Aféra Key Investments: Budou se v Praze 6 prát špinavé peníze?

Další bizarní epizoda v kauze nezodpovědného investování veřejných peněz v řádu desítek milionů.

HOT TOP|Finance
István Léko | 12.02.2013

Městská část Praha 6 se zbavuje části pochybných cenných papírů, do nichž investovala prostřednictvím neprůhledné firmy. Odpovědní politici by si tedy mohli oddychnout, jenže – jako ostatně v mnoha fázích celé aféry Key Investments – i tato epizoda zapáchá.

Zastupitelstvo podle očekávání schválilo prodej prakticky bezcenných dluhopisů upadající leasingové firmy Borsay, které této městské části nadělila do portfolia společnost Key Investments. Kupcem je neznámá a ztrátová společnost Radek International z Chomutova, která za dluhopisy nabídla nominální, tedy plnou cenu, plus se ještě zavázala zaplatit část úroků.

Vzhledem k insolvenční situaci firmy Borsay a bezcennosti jejích dluhopisů nedává transakce absolutně žádný obchodní smysl. Jediné vysvětlení je, že se někdo rozhodl pomoci vysoce postaveným politikům ODS dotčeným ve skandálu Key Investments. Záhadný investor buď těmto politikům něco dluží, nebo si prakticky předplácí nějakou – již dohodnutou – protislužbu v budoucnosti. Tím se ovšem otevírá prostor pro opozici (TOP 09 a Strana zelených) , aby všechny budoucí veřejné zakázky, rozhodnutí o územním plánu či podobné kroky radnice hlídala velmi pečlivě.

Bizarnost transakce je podtržena i skutečností, že vládnoucí politici Prahy 6 se jednoznačně odmítli zajímat o to, zda peníze, které obdrží, jsou čisté. Hlasování o prodeji dluhopisů bylo těsné, návrh podpořilo 24 zastupitelů (pro prodej muselo hlasovat 23 lidí). Starostka Marie Kousalíková (ODS) tlačila na rychlý prodej, aby Praha 6 nemusela platit poplatek za žalobu na Borsay, kterou dříve podala, a prý se bála, aby zájemce od záměru koupit dluhopisy neodstoupil.

O tom, že kupec dluhopisů je nečekaným požehnáním a jak přispěje řešení případu Borsay k vyústění celé kauzy, jsme psali v lednovém článku Key Investments: Dostanou klienti další úder? Jak kdo.

Případ pro Finanční analytický útvar?

Koalice ODS a ČSSD odmítla i návrh opozice doplnit usnesení o to, aby městská část nejdříve požádala Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ) a Bezpečnostní informační službu (BIS) o prošetření původu peněz, které má Praha 6 obdržet, a teprve až poté by městská část prodávala dluhopisy. Jenže nic takového. „Paní starostku Kousalíkovou, ale ani nikoho z koalice původ peněz nezajímá. Podle slov jednoho kolegy z ODS to však FAÚ a BIS prý už stejně prošetřují na základě zpráv z médií,“ řekl ČESKÉ POZICI zastupitel Prahy 6 za Stranu zelených Petr Hrdina.

Kdyby se obávaný útvar začal věnovat finančním tokům firem kolem Key Investments například před dvěma lety, mohl Miroslav Kalousek už dávno svolat tiskovou konferenci

Kde berou politici ODS z Prahy 6 jistotu, že se FAÚ obchodem s dluhopisy firmy Borsay zabývá? S takovým názorem nelze souhlasit. Vzhledem k tomu, jak laxně přistupovalo samo ministerstvo financí ke svým stamilionům, které má kvůli Key Investments utopené do dluhopisů firem Borsay a Via Chem Group, nelze předpokládat, že se slavný FAÚ touto kauzou zabývá.

Kdyby se obávaný útvar začal věnovat finančním tokům firem kolem Key Investments například před dvěma lety, ministr financí Miroslav Kalousek mohl už dávno svolat tiskovou konferenci, stejně jako to udělal v případě kauzy ProMoPro. Aktéři skandálu by seděli za mřížemi. Avšak domyslíme-li, do jakých politických a byznysových výšin sahá aféra Key Investments, nelze se divit, že se nic neděje.

Transakce, kterou s dluhopisy provádí Praha 6 (i její stoprocentní dcera společnost SNEO) s firmou Radek International, totiž může být napadnutelná. Radek International nemá v podstatě žádný majetek a není schopen získat řádný úvěr. (Poskytnutí úvěru na koupi bezcenných dluhopisů by jakémukoli finančnímu ústavu vytkl nejen auditor, ale zřejmě i dohled ČNB). Proto lze konstatovat, že společnost, která Praze 6 a firmě SNEO za dluhopisy zaplatí, je pouze transakční, slouží pouze ke skrytí identity skutečného kupce. Radek International dluhopisy jednoduše, ale obratem prodá.

Kde dluhopisy skončí

Zajímavé pak bude sledovat, která společnost si nakoupené dluhopisy, tedy pohledávku z nich vyplývající, přihlásí do budoucího insolvenčního řízení proti firmě Borsay. Stejně vzrušující bude sledovat, jakou cestu ony dluhopisy urazí. Nejspíše můžeme čekat jejich přeprodej další – ideálně off-shorové – společnosti, a raději více než jedné, aby se nezjistilo, kdo je skutečným kupcem.

Nákup těchto dluhopisů za nominál je obchodní nonsens: kde vytvoří Radek International marži?

Jelikož dochází k obchodu, ve kterém kdosi platí za bezcenné dluhopisy nominál, tedy plnou cenu, navíc selektivně, nikoli všem věřitelům (firma Radek International ostatním držitelům dluhopisů odkup nenabídla), existuje podezření z použití špinavých peněz v transakci. Zákon totiž předpokládá dobrou víru v obchodu: tedy že ten, kdo si kupuje dluhopis, počítá s tím, že ho může prodat či inkasovat za něj částku, kterou vydal, plus přiměřený zisk. Nákup těchto dluhopisů za nominál je však obchodní nonsens: kde vytvoří Radek International marži?

Je zřejmé, že nějaká finanční skupina se snaží vybřednout z problému, který v minulosti způsobila leasingové společnosti Borsay, a přitom pomáhá dotčeným politikům ODS v Praze 6. Tato podezřelá transakce má bez debaty všechny parametry pro zadání do rukou FAÚ!

Detailně sledujeme aféru Key Investments v rubrice HOT TOP. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:21

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Už je to uděláno, už je to hotovo

Majetek byl z Borsay vyveden.https://isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?id=5948134https://isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?id=5855299https://isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?id=6018882  

Pohádkári na Praze 6

Zrejme se jedná o novou hru Divadla Spejbla&Hurvínka........kterak starostka k miliónum prisla a poté odesla...............ale tak jednoduché to asi prece jenom nebude je tady spolupráce se slovenskými loutkari a jejich Perinbabou...........

Kdopak je tak štědrý?

To nám byla na ÚMČ Praha 6 tlačenice o prakticky bezcenné dluhopisy emitované společností SINCOM Leasing, a.s. (nyní pod firmou BORSAY a.s.)! V jednu dobu tři zájemci a navíc se super nabídkami.  Byly to společnosti Radek international spol. s r.o., FinMedia s.r.o. a Trandee Properties Limited, Kypr zastoupená AK Žižka & Partners. Doufejme, že neuspokojení zájemci budou mít zájem zakoupit dluhopisy stejné emise i od jiných jejich vlastníků. Myslím, že by je mohli získat podstatně výhodněji, než "vítěz" společnost Radek international spol. s r.o. na Praze 6. Nejspíš však jde, jak uvedeno v článku, právě jen o Prahu 6, její funkcionáře a další obchody s touto městskou částí.

Kromě té podivnosti, že někdo chce vynaložit více jak 20 mil. Kč za tyto dluhopisy, mají zájemci o dluhopisy i další společné znaky.  Pana Mgr. Martina Žižku ze jmenované advokátní kanceláře nalezneme v obchodním rejstříku u společnosti Exground Commerce, s.r.o. Do této společnosti po něm nastoupil jako jednatel Radek Plavjaník, který je tím Radkem z Radek international spol. s r.o. 

Společnost Trandee Properties Limited ovládá jako jediný společník společnost Bluestore s.r.o., ve které je jednatelem p. Mgr. Marek Galvas. Toho zase nalezneme ve společnostech Environmental services, a.s. či J&T REAL ESTATE CZ, a.s. Společnost Trandee Properties Limited řídí ředitelka p. Evgenia Ioannou, která je též ředitelkou společnosti SIMFAX TRADING LIMITED, která ovládá více jak 90 %-ním akciovým  podílem společnost RMS Mezzanine, a.s. RMS Mezzanine, a.s. zase vyhlíží jako mimobilanční dcera J&T, i když je formálně mimo koncern J&T.

Společnost FinMedia s.r.o. ani Radek international spol. s r.o. nemají majetek k pořízení dluhopisů, ani nemohou získat úvěr. A společnosti Radek international spol. s r.o. a FinMedia s.r.o. udělaly stejnou chybu v nabídce v obchodní firmě emitenta dluhopisů.

Společnost BORSAY a.s. ovládl před koncem roku 2012 investor, který k tomu musel mít vážný důvod. Tím důvodem dle mého soudu byla potřeba vyřešit problém, který společnosti BORSAY a.s. způsobila společnost LKOCZ, a.s. nesplácením leasingových splátek a tím, že toto zařízení bylo převedeno na koncern Glencore International tehdy bez souhlasu společnosti BORSAY a.s.  jako vlastníka zařízení a bez finančního vypořádání se s ní a dále bylo třeba vyřešit problém s ručením za závazky společnosti BORSAY a.s. vůči České spořitelně, a.s., které měla či stále má společnost E SIDE PROPERTY LTD.  Takže je zřejmé, že tou osobou v zájmu a tím i investorem do BORSAY a.s.  byla nejspíše společnost Kingwater Holding Limited či s ní spřízněná osoba. Ovšem společnost Kingwater nemusely zajímat nevypořádané účty společností BORSAY a.s. a LKOCZ, a.s.

Obchodní zájem na majetkových transakcích se společností Glencore International AG, která si pořídila téměř kompletní podnik bývalé Setuzy v Ústí nad Labem, měly společnosti LKOCZ, a.s. a BLACKDZAAR, a.s. A to již musíme nahlédnout do spisu insolvečního řízení proti majetku společnosti STZ a.s. (člena koncernu Via Chem Group, a.s.) , kde zjistíme, že společnost STZ a.s. získala úvěr od společnosti J&T Banka, a.s. k předčasnému vyplacení leasingových splátek od společnosti BORSAY a.s. na zařízení lisovny olejnin umístěné v býv. Setuze. Toto zařízení STZ a.s.  za několik měsíců prodala spřízněné společnosti BLACKDZAAR, a.s. , která za něj zaplatila bůhvíjakou pohledávkou a za několik měsíců ho prodala společnosti Usti Oilseed Processing s.r.o. (člen koncernu Glencore). Avšak pohledávka J&T Banky, a.s. z titulu úvěru společnosti STZ a.s.  byla dále postupována, nejprve na RMS Mezzanine, a.s. , dále přes nějaké offshore společnosti až na AB CREDIT, a.s., která peníze od společnosti Glencore za prodané zařízení inkasovala....

Pokud se v tom čtenář ještě neztratil, stále se točíme kolem případu investování prostřednictvím společnosti Key Investments, a.s. do společností BORSAY a.s. a Via Chem Group, a.s. ! Jak vidno, kauza stále doutná a některé hříchy je třeba řešit nestandardně. Výtěžek z prodeje majetku bývalé Setuzy v Ústí nad Labem inkasovali kromě akcionářů Via Chem Group, a.s. jen vybraní věřitelé. Nejvíce utržily společnosti AB CREDIT, a.s. a NLB Factoring, a.s. Jelikož NLB Factoring, a.s. likviduje, nedá se předpokládat, že by měla zájem na stadionu Slávie či na dluhopisech společnosti BORSAY a.s. a tím o investice na Praze 6....

Docela by mě zajímalo, jestli

Docela by mě zajímalo, jestli BLACKDZAAR, neboli BLACK RAAZD pozpátku je jenom náhoda.

BLACKDZAAR vs BLACK RAAZD

Třeba je to jen legrácka, něco jako LINKSKATERS LIMITED (akcionář fy ENERGOCHEMICA SE)

Zdravím, přiznám se, že už se

Zdravím, přiznám se, že už se v tom ztrácím, jen se dmu pýchou, že jsem tak nějak avizoval, že pražské politiky Sisák z principu nebude moci ojebat, že s nimi musí najít nějaké oboustranně přijatelné řešení.

 A propo, máte nějaké povědomí o tom, zda Babej-Kmec opravdu prodal svůj podíl ve Via Chemu, případně komu? Já tipuju Slovačisko, ovšem nikoli Jendu a Tondu, ale toho, co se na poslední chvíli nacpal do konsorcia bank financujících Spolchemii před ukončením standstill agreementu...

Pane kolego, netipujete

Pane kolego, netipujete správně. J&T nemá až tak mnoho  s Via Chem Group, a.s., jak se na pohled jeví. Tam působila pro někoho zcela jiného. Ostatně z mého komentáře to trochu vyplývá. Předpokládám, že obdobně tomu je i ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost.

Ovšem opusťme Via Chem Group, a.s., to je prakticky již minulost. Soustřeďme se na ENERGOCHEMICA SE a strukturu jejího kapitálu a akcionářů. Netrpělivě čekám, kdy vydá tato společnost dluhopisy a kdo si je pořídí...

Jak je ze článku patrné, zdánlivá maličkost se společností BORSAY a.s. se stává problémem a to stojíme před říjnovou splatností dluhopisů Via Chem Group, a.s.  a probíhá vyšetřování případu Key Investments, a.s.

Nikdo neví (někdo jen tuší), jaké další důkazy se v dalších dnech objeví!

Avšak já netipoval Jendu a

Avšak já netipoval Jendu a Tondu, ač se při "výplatách" Praze 13 zřejmě motali, tipoval jsem toho pána, co má za sebou slovenskou Poštovou banku:-)

  Ohledně Babeje-Kmece nevíte, zda-li to vysypal a komu? Krom článku pana Léko na ČP jsem na to nikde nenarazil, ale tehle autor - pravda - píše ověřené zprávy...

Ale J&T již ovládá Poštovou

Ale J&T již ovládá Poštovou banku.  Jiná otázka je, kdo refinancuje J&T! A ohledně prodeje akciového podílu společnosti CALPIT CONSULTANTS CORP.  na společnosti Via Chem Group, a.s. k dohodě muselo před koncem roku 2012 dojít, neboť její jediný akcionář již disponuje kompletní sadou 20 ks akcií a již jsou dokonce PRAVÉ!!!! A kdo je koupil, je úplně jedno, neboť jak jsem uvedl, Via Chem Group, a.s. je již pasé. Podstatou je, že došlo ke klidu zbraní, nedošlo k nucené likvidaci, mohlo dojít k platné volbě orgánů společnosti, a hlavně Via Chem Group, a.s. získala čas a klid k dokončení majetkových transferů.

Tak to je pro mě novinka s

Tak to je pro mě novinka s tou Poštovou. Takže na těch pamfletech, co sepisoval Čarnogurský jun. přece jen zrnko pravdy bylo?!:-)

  Díky za info o klidu zbraní. Takže Babej se dohodl s někým, kdo se umí dohodnout i se Sisákem, hmm. Jinak předpokládám, že dluhopisy Viachemu - aspoň ty v držení "význačných investorů" nebudou úplně junk, vizte model Borsay...

Nevím o tom, že by model

Nevím o tom, že by model BORSAY přinesl peníze všem významným majitelům dluhopisů. Prahu 6 bych považoval za výjimku díky tlaku opozice a jejím povědomí o osobě, která se za společností BORSAY a.s.  skrývá.  Jednoho dne může tato opozice vládnout...

Ale pokud jste nakousl téma dluhopisů Via Chem Group, a.s., tak Vás mohu ujistit, že dlužník je již připraven.  Stačí nahlédnout do účetní závěrky společnosti Via Chem Group, a.s. a je jasné, jakou mají ty dluhopisy hodnotu. A nezáleží na tom, jsou-li platné či nikoli. Další vývoj v koncernu jsem již naznačil. Je třeba důkladně číst sbírku listin obchodního rejstříku, v tomto případě u společnosti ENERGOCHEMICA SE a rozvážit, jaká pohledávka se převtělila do základního kapitálu této společnosti. A pak to je jasné. Majitelé dluhopisů dostanou jen tolik, kolik si vydobydou politickým úsilím. Po právní stránce toho mnoho nedosáhnou. Takže opět očekávám tlak z Prahy 6. I když i zde platí, že dlužník je připraven. Někde jsem zaslechl, že paní JUDr. Miroslava Chmelková, která pracuje řadu let v advokátní kanceláři JUDr. Michal Pacovský a spol.  má na jaře nastoupit do právního oddělení ÚMČ Praha 6! O této kanceláři by se toho dalo napsat dostatek, např. zastupovala offshorové společnosti Pembroke Trading Limited a ISAAC INVESTMENT GROUP, které působily (pro věřitele negativně) v koncernu Via Chem Group, a.s., dále zastupoval společnost M Securities o.c.p., a.s., která byla manažerem emise dluhopisů Via Chem Group, a.s., které nyní pálí v dlaních několik obcí, Mgr. Jan Pacovský ověřoval podpisy na mnoha listinách týkajících se převodů majetku koncernu, dále, a to jste zmínil, vyplatil z advokátní úschovy peníze Praze 13, ale za koncern Via Chem Group, a.s. nejednal jen z pozice advokáta, nýbrž i jako člen orgánů společnosti GRENULETA, a.s., která se zatím nedokonale zasloužila o převod nemovitostí koncernu Via Chem Group, a.s. do rukou koncernu společnosti Glencore International AG. V insolvenčním řízení proti majetku společnosti Key Investments, a.s. Mgr. Jan Pacovský dokonce zastupoval jediného zástupce věřitelů, společnost INFOLAND s.r.o., než na to upozornila Česká pozice. Tu společnost INFOLAND s.r.o., která vyvedla majetek z koncernu Via Chem Group, a.s. z dosahu věřitelů.  Dále je Mgr. Jan Pacovský v orgánech společností LUNZIE a.s. a ECM Finance a.s., hádejte, kdo ho tam dosadil. Vedoucí advokátní kanceláře p. JUDr. Michal Pacovský  je zase k nalezení v historii orgánů fotbalové Slávie a ve "fotbalové" společnosti FALKONIDA, a.s.

Je tudíž otázkou, zda koaliční politici na "postižených" obcích mají jednoznačný záměr vymoci investované peníze.

Ještě dotaz - Vy máte k

Ještě dotaz - Vy máte k dispozici účetní závěrku Viachemu za rok 2011, nebo vycházíte z té poslední zveřejněné, tj. za rok 2010? Docela by mě zajímalo, co se v té za rok 2011 píše/bude psát a který auditor dal štempla o věrném obrazu:-)

Viděl jsem jen tu

Viděl jsem jen tu zveřejněnou. No a auditor je také slavný...

Auditorem je tam to

Auditorem je tam to "Babákovo" Bene Factum...

... a předtím to byla HZ

... a předtím to byla HZ Praha, kterou si AK Ivo Hala dala s vytunelovanou Zbrojovkou Brno na web jako referenci:-)

firma Borsay - Malich

tak mě napadá, ten jediný člen představenstva spol.Borsay je nějaký pan Malich - člen vrcholného orgánu ODS na Praze západ (rady). Není to taky ten co organizoval černé nábory na té Praze západ. To by pak vypadalo : odsák z Prahy západ, ods z Prahy 6. Myslím, že by si tam měli trochu udělat pořádek, aspon schovat ty profláknuté.

O Malichovi, který mj. je

O Malichovi, který mj. je známý thai-boxer, jsem psal už asi před měsícem.

FS

Pokud platí tvrzení FB motejlek.com, že za družstevní záložnou ARTESA stojí FS a pokud platí další tvrzení FB motejlek.com, že některé jeho pražské firmy jsou nyní českobudějovické, pak dává smysl, jak transakce nad Depozitní centrum s.r.o. (nyní Artesa Safe Deposit dále DC a ASD) tak insolvenční správce KI z ČB. A drobností je řekněme nepřesnost, která vypadá jako zkreslování informací o stavu jmění, když Daniel Brzkovský a Alena Štorkánová z 23.6.2011 v příloze účetní závěrky za 2010 tvrdí, že společnost DC byla postižena exekucí. Již 15.3.2011 nabylo právní moci to, co bylo rozhodnuto k 24.2.2011 a do sbírky listin zapsáno 2.3.2011. Uvedenou nepřesnost udávají i auditoři KI. Postiženou exekucí byla především společnost KI, o čemž musel CEO Brzkovský (i auditoři) k 23.6.2011 vědět. Roztomilou perličkou pak bude případný výslech jednatelky DC a členky dozorčí rady KI Lucie Knoblochové. Ta podepsala 30.3.2011 velice zajímavou zprávu o vztazích mezi propojenými osobami za 2010. Mj. v části "Významné události po datu účetní závěrky"  udává, že se mezi 31.12.2010 a 30.03.2011 nestalo nic. A co jestliže se její podpis najde na nějaké doručence od soudu nebo exekutora. Zdroj: Sbírka listin KI a DC (ASD) a infosoud Obv.soud Pha1 značka 48 EXE 128 / 2011. Co skrýval trezor za 19mil !!! (jediný dlouhodobý hmotný majetek DC) umístěný v prostorách KI. Kolik klíčů ať už mechanických nebo softwareových bylo potřeba k otevření tohoto trezoru ? Je tajemný investor FS ? Uzavřeli byste s klientem Lucií Knoblochovou životní pojistku ? Lze pomocí ARES a Google získat telefonní číslo na Lucii ? Je úplatný převod majetku přes exekuce dostatečně neprůstřelný pro věřitelský výbor KI ? A co na to Jan Klaus ?

A není FS sparťan? Že by

A není FS sparťan? Že by zatoužil stát se sešívkou?:-) Někdo zřejmě chce ovládnout insolvenční řízení/věřitelský výbor jistých firem a udržet si přitom dobré vztahy s komunálními politiky, podnikám-li v realitním byznysu, to se vyplatí i za cenu, že zaplatím za něco, co nemá hodnotu zlámané grešle, nominál. Spíš jsem tipoval, že záhadným investorem bude jisté Slovačisko s bankou v zádech...

  Pochopitelně FAÚ možná šetří, ale určitě nevyšetří nic, Kalousovi materie zůstane v rukou jen jako vydírací materiál, kdyby něco:-)

Toto je jen standartni postup

Toto je jen standartni postup pri prani spinavych penez a snizovani danoveho zakladu! Inspirace pro CNB, MIFID a Policii CR!

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah