Finance
Juraj Draxler|08.04.2014

Co takhle financovat českou infrastrukturu netradičně...

V mnoha zemích se na financování infrastruktury podílejí mechanismy vyčleněné z přímého okruhu veřejných financí, píše Juraj Draxler.

Česká vláda by měla projevovat výraznější aktivitu ohledně zajištění tolik potřebných investic do infrastruktury. Jak na to? V rámci ministerstva financí by například mohla vzniknout specializovaná jednotka pro infrastrukturní investice. Ta by připravila jasnou strategii a kumulovala know-how pro netradiční formy investování. „Jde mimo jiné o prorůstové fondy, rozvojové banky a v neposlední řadě takzvané PPP projekty,“ píše Juraj Draxler.

Finance
Pavel Kohout|09.04.2014

Padla magická hranice dluhů. A žádný mocný Žid v pozadí.

Podle agentury Bloomberg objem dluhu celého světa dosáhl sto bilionů dolarů. Roste především zadlužení evropských zemí. Od ledna 2002, kdy byla zveřejněna studie agentury Standard & Poor’s, uplynulo více než jedenáct let. Dosavadní vývoj bohužel předstihuje i tehdejší pesimistický scénář. Evropské státy přicházejí o rating AAA jako na běžícím pásu. A jak to bude s dluhem v roce 2050, se dnes raději nikdo nepokouší hádat. Píše Pavel Kohout.

Reakcí:68
HOT TOP|Finance
Miroslav Novák|22.03.2014

V Česku můžeme platit eurem dříve, než si většinou připouštíme

Mnoho lidí by se mohlo domnívat, že klíčovou událostí pro korunu v roce 2013 byla intervence České národní banky. Podstatnější však pro ni bylo vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách. Zvýšilo totiž pravděpodobnost, že místo koruny budeme platit eurem. Jeho zavedení v Česku je primárně politickým rozhodnutím, a rozhodne-li se naše vláda pro vstup do Evropské měnové unie, můžeme eurem do pěti let platit. Píše Miroslav Novák.

Reakcí:32
Finance
Jan Schneider|21.03.2014

Nástroj proti zlobivým

Všechny relevantní námitky proti zřízení centrálního registru účtů již byly vypořádány v roce 2010. Najde se někdo, kdo tento materiál dárkově zabalí a pošle jménem ministra financí Andreje Babiše guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi, aby se ten trapas zbytečně neprodlužoval? Sledovat tutéž přihlouplou debatu po každých volbách totiž už opravdu není vtipné, píše Jan Schneider.

Reakcí:60
Finance
Vladimír Meier|03.03.2014

Vzestup a pád největší bitcoinové burzy Mt. Gox

Události kolem bitcoinové burzy Mt. Gox, která se již delší dobu potácela v problémech, v posledních dnech vygradovaly a zanechaly tisíce zákazníků jejich osudu. Mt. Gox přitom byla jednou z prvních a dlouho také největší bitcoinovou burzou a požívala bohužel nezaslouženou důvěru. Jak se však ukázalo, její manažer byl spíše hacker než obchodník a s peněžní institucí takového rozsahu si nevěděl rady, píše Vladimír Meier.

Reakcí:2
Finance
Richard Cortés|28.02.2014

Krach bitcoinové burzy: Druhý největší podvod po Madoffovi, říká táta pirátů

Mezi těmi, kdo s úterním pádem Mt. Gox přišli o bitcoiny, je i zakladatel švédské pirátské strany Rick Falkvinge. V exkluzivním rozhovoru s ČESKOU POZICÍ však říká: „Mt. Gox byla pro bitcoin problematická, neboť vytvářela spoustu nejistoty. Pole zbývajících hráčů je mnohem profesionálnější.“ A na dotaz, zda bude i po odepsání sta tisíc dolarů i nadále do kryptoměny investovat, nepochybuje: „Rozhodně!“

Reakcí:3
Finance
Jan Novotný|24.02.2014

Šejkové sní o svém dolaru

Spekulace o zavádění „dolaru Zálivu“ je nejspíše jen dalším snem bohatých šejků, kteří se snaží napodobit sebemenší výdobytek západní civilizace. Monetární politika je v Perském zálivu přidruženým problémem, jenž bude sloužit spíše jako pomůcka pro geopolitické půtky a vyjednávání. Pokud se ale přece jen podaří šejkům jakkoli monetárně emancipovat, bude to příležitost pro euro nasbírat další body vůči dolaru jako globální měna. Píše Jan Novotný.

Reakcí:1
HOT TOP|Finance
István Léko|13.02.2014

Sisákova finta s insolvencí Via Chem Group

Kdyby se jednalo o běžnou podnikatelskou kauzu, mohla by to být neutrální zpráva: Upadající společnost Via Chem Group, která věřitelům dluží dvě miliardy korun, zkusí uniknout krachu. Navrhuje Krajskému soudu v Českých Budějovicích, aby se její insolvence řešila formou reorganizace. Jenže nepíšeme o běžné podnikatelské kauze, píšeme o kauze Key Investments. ČESKÁ POZICE analyzovala, komu rýsující se změna vyhovuje a proč.

Reakcí:14
Finance
Aleš Michl|06.02.2014

DiCaprio versus Verešová

Svět financí vždycky zůstane divný. Na většinu obyvatelstva budeme působit jako z jiné dimenze. S troškou snahy ale není zas tak těžké základní principy světa financí pochopit. Není zas tak obtížné rozlišit obchodníky a „obchodníky“, bankéře a „bankéře“. Chce to jen snahu a obětovat trochu času, píše Aleš Michl.

Reakcí:3
Finance
Vladimír Meier|01.02.2014

Není horník jako horník aneb Jak se těží bitcoiny

Bitcoiny se dají, s nasazením čím dál složitější techniky, těžit skoro jako zlato nebo diamanty. Bitcoinoví „horníci“ mají ovšem v celém systému mnohem důležitější funkci než horníci v dolech – bez nich by totiž nemohly fungovat ani bitcoiny, které už byly dávno vytěžené. Jak vlastně „těžba“ digitální měny probíhá a co nastane po jejím vytěžení v roce 2140, popisuje Vladimír Meier.

Reakcí:30