Vítejte ve světě chytrého měření spotřeby energie!

Změny v německé energetice bude tlačit na růst cen proudu, což může být motorem inovací při jejich efektivním využívání.

Energetika
Radomír Šimek | 13.02.2012
Prostřednictvím chytrého měření lze rychle a aktuálně zjistit, který konkrétní přístroj je největším „požíračem“ energie a proč, v kterých prostorách se zbytečně topí, respektive kde svítí světla zbytečně.

Rozhodnutí německé vlády o ukončení výroby energie z jádra a o odstavení všech atomových elektráren do roku 2021 přináší nová témata. Aby bylo možno dosáhnout cíle vyrábět v roce 2020 celkem 35 procent a v roce 2050 dokonce 80 procent energie z alternativních zdrojů, musejí firmy i občané hledat cesty a možnosti, jak se s touto situací vypořádat. Výrobci energie jsou nuceni urychleně se přeorientovat na alternativní zdroje, což znamená obrovské nové investice do technologií a velký rozvoj nových, inovativních produktů a řešení.

Tento proces bude znamenat dva základní výstupy. Jedním z nich bude neustálé navyšování cen energie, ať už pro průmyslové podniky, či pro domácnosti. Přestože se německá vláda ve svých prohlášeních snaží dramatičnost zdražovaní zmírnit, ceny zákonitě porostou, otázkou je pouze o kolik.
Druhá změna nastane ve výrobě a pohybu energie – od dosavadní centrální výroby a klasického směru pohybu od výrobce ke spotřebiteli k produkci decentralizované a k jejímu provázanému pohybu všemi směry.

V nové situaci se velká část spotřebitelů zároveň stává výrobci a dodavateli energie, o čemž svědčí například fakt, že v současnosti je v Německu v provozu více než milion fotovoltaických zařízení, z čehož většina malých a středních rozměrů. Pouze část takto vyrobené energie využijí přímo výrobci (malé a střední firmy, domácnosti), její nespotřebovaný zbytek je třeba dále zpracovat v rozvodných sítích a přitom vyrovnávat aktuální poptávku po energii a její nabídku tak, aby nenastaly výkyvy v zásobování.

Jak zvládnout boom nových zdrojů

Rozvodné systémy už tedy nepracují analogicky a izolovaně, nýbrž digitálně a v rámci celé sítě, která nezastává pouze funkci přenosu energie jedním směrem, jako dosud, ale přebírá na sebe řadu dalších úkolů – stává se takzvanou chytrou sítí (smart grid).

Zhruba šest procent výdajů průměrné německé domácnosti jde na konto energieTento fakt zase podmiňuje nutnou existenci dostatečných přenosových sítí i komunikační a informační systém, který dokáže všechny přenosy dat zpracovat. Jinak by nebylo možné zvládnout řízení, kontrolu a vyrovnávání výroby s poptávkou ve více než 22 tisících větrných, 6,5 tisíce vodních a 2,5 milionu solárních elektráren, které budou v období několika příštích let vyrábět podstatnou část německé energie. Ne náhodou označují odborníci změnu energetické strategie v Německu jedním z největších infrastrukturních projektů po průmyslové revoluci a zároveň obrovským motorem pro inovace produktů a služeb.

Ale zpět k cenám. V souvislosti s jejich neustálým růstem – mimochodem zhruba šest procent výdajů průměrné německé domácnosti jde na konto energie – je věnována stále větší pozornost efektivnímu využívání. Nadále totiž platí, že nejlevnější energií je ta, kterou nespotřebujeme. Na řadu proto přichází další z nutných prvků, a sice správné a efektivní měření spotřeby energie (smart metering) a s ním spojený „chytrý“ měřič spotřeby.

Nejde o nic jiného než o postup, který například telekomunikační branže praktikuje již po desetiletí. Telefonní ústředna, popřípadě samotný telefonní přístroj, eviduje signály při telefonování a přenosu dat (spotřebu) ve velmi krátkých časových intervalech. Vyúčtování a z něho vyplývající faktura je pak výsledkem konkrétní spotřeby uživatele, tedy jím protelefonovaného času. Vedle toho je ústředna schopna evidovat veškerá čísla, na která nebo z kterých bylo voláno, a poskytovat řadu dalších informací důležitých pro uživatele.

Kde vězí největší žrout energie

Nejinak je tomu u chytrého měřicího přístroje. Zatímco v minulosti se spotřeba tepla, teplé vody a energie vyúčtovávala – zpravidla jednou za rok – víceméně paušálním způsobem, nové měřiče mají za úkol zaznamenávat spotřebu v každém definovaném okamžiku, a to nejen celkově, ale za každý jednotlivý přístroj, popřípadě v každém jednotlivém prostoru. Takovýmto způsobem lze rychle a aktuálně zjistit, který konkrétní přístroj je největším „požíračem“ energie a proč, v kterých prostorách se zbytečně topí, respektive kde svítí světla zbytečně.

Přes vysoké počáteční náklady je 84 procent německých domácností připraveno se na nich spolupodíletChytrý způsob měření spotřeby s sebou zákonitě přináší nové požadavky na celý systém, na jeho infrastrukturu, technické vybavení, zabezpečení informačním systémem a podobně. Z několika údajů a operací při ročním zpracování v minulosti se rázem stává přibližně 35 tisíc údajů, dat a operací za rok, které je třeba zpracovat a vyhodnotit. Přes uvedené počáteční náklady je však 84 procent domácností připraveno se na nich spolupodílet, protože je na základě dlouhodobého pozorování prokázáno, že správným a efektivním využíváním energie se dá ušetřit až 25 procent na její spotřebě.

Chytré měření je v Německu od poloviny minulého roku zakotveno v novele energetického zákona, podle níž jsou všichni spotřebitelé energie s roční spotřebou vyšší než šest tisíc kilowatthodin povinni zavést a praktikovat tento způsob. Do této kategorie spadají nejen velké provozy, ale i malé provozovny a dokonce větší domácnosti. V praxi to znamená okamžité instalování více než pěti milionů měřicích zařízení. Podle aktuální směrnice Evropské unie pak musí Německo nainstalovat dokonce 44 milionů měřičů do roku 2022.

Zobrazit diskusi
Reakcí:15

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Coach Outlet Online

the opportunity to

Coach Outlet Online

demonstrate that it can play a moderate and constructive role internationally. That includes responsible action on the nuclear program

Coach Outlet Online

which is among the top concerns of the international community," Ban said.Iran's nuclear aspirations have been a top issue

Coach Outlet

for the United States and other Western The United States, along with other permanent members of the U.N. Security Council,

Coach Outlet Store

have engaged in discussions with Iran this year about its nuclear program. Western countries believe Tehran is intent on building nuclear

Coach Factory Online

weapons. Iran claims the program is only for civilian medical and energy purposes.

Coach Outlet Online

"For the sake of peace and security in this region and globally, I urge the government of Iran to take the necessary measures to build international

Gucci Belts

confidence in the exclusively peaceful nature of its nuclear program," Ban said.Earlier at the summit, Iranian Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei defended

Louis Vuitton Belts

his country's right to produce nuclear energy for peaceful purposes."The Islamic Republic of Iran considers the use of nuclear, chemical

Coach Outlet

and similar weapons as a great and unforgivable sin," Khamenei said.This does not mean forgoing our right to peaceful use of nuclear power and production of nuclear fuel," he said.

Louis Vuitton Handbags

"On the basis of international laws, peaceful use of nuclear energy is a right of every country."While defending his nation's nuclear program, Khamenei took jabs at the United States.

Coach Factory Outlet

"A bitter irony of our

Louis Vuitton Bags

era is that the U.S.

BIG BROTHER

Dalsi skvelou vlastnosti je moznost detailniho spehovani chodu celeho odberneho mista, chytry elektromer s odpovidajici samplovaci frekvenci poskytuje udaje jejichz analyzou je mozne detailne monitorovat chod cele domacnosti/odberneho mista  (napr. vcetne sledovaneho TV programu)

28c3: Smart Hacking for Privacy

takze podpora statu zarucena ;)

Toto riziko

tu bezesporu je a bude nutné jej ošetřit. To ano. V tom se asi shodneme.

Riziko je v tomto ohledu srovnatelné s možností špiclování pomocí vašeho mobilního telefonu. Zejména pokud by měla přetrvávat stávající praxe, kdy je elektroměr veřejně přístupný i bez přítomnosti majitele!

Na druhou stranu dneska jsou lidi ochotni na facebooku oznámit zlodějům i kdy budou na dovolené a kdy budou mít klid na „práci“ … (;-). 

K cenám elektrické energie

Je zvláštní, že i přes neustálá opakovaná tvrzení v našich končinách o tom, že by se u nás měla elektřina zdražovat kvůli německému rozhodnutí o odchochodu od jaderné energetiky, tak že Němcům aktuálně elektřina zlevňuje, zatímco nám zdražuje, krom toho, že již nyní ji mají levnější než my. Přestože patříme mezi největší exportéry této komodity v Evropě! 

http://blisty.cz/art/62297.html

 

Jestli náhodou problém našich cen elektrické energie netkví někde jinde? 

Srovnani cen elektricke energie Nemecko a CR

Dal jsem si malinko praci a nasel srovnani cen elektricke energie v Nemecku a v CR (http://www.energy.eu/#domestic). Takze pro listopad 2011 byla pri spotrebe 3500 kWh prumerna cena v Nemecku 27,8 eurocentu/kWh, v CR to bylo 15,4 eurocentu/kWh (tj. 6,95 Kc/KWh oproti 3,85 Kc/KWh pri kursu 25 Kc/euro). Pry s dani.

I kdyz mam s vyse uvedenym udajem pro Cesko trochu problem (napr. podle ceniku CEZ pro eTarif v roce 2011 a distribucni sazba D02d vychazi cena 4,65 Kc/KWh bez stalych plateb, takze srovnani asi zahrnuje i pasmove tarify pro akumulaci, tepelna cerpadla, ...), presto lze jen tezko tvrdit, ze Nemci maji elektrinu "již nyní ... levnější než my".

Jen tolik

Ke statistice, na kterou se odkazujete jen tolik. Na mém výpisu to vychází na nějakých 4,564Kč/kWh + 20% DPH = 5,477 Kč/kWh / 25,-kč/euro = 0,219 eur/kWh. No to jsou přeci jen trochu jiná čísla.

Nabízí se proto otázka kdo a s jakým záměrem tam ta data za ČR odesílá???

 

Nicméně podstatou mého sdělení byla skutečnost, že zatímco cena EE pro německého zákazníka klesá v důsledku poklesu cen silové EE na burze, tak u nás ji ČEZ zákazníkům naopak zdražil o 5% s odůvodněním, že prý OZE. Přitom víc jak rok a půl platil tzv. STOP stav, kdy nebylo možné připojení nových OZE.

Naštěstí všichni naši obchodníci se nevymlouvají na OZE a ceny na letošek nezdražili. Příkladně takový E-on zachoval loňské ceny.

 

Vůbec je celkem zajímavé podívat se na ceny jednotlivých obchodníků a popřemýšlet o změně.

 

http://www.usetreno.cz/energie-elektrina

 

http://kalkulator.eru.cz/

Podstata vaseho sdeleni ...

... byla, ze "... Němcům aktuálně elektřina zlevňuje, zatímco nám zdražuje, krom toho, že již nyní ji mají levnější než my."

K prvni casti sdeleni se nechci dopoustet zadneho kategorickeho tvrzeni, protoze vyvoj spotrebitelskych cen v Nemecku neznam. Jen upozornuji, ze pokud na nemecke energeticke burze nastala v urcitem okamziku situace, ze cena silove elektriny v roce 2013 je nizsi, nez cena tehoz produktu v roce 2012, neznamena to jeste, ze nemecti spotrebitele budou mit v roce 2013 levnejsi elektrinu, nez ji maji v letosnim roce. Mimo jine i kvuli prispevku na vykup elektriny z OZE, ktery samozrejme take musi platit a ktery s rostouci produkci OZE take roste (byt i treba pomalejsim tempem).

K druhe casti sdeleni  - dolozil jsem vam, ze proste nemate pravdu. Co mam ja nebo vy na fakture je malo dulezite, protoze cena uvadena na zminenem webu je prumerem pro spotrebitele s urcitym rocnim odberem, stanovenym podle jednotne metodiky ve vsech 27 zemich EU. Vasi otazce "kdo a s jakým záměrem tam ta data za ČR odesílá", se mohu bud pousmat, pripadne odpovedet, ze samozrejme nekdo v zoldu zlocinne jaderne lobby (pripadne uhelne, nehodici se skrtnete). Rozum do hrsti, prosim.

Pro jistotu dodavam - toto neni obhajoba CEZu ani jeho cenove politiky.

Průměrná cena EE

Tak si zadejte do vyhledávače „průměrná cena elektřiny 2011“ a uvidíte, co vám vypadne a můžete porovnat s hausnumerem, kterým jste tady oslňoval Vy (sic bych Vám raději doporučil portál ERU, ale nejsem si jist, zdali se vám na něm podaří onen údaj najít ;-). 

Vysvětlení rozdílů těchto hodnot najdete třebas po té, když si nastudujete metodologii získávání Vámi citovaných dat z Europe´s Enrgy Portalu. 

Britske Listy jsou uzasny zdroj informaci ;-))

Ceska cena silove eletricke energie v podstate kopiruje tu nemeckou. Jake presne jsou konecne ceny elektriny pro domacnosti v Nemecku nevim, rekl bych, ze budou velmi podobne nasim. Pokud ovsem uvazime rozdilnou kupni silu Nemcu, tak jsou samozrejme nizsi.

To, ze cena silove eletricke energie v Nemecku byla pro rok 2013 nizsi, nez pro rok 2012 je dano hlavne tim, ze tam jsou a i nadale budou do provozu uvadeny rozestavene paroplynove a uhelne elektrarny (projekty pripravene uz po prvnim "odstoupeni od atomu").

Německo: odchod od jádra a cena elektřiny

Jeden článek z poloviny loňského roku na téma „Německo: odchod od jádra a cena elektřiny“:

 

http://www.czrea.org/cs/evropska-unie-a-oze/nemecko-jadro-cena-elektrina

 

(z jiného zdroje) 

A chce to uzivatel?

Pane Simku, uzivatel chce mit zajistenou spolehlivou dodavku elektricke energie. To na prvnim miste. Pokud mozno za laciny peniz. Asi ho potesi, kdyz to bude ze zdroju, ktere jsou "umweltfreundlich", ale 90% populace bude preferovat prvni dve kriteria.

Co 99% uzivatelu urcite nechce, je vedet, v kazdem okamziku, kolik ktery spotrebic prave spotrebovava a jeste to na dalku ridit. Tohle je prima hracka pro par exotu, ale bezneho uzivatele to nezajima. Ostatne, on muze mit i s temi vasimi "analogickymi" systemy dostatecny prehled o tom, co jsou v jeho domacnosti nejvetsi zrouti a kde muze usetrit. Nebo myslite, ze potrebuji "smart metering" ke zjisteni, ze decka zase nechala nekde zbytecne rozsviceno?

Ty fantasmagorie, co jste nam tu vykladal (ale prijde mi, ze nedovykladal, nejak tomu chybi pointa), to je jen zpusob, jak tahat uzivatelum penize z kapes za veci, ktere nechteji ani nepotrebuji. Pokud tedy nebudeme za potrebu vydavat to, ze jim to svym rozhodnutim vnutila nejaka moudra hlava z Bruselu nebo z Berlina.

V článku

pochopitelně chybí jedna podstatná informace a to, že se jedná o důležitý komponent tzv. Smart grid ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Smart_grid) v rámci něhož se i pro koncového zákazníka mění cena elektrické energie v reálném čase(!) podle její okamžité poptávky a nabídky.

 

Příkladně pračka, myčka Vám nemusí jet v čase energetické špičky, ale v době nejnižší spotřeby. Podobně teplou vodu v zásobníku můžete ohřívat kdykoli v průběhu dne. Stejně tak klimatizace v domě s odpovídající akumulací se může přizpůsobovat okamžité situaci v síti. (Mimochodem klimatizace mají největší spotřebu v létě, kdy nejvíce svítí sluníčko – tedy v čase kdy Vám vyrábí FVE )

Zkrátka a dobře lze si pomocí nich uzpůsobovat spotřebu EE podle toho, kdy bude její cena pro zákazníka nejvýhodnější.

 

Pro provozovatele distribučních sítí je totiž výhodné ekonomicky motivovat zákazníky k řízení vlastní spotřeby a toto je jeden z nástrojů, který to zákazníkům umožňuje. I v čase, kdy nejsou přítomni.

 

http://elektro.tzb-info.cz/inteligentni-budovy/7864-inteligentni-rozvodne-site

 

 

BTW: I takový ČEZ něco podobného plánuje, sic ne kvůli OZE, ale kvůli zamýšlenému masivnímu rozvoji jaderné energetiky a elektromobility.  

Par poznamek

1) Nevim, co je pochopitelneho na tom, ze v clanku chybi jedna podstatna informace. To je spis nepochopitelne, ne?

2) "Smart grids" jsou prima, ale jsem zvedav, jestli to nekdy bude umet o moc vic, nez HDO (hromadne dalkove ovladani). Mimochodem, mam podezreni, ze nejvic se o smart grids mluvi tam, kde nedospeli ani k tomu HDO.

3) Je urcite pekne mit moznost "uzpusobovat spotrebu EE"  podle ceny, jenze to nic nemeni na skutecnosti, ze vetsinu potreb nemuzu libovolne odsouvat na dobu, kdy (a jestli) bude elektrina levnejsi. Elektromobil chci mit nabity pred cestou bez ohledu na to, zda zrovna svitilo nebo foukalo. A treba prat sice muzu v noci, ale to pak znamena, ze budu pradlo veset rano, kdyz normalni clovek tak tak stiha se najist, vycistit si zuby, obleci se a vykopat deti z posteli. A nechalo by se pokracovat ...

4) Cele tyhle slavne "smart grids" jsou spis jen ponekud zoufaly pokus tvarit se, ze mame technicke reseni narustajici nestability, zpusobovane promenlivou vyrobou v OZE. Ne tedy, ze by to nemohlo trochu pomoci, ale reseni to rozhodne neni.

 

Ptal jste se

na pointu chytrých elektroměrů. Tedy na to, jaký přínos to má pro zákazníka? Na což jsem Vám za autora článku odpověděl.

Berte a nebo nechte být. 

Rozhodnutí německé vlády

Rozhodnutí německé vlády o ukončení výroby energie z jádra a o odstavení všech atomových elektráren do roku 2021 přináší zejména jedno zásadní téma:

 

Ve velké části Evropy je mínus 10 až mínus 25 stupňů (např. po dobu dvou měsíců), prakticky nefouká vítr, fotony na Evropu dopadají, ale málo (každý večer je zase tma), uhlí mrzne ve vagonech nebo na pásech, dodávky plynu jsou mírně omezeny, ale omezeny, ...

 

...., a můžete začít někomu povídat, že neví, který spotřebič mu spotřebuje nejvíc elektrické energie (pokud ještě nějaká je) 

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah