Vitásková chystá velké změny v ERÚ. Místopředseda Němeček končí.

Šéfka Energetického regulačního úřadu změnila názor. Odejde místopředseda Blahoslav Němeček, jenž ještě v létě aspiroval na vedení ERÚ.

Energetika
István Léko | 29.11.2011
Po několika měsících v čele úřadu chystá Alena Vitásková zásadní změny.

Alena Vitásková, která řídí Energetický regulační úřad (ERÚ) od srpna letošního roku, chystá od 1. prosince zásadní personální změny ve vedení úřadu. Nejdůležitější změnou bude, že zatímco ERÚ měl doposud pouze jednoho místopředsedu, od prosince 2011 budou dokonce tři. Klíčovou zprávou je, že ERÚ po více než deseti letech překvapivě opouští současný místopředseda a ředitel sekce regulace Blahoslav Němeček. ČESKÉ POZICI to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů z energetických kruhů. 

Němeček do úřadu přišel v roce 2001 z ministerstva průmyslu a obchodu. Není jasné, proč Němeček, jenž měl ještě letos v létě ambici ERÚ řídit, končí. Vitásková mu sice po svém jmenování okamžitě nabídla pokračování ve funkci, nyní však z doposud neznámého důvodu zřejmě změnila názor. ERÚ na náš dotaz odpověděl, že personální otázky úřad nebude komentovat.

Zatímco ERÚ měl doposud pouze jednoho místopředsedu, od prosince 2011 budou dokonce třiŠéfka ERÚ jmenuje tři nové místopředsedy, z nichž dva již delší dobu pracují ve vysokých pozicích úřadu. Hlavní agendu odcházejícího Němečka, tedy regulaci, přebírá dosavadní ředitelka strategie, analýz a mezinárodních vztahů Martina Krčová.

Druhým místopředsedou ERÚ se stane Antonín Panák, který v současné době řídí - a bude řídit i nadále - sekci legislativně právní. Třetí místopředseda Richard Wieluch, který bude mít na starosti kontrolu a provoz, přichází do ERÚ z byznysu.

Wieluch, v českých byznysových kruzích velmi známý, pochází ze severní Moravy. Od roku 2006 do října 2010 byl předsedou představenstva společnosti Bonatrans Group, která je největším evropským a jediným českým výrobcem železničního materiálu. Bonatrans Group po rozdělení majetku miliardářské rodiny Komárků loni na jaře připadl Karlovi Komárkovi staršímu. Wieluch pracoval od začátku devadesátých let minulého století ve vysokých manažerských funcích i v Severomoravské plynárenské, naposledy zastával funkci předsedy představenstva. Severomoravskou plynárenskou, kde dlouhá léta pracovala i Alena Vitásková, opustil v roce 2000. Poslední rok se Wieluch živil jako poradce. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:1

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Subjektivní názor

Kdo osobně zná pana Němečka (vysoce kvalifikovaného specialistu v oblasti regulace cen) tak musel vidět jeho postupné změny v chování. Od člověka,který byl schopen a ochoten naslouchat a spolupracovat až po osobnost, která byla ochotná komunikovat pouze s energetickými celebritami a běžným energetickým specialistům přestal odpovídat na emaily a dotazy a raději se ukazoval na drahých konferencích ve společnosti lobbistů a vrcholných managerů. Dnes sice již zase je ochoten hovořit s prostým lidem českým, ale to mu již asi k ničemu není.

Jinak si myslím,že je to mladý vysoce kvalifikovaný člověk s velkou budoucností a odchod z této funkce mu dá možnost se trochu nad sebou zamyslet a jistě se najde řada firem, kde bude mít dveře otevřené.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah