„Nejnebezpečnější projekt historie“. Ovládne internetová měna svět?

Kryptoměna bitcoin změní peníze stejně, jako e-mail změnil poštu, tvrdí experti.

Finance
Petr Matějček | 10.12.2011

Zní to jako z hollywoodského sci-fi. V roce 2008 publikoval anonymní japonský programátor používající pseudonym Satoši Nakamota bílou knihu s názvem Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. V autoritativní zprávě tajuplný muž lidstvu představil koncept virtuální měny bitcoin. O pár měsíců později poskytl internetové komunitě počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Nová digitální měna byla na světě.

Hackerské peníze existují teprve tři roky, a už je lze směňovat, nakupovat s nimi, a dokonce je vyrábět. Podle některých expertů změní kryptoměna peníze stejně, jako e-mail změnil poštu. Již počátkem tohoto roku nové platidlo dosáhlo parity s dolarem, dnes má jeden bitcoin cenu přibližně tří dolarů. S popularitou však rostou i obavy. Je bitcoin nebezpečný projekt, jenž by mohl svrhnout vlády a destabilizovat světové hospodářství, anebo krok k větší nezávislosti na bankách a vedeních států? O digitální měnu se už zajímá i CIA. A někteří lidé díky ní stihli pekelně zbohatnout.

Kryptoměna – co to vlastně je?

Bitcoin je měnový systém. Na rozdíl od ostatních dnešních měnových systémů ale nemá žádnou centrální autoritu, centrální banku, která by bitcoiny vydávala, spravovala a starala se o ně. Veškeré finanční operace probíhají v P2P síti (peer-to-peer neboli klient-klient je označení typu počítačových sítí, v nichž spolu komunikují přímo jednotliví uživatelé; opakem je síť klient-server, ve které jednotliví klienti komunikují vždy s centrálním serverem) a jsou chráněny silnou kryptografií. Odtud název kryptoměna (cryptocurrency).

Získat kryptoměnu může člověk tak, že se připojí do sítě Bitcoin a nechá ve svém počítači běžet speciální aplikaci, která slouží jako jeden z uzlů, za jejichž pomoci dochází k šifrování a přes kterou pak probíhají transakce. Mimo to však v počítači dochází ke složitým matematickým výpočtům. Právě výpočetní výkon určuje hodnotu měny, podobně jako u klasických měn určuje hodnotu výše rezerv národních bank a státních garancí. „Mince“ existuje pouze elektronicky ve formě digitálního řetězce. Každá transakce se stane součástí kódu. Tímto způsobem nelze peníze falšovat.

„Technologie Bitcoin má obrovský potenciál změnit budoucnost. Umožní vám peníze posílat z vašeho počítače do počítače kohokoliv jiného, aniž by například vláda tuto transakci mohla nějakým způsobem kontrolovat. Představte si to jako hotovost, se kterou můžete platit na dálku,“ popsal kryptoměnu v exkluzivním rozhovoru s ČESKOU POZICÍ zakladatel pirátské strany Rick Falkvinge.

Dle něj si banky dnes z každé transakce berou až pět procent a kouzlo digitálních peněz pochopíme až v momentu, kdy někomu v Indii v neděli ráno poprvé pošleme částku v hodnotě šálku kávy, jemu se ty peníze okamžitě objeví na internetovém účtu a bankovní poplatky tu malou částku cestou neznehodnotí. „Banky nás brzdí, protože používají technologie ze sedmdesátých let minulého století. Jenže bankovní průmysl v příštích deseti až patnácti letech zkolabuje stejně, jako se dnes hroutí nahrávací průmysl,“ podotkl Falkvinge, jehož tento týden zvolil magazín Foreign Policy mezi stovku nejvlivnějších myslitelů roku 2011.

Digihavíři

Díky bitcoinu tak vnikla i nová profese. Čím dál tím víc nadšenců se živí takzvaným miningem, tedy dolováním kryptoměny. Vysokokapacitní počítače – takzvané Bitcoin Rigs, které si lze pronajmout či rovnou koupit – novodobých horníků dnem i nocí kontrolují síť a garantují tak její stabilitu a zároveň vypočítávají náročné matematické funkce. To sice spotřebovává procesorový čas a peníze za elektrickou energii, jenže algoritmus na síti je nastavený tak, že každých zhruba 10 minut se uvolní blok s 50 bitcoiny, který obdrží jeden z digihavířů.

Dolování bitcoinů skončí kolem roku 2033 a dále se už nevyplatí. V ten moment by na světě mělo být 21 milionů bitcoinů.Vzhledem k tomu, že výpočet je bitcoin od bitcoinu složitější, se předpokládá, že se současným výpočetním výkonem bude dolování ukončeno někdy kolem roku 2033 a dále se už nevyplatí. V ten moment by na světě mělo být 21 milionů bitcoinů. Vypočítat další bude téměř nemožné. Po přiblížení k tomuto číslu se předpokládá, že dojde k deflaci a hodnota bitcoinu poroste. Účastnické počítače už nebude platit výnos z těžby, ale jiná odměna. Třeba poplatky za správu a ověřování transakcí. Například v červnu 2011 zaznamenala měna raketový růst své hodnoty. V jeden moment měl bitcoin dokonce hodnotu třiceti dolarů. Kdo již tehdy doloval, může dnes být něco jako bitcoinový Donald Trump.

Čím víc lidí a samozřejmě hlavně počítačů je do sítě připojeno, tím rychleji jsou jednotlivé výpočty dokončeny a tím hodnotnější pak měna bitcoin je. Tento princip je často kritizován, protože připomíná pyramidové hry.

Systém je natolik komplexní, že ho laik pochopí jen stěží. Proto se tématu dnes věnují stovky internetových stránek. Existují bitcoin blogy, stránky, které radí, jak vydělat bitcoiny, bitcoin burzy, diskusní fóra, vlastní wikipedie, statistické weby i digitální tržiště. Podnikatel v oboru IT a novinář Jason Calacanis hackerské peníze nedávno nazval „nejnebezpečnějším projektem“, který lidstvo kdy spatřilo. Nová měna má prý potenciál zcela destabilizovat zajeté systémy a vytvořit gigantické globální trhy s kradeným či ilegálním zbožím.

Zobrazit diskusi
Reakcí:8

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Bitcoin už pomalu upadá, přicházejí kryptoměny druhé generace

V dnešní době se doporučuje investovat již do nástupců Bitcoinu. V těchto dnech přichází revoluční druhá generace kryptoměn, kterou vede tzv. "Nxt". Nxt má velmi rychlé transakce, extra levné poplatky z prodejů. Unikátní je v tom, že poplatky z transakcí se vrací do oběhu - uživatelé je "těží".  Oproti Bitcoinu a dalším je skvělé, že na těžení Nxt není třeba grafických karet, postačí i postarší počítač. Nxt má spoustu dalších funkcí - je silně decentralizovaný, tedy velmi odolný různým hackerským útokům, DDOSům a samozřejmě i regulacím státy. Více info je na webu: https://nextcoin.org, kde je i české fórum. Anebo zhlédněnte české video:http://wideo.co/view/1302961387016091210-co-je-nxt

Bitex - www.bitex.cz

 

Právě byla spuštěna nová bitcoin služba:    www.bitex.cz 

Pár upřesnění

Bitcoin pyramida rozhodně být nemůže a není, viz http://www.abclinuxu.cz/clanky/lehce-neformalni-reportaz-z-bitcoin-conference-2011#45

 

Počet počítačů v systému nemá vliv na rychlost zpracování transakcí; klidně by mohlo zmizet 99,9 % a nic by se nezměnilo. Síť totiž sama upravuje složitost tak, aby nový blok vznikl právě po těch zhruba 10 minutách. Existuje však dokonalá rovnováha ceny elektrického proudu minérů s výší poplatků (až již nebudou odměňováni novými bitcoiny). Dokud se najde minér, který vám tu transakci zaúčtuje za ten poplatek, který určíte, transakce proběhne. Samozřejmě čím vyšší poplatek dáte, tím rychleji minéra najde. A v nejhorším můžete obětovat vlastní proud a zkusit zaúčtovat transakci sami.

 

Měna není o nic anonymnější ani nebezpečnější než běžné papírové peníze. Původ papírových peněz je zcela nedohledatelný - narozdíl od bitcoinů, které mají veškerou historii uloženu v blockchainu (který má každý klient), ačkoli přiřadit adresu konkrétnímu člověku je velice těžké. Pokud bych si chtěl koupit drogy, udělal bych tak spíše normálními penězi, protože ty mě kryjí lépe (jediná nevýhoda je, že bych je musel někde předat osobně).

 

To, že se PayPal brání rozšíření Bitcoinu je jasné - je to jeho přímá konkurence, a to velice silná. Je v pozici vydavatelů encyklopedií před příchodem Wikipedie. Připočtěte k tomu to, že již několikrát se PayPal zachoval naprosto bezpáteřně, a točí se v něm opravdu hodně peněz, kterých se nechce vzdát - je jasné, že ten tlak bude silný.

Japonský programátor

Pro upřesnění: Satoshi Nakamoto není Japonec, ale skupina Amerických a Britských autorů.

úúúžasnej tunel...

Lidi jsou holt nepoučitený. Včetně experta Rösslera. :-)))

Ty jsi taky expert…

Ty jsi taky expert… Napřed si prostuduj, jak Bitcoin technicky funguje, a dojde ti, že tohle tunel může být jen stěží.

Hodnota měny

Píšete, že hodnota je 1 B = 3 $ a že na měně spousta lidí zbohatla. Ale také prodělala. Letos v květnu byl kurz neuvěřitelných 25 $ za 1 B. Pak u MtGox vykradli databázi hesel (já sám jsem byl obětí), hakeři rozprodávali hromadně bitcoiny za dolary a server měl týden odstávku a kurz se dostal snad až na 0.01$ za 1 B.

 

Poté od ní daly ruce pryč také všechny nadnárodní organizace včetně Světové banky a FSF.

 

http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/na-mt.-gox-byl-ukraden-ucet-o-dalsich-unikly-informace

 

 

no, aby nedali ruce pryč

..nikdo na ně není zvědavej :o)

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah