Solární arbitráže jsou na spadnutí

Jedenáct zahraničních investorů solárních elektráren se hodlá ohradit proti poškození svých investic retroaktivní legislativou.

Energetika
Čestmír Klos | 10.05.2012

Neférová retroaktivní úprava dosavadního zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, která zavedla nový 26procentní odvod z výnosů solárních elektráren nad rámec podmínek, za kterých do solárních projektů investoři vstoupili, začíná rodit kyselé ovoce. Jménem jedenácti zahraničních členů mezinárodního sdružení solárních investorů International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) informoval jeho generální sekretář Frank Schulte ministerstvo financí o konkrétních právních krocích k započetí mezinárodních arbitrážních řízení s Českou republikou.

Předmětem arbitráží bude náhrada významných finančních škod, které zahraniční investoři utrpěli. Formální podání arbitrážních žalob se očekává do šesti až osmi týdnů. Arbitráže jsou o to aktuálnější, že 26procentní „solární daň“ je na roční období uzákoněna i v novém zákoně o podpoře některých zdrojů energie, který byl schválen ve středu 9. května a ještě nenabyl platnosti.

Vyjednávání skončilo

„Období pro vyjednávání už u všech poškozených uplynulo,“ oznámil Frank Schulte v tiskové zprávě IPVIC. A dodal: „Z nedávných vystoupení představitelů státu a kvazinezávislého Energetického regulačního úřadu je zřejmé, že se český stát v rozporu s mezinárodními trendy podle všeho nadále snaží omezit provoz existujících solárních instalací i rozvoj nových. Činí to bez ohledu na škody způsobené firmám i jednotlivcům, kteří do solárních projektů v dobré víře a v souladu s platnou českou legislativou investovali nemalé finanční prostředky.“

Instalovaný výkon elektráren zahraničních investorů, kteří spor s ČR povedou, činí 80 MW

Instalovaný výkon elektráren jedenácti zahraničních investorů, kteří spor s Českou republikou povedou, činí 80 megawattů (MW). Přesné vyčíslení výše škod pro potřeby arbitráží připravují specialisté na oceňování výnosnosti investic. Právním podkladem pro uplatnění těchto nároků jsou bilaterální smlouvy o ochraně investic.

IPVIC je sdružení zahraničních i tuzemských investorů v oblasti solární energetiky a uvedlo i svá stanoviska. Mezi jeho členy patří například česká firma Ren Power, německý soukromý investor Milos Schubert, německé společnosti Voltaic Network a Antaris Solar, lucemburský Radiance Energy Holding a I.C.W. Europe Investments z Velké Británie. Instalovaný výkon elektráren členů sdružení činí celkem 115 MW. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Návrh.

A příspěvek na OZE je férový?

Navrhuji OZE elektřinu vyvážet tam, kde nechtějí tu naší atomovou, za tržní ceny.

Z toho dostanou férovou odměnu stěžovatelé.

Jak jednoduché a prosté.

Klose

Kde byl pan Klos, když se tento gigantický tunel schvaloval? Proč neprotestoval, když se stavěly odporné plantáže na zpravidla nejúrodnější půdě? Psát líbivé řečičky o kdejakém brouku nebo věci tak normální jako je lanovka na nějakou horu, to aktivistům jde. Reálně a efektivně chránit přírodu před zbytečnými, neekologickými a hlavně extrémně drahými slunečními elektrárnami, to už mu nejde.

 

Tohle strašení arbitrážemi je úsměvné. Asi jako kdyby se s vládou chtěli soudit majitelé nových aut kvůli "zmařené investici", když vláda zvýšila DPH a spotřební daň na benzin. To, že si zpravidla poslanci a jejich kmotři postavili elektrárny je jejich vlastní riziko. Změna daně je snad tou nepřirozenější neznámou v něm.

 

 

Škoda

Pane Klosi,

škoda, že jste nevyskakoval, když se ta zvěrstva obehnaná ostnatým drátem v krajině budovala. Byl jsem před týdnem na Šumavě u Lipna a je to naprostý hnus, totální devastace krajiny v těsné blízkosti národního parku. Kde byla cestička loukou k lesu a tichý kout, tam teď stojí koncentrák solárního barona. Nevím, jak to soudí právo, nejsem právník, ale přinejmenším morálně tito lidé nemohli být v dobré víře, že konají rozumné podnikání ku prospěchu společnosti. Brutálně zneužili díry v zákoně k vlastnímu obohacení na úkor všech občanů tohoto státu a na dlouhá léta zmrzačili krajinu na mnoha místech způsobem, jaký neznal ani Bolševik. Nejsou to žádní chudáčkové, naopak, zatím z těchto "investic" vyšli velmi lacino. Nezlobte se, ale na Vašem místě ekologického aktivisty bych si přišel jako úplný idiot se za ně brát, i kdyby po úzce právní stránce měli tisíckrát pravdu. Tedy pokud Vám za to neplatí, pak by se to snad dalo pochopit.

 

Martin Hájek

Pravá retroaktivita je legislativní zvěrstvo.

Zda je i v tomto případě pravá, mám čistě subjektivně pochybnosti. Bude zajímavé ten právní souboj sledovat.

Co je ale podle mě jednoznačné ekologické zvěrstvo, je podpora stavění fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah