firmy pánů Petra Šrámka a Miloše Havránka a žádné know-how se nevkládalo.
  • Poté Babák svoji verzi upravil a začal tvrdit, že pro Bene Factum sehnal zákazníky. Jenže vzhledem k téměř konstantním tržbám Bene Factum i to se ukázalo jako nesmysl. Toto Babákovo tvrzení mělo ještě jednu vadu na kráse, a to skutečnost, že poslanec byl jednatelem společnosti MxB s podobným předmětem činnosti (účetnictví) jako Bene Factum, což poslanci přirozeně shánění zákazníků pro konkurenci zakazovalo.
  • Kyvadlo se na chvíli vychýlilo ve prospěch Babáka letos 7. února 2012, kdy poslanec prohlásil, že zaplatil ze svého příjmu z prodeje opcí Bene Factum nejen daň ve výši 1,5 milionu korun, ale i své dluhy, ze kterých hradil sponzoring Věcí veřejných. Jedná se bezpochyby o vzorného daňového poplatníka, protože termín pro podání přiznání a zaplacení daní je až konec března. Finanční úřad v Blansku, odkud Babák pochází, si může gratulovat. Avšak ptát se úřad na podrobnosti nelze, protože se jedná o informaci podléhající služebnímu tajemství.
  • Výši daně, které poslanec zaplatil, by odpovídal zisk asi deset milionů korun. Babák sice vždy hovořil o částce vyšší (30 až 35 milionů), ale třeba mu kupec opce na akcie firmy Bene Factum platí ve splátkách, anebo si uplatnil nějaké odpočitatelné náklady na transakci.

Pokud Babák avizuje platbu daně, není důvodu tomu nevěřit. Celá věc je však naprosto absurdní ekonomicky. Pokud bychom použili přirovnání, tak je to asi totéž, jako když vám kamarád v hospodě řekne, že právě na záchodě prodal jednu akcii Facebooku za 50 tisíc dolarů. Vy ale víte, že akcie Facebooku nejsou papírové, na burze se prodávají za 28 dolarů, ale hlavně, že váš kamarád nikdy žádnou neměl.

Zobrazit diskusi
Reakcí:10

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Účty VV jsou v pořádku, tvrdí protikorupční policie

Účty VV jsou v pořádku, tvrdí protikorupční policie. Praní špinavých peněz nezjistila

http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-56147670-ucty-vv-jsou-v-poradku-tvrdi...

No to mi hlava nebere... dokonce ani státnímu zastupitelství to nevadí. Ach jo.

Pan Babiš se znovu vymezuje vůči VV

Jinak si tekovýto článek nedovedu vysvětlit, není tam vůbec nic nového. Věc je poměrně jednoduchá, pokud Babák porušil zákon či existuje alespoň důvodné podezření, měla komora podat trestní oznámení či kontaktovat státní zastupitelství, vše ostatní je balast a vaření vody či přímo objednaný článek. Pokud vím tak FAU není policie ani státní zastupitelství a nemá žádné pravomoci cokoliv trestněprávně vyšetřovat (ikdyž každý ví, že to je Kalouskova tajná služba, která pracuje výhradně pro něj). V tomto kontextu mně přijde takto zveřejňovaná informace, že někdo něco předal na FAU jako součást komplexního nátlaku na zbytek nekoupených členů VV aby podpořili zejména ohrožené církevní restituce (největší tunel na státní majetek od roku 89), neboť FAU nikoho nestíhá - pouze pokud něco zjistí, předá to policii (ale také může strčit do Kalouskova šuplíku).

"I když každý ví..."?

FAÚ, česká podoba Financial Intelligence Unit, je standardní jednotka odhalování a boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu, kterou mají nejen všechny civilizované demokratické země, ale na základě mezinárodních konvencí i mnohé ne až tak demokratické a civilizované. Předání podnětu právě této jednotce bylo, rovněž  podle mezinárodních konvencí, správným krokem. A do třetice podle mezinárodních konvencí o boji proti praní špinavých peněz (a financování terorismu) jsou tyto jednotky v optimálním případě organizační složkou ministerstva financí nepodléhající nikomu kromě samotného ministra, tj.  tak jako český FAÚ.  S ohledem na to, jak autoritativně se vyjadřujete k článku s problematikou praní špinavých peněz, by jeden i čekal, že takovou základní věc jistě musíte vědět... Ovšem v zemi, kde ministr obrany při služební cestě omylem prostřelí letadlo a po zbytek života se živí astrologií, není kompetentnost zjevně podmínkou ničeho, natož pak veřejných vyjádření.

 

 

Děkuji za velice kvalitní příspěvek!

  Babiš to sice asi nebyl, to spíš Roman s Nečasem. VV a šéf NKÚ Dohnal chtěli kontrolovat finanční operace ČEZ. A kde dneska jsou?

  Jedinej kdo tam vidí i bez finančí kontroly je Kalousek. ČEZ dělá velký operace, který banky automaticky posílají na FAÚ, takže Kalousek má dohled nad tím jestli jestli peníze tečou opravdu tam kam "mají", i bez posílání finančních kontrol. Aby pak nebyl nejoblíbenějším ministrem premiérů ODS.

  FAÚ vede chlápek, kterého si Kalousek vytáhl z protikorupční policie.  Prostě se systému osvědčil a tak mohl povýšit.

  Prosím pište dále!

Děkuji zaslepenému a

Děkuji zaslepenému a horlivému fanouškovi veverek za výjimečně kvalitní příspěvek.

Víte Ištváne, ...

  oni to ti čeští politici mají s korupcí stejné jako šéfredaktoři a editoři médií. Berou to jako samozřejmou součást své práce a už je ani nenapadá, že by mohli, za to co dělají, skutečně čelit trestu.

  Manipulování veřejných zakázek, nemá až tak daleko k manipulaci zpráv, analýz a PR článků.

  Vypadá to, že už to brzy praskne.

  Jsem zvědav zda se brzy nedožijeme toho, že se ve vazbě ocitnou takoví machři jako Robert Čásenský, Jaroslav Kmenta, Jaroslav Soukup, Erik Tabery nebo István Léko.

  Co myslíte? Nepřidal byste k dobru nějakou anekdotu o čistém Petru Nečasovi co nic neukradl? Viděl jsem, jak jimi dokážete čtenáře zásobovat.

  Jenom tak. Na rozloučenou.

Dobrý den, sponzorský dar

Dobrý den,

 

sponzorský dar pana Babáka ve výši 6 miliónů Kč má podezřelé okolnosti, to je fakt. Vysvětlení pana Babáka je podezřelé, to je fakt. VV jsou v Parlamentu ČR, to je fakt. Babák mi je nesympatický, nejsem voličem VV, to je fakt. Jen nechápu, kolik prostoru ČP dává tomuto případu vzhledem k jeho nominální výši. Když si vzpomenu na poslední volební kampaň, odhady expertů, které tvrdily, že oficiální rozpočty na volební kampaň u největších stran jsou velmi podhodnoceny (bavíme se v řádech stovek miliónů), přijde mi tento problém až marginální. Rozumím, kdo se vynesl na protikorupční vlně, měl by být čistý, dále tento případ zdá se býti lehčeji doložitelný oproti financování např. ODS či ČSSD. Však nebylo lze si nevšimnout zvýšeného zájmu médií o stranu VV, zvláště poté, co si začali vytvářet své struktury v oblasti dopravy, policie apod. Soud s Bártou a spol. byl dle mého názoru likvidační. Domnívám se, že VV vnesly do našeho parlamentního smrádečku mnoho pozitivního (minimálně nabouraly leta zaběhnuté struktury v jistých oblastech naší ekonomiky, v bezpečnostních složkách), to však média příliš nerozebírají. Staly se nepohodlnými. Dostaly přes prsty. Pohádky konec.

Sponzorské dary

Dobrý den,

i když si také myslím že jsou horší šíbři než p. Babák tak asi nejde dělat spousta věcí najednou. Také doufám že se dostane i na ty větší ryby a toto považuji za rozcvičku.

Děkuji Vám za velice kvalitní příspěvek!

   Správně směřujete k hlavnímu veřejnému tajemství. Česká Republika je dnes nejzkorumpovanější zemí Evropy, a to způsobem, jakoby ani nepatřila na stejný světadíl jako ostatní evropské země.

   Jestli všichni víme o prohnilosti politických stran, justiční mafii, berdychovských tlupách, úplatných státních úřednících, kartelům stavebních firem patřících organizovanému zločinu, proč bychom si měli myslet, že zrovna médiím se korupce vyhýbá? Snad ne proto, že šéfy televizí se stávají pouze zasloužilé komunistické skety?

   Řekl bych, že v českém "state capture", tedy systému nepřátelskému uchvácení moci ze strany skupin organizovaného zločinu má prakticky stejný význam jako justiční mafie. Zatímco justiční mafie mafii kryje tak mediální mafie vytváří jaksi roztěkaný a nezřetelný obraz skutečnosti, tím je znemožněno veřejnosti adekvátně jednat. Pokud nemáte správné informace, pak nemůžete nikdy podniknout tu tolik potřebnou "proper action".

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah