Nejzáhadnější podnikatel? Nejspíš Fischerův „zachránce“ Ladislav Dráb.

Byznysmen šokoval nejen záměrem oddlužit Jana Fischera, ale i nabídkou převzetí elektrárny či projektem plynovodu.

Personálie
Jan Žižka | 01.03.2013

Kdyby se vyhlašovala soutěž o nejzáhadnějšího podnikatele poslední doby, byznysmen Ladislav Dráb, který se zaměřil na energetiku a plynárenství, by určitě mířil mezi favority. Loni předložil skupině ČEZ neuvěřitelně vysokou nabídku – sedm miliard korun za zastaralou elektrárnu Dětmarovice, kterou nikdo v branži nepovažoval za realistickou. ČEZ ji také nakonec vyřadil kvůli „nesplnění podmínek soutěže“. Dráb ovšem spustil lavinu spekulací, co za tím vším vlastně vězí.

V minulých dnech Drábova společnost České plynovody prezentovala velkolepý projekt nového plynovodu Mozart, který by měl propojit Rakousko s Českem. Česká televize odvysílala reportáž, ve které dokonce vypočítávala, jak by mohl nový plynovod uspořit peníze českým odběratelům suroviny.

Ladislav Dráb překvapil v krátké době potřetí, když uvedl, že pomůže Janu Fischerovi splatit dluh z předvolební kampaně

Odborníci opět nechápavě kroutili hlavami. Z toho, co je známo, Mozart prakticky nemá šanci. Tuzemský provozovatel plynovodů Net4Gas chystá dvě jiná propojení s Rakouskem, na rozdíl od Mozarta se s nimi počítá v investičním plánu, který schvaluje Energetický regulační úřad. Drábem ohlašované napojení na rakouský plynovod WAG budí rozpaky – tato přepravní cesta je podle kritiků už dnes tak vytížena, že pro Drábovy obchody s plynem prakticky nenabízí žádný další prostor.

Ladislav Dráb nicméně vzápětí překvapil potřetí, když uvedl, že pomůže neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi splatit dluh z předvolební kampaně. Nebýt toho, že Dráb předtím vzbudil pozornost svými překvapivými tahy na poli energetiky, asi bychom jeho zaujetí pro Fischerovy dluhy nemuseli věnovat přílišnou pozornost. Takto visí ve vzduchu otázka: Co tím vším, proboha, Ladislav Dráb sleduje?

Vlivní lidé v okolí

Podle jedné z teorií Dráb podával nabídku v černouhelných Dětmarovicích proto, aby výběrové řízení zkomplikoval. To by mohlo vyhovovat těžařské společnosti Czech Coal Pavla Tykače, která vedla se skupinou ČEZ boj o ceny i dodávky hnědého uhlí a „hrátky“ kolem Dětmarovic považovala za snahu odvést pozornost všech (včetně Bruselu) od podstaty hnědouhelného sporu. Je to samozřejmě spekulace, ale nikdo zatím věrohodnější vysvětlení nenabídl.

Je Ladislav Dráb génius, kterého s úrovní našich znalostí dnes vůbec nemůžeme chápat, nebo spíše hochštapler?Dráb ovšem nepřekvapuje pouze svými plány, ale také tím, jakou podporu vlivných lidí pro ně dokáže získat. Rakouské velvyslanectví uspořádalo v Praze kulatý stůl přímo k projektu Mozart, zatímco o jiných, pokročilejších plánech propojení plynovodů mezi Českem a Rakouskem ve svých materiálech vůbec neinformovalo. Záštitu nad akcí rakouské ambasády převzal premiér Petr Nečas, dorazila na ni vicepremiérka Karolína Peake (ČESKÁ POZICE již informovala o jejím zaujetí pro plynárenské akce) a bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Jak je to možné v případě podnikatele, který zatím rozhodně nepatří mezi největší veličiny v oboru?

Třeba se jednou budeme divit, jak měl Dráb své projekty promyšlené. Teoreticky by mohl mít dohodu s obchodním partnerem třeba v Rakousku, která nakonec jeho plány postaví do úplně jiného světla. Jasnější indicie nám ale zatím chybí.

Je Ladislav Dráb génius, kterého s úrovní našich znalostí dnes vůbec nemůžeme chápat, nebo spíše hochštapler? Hodně napoví právě další osud projektu Mozart. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:7

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

PR bublina

Nic víc.

Dráb

Pro info pana redaktora..... Pan Dráb pouze vykazje činnost a se svými kumpáni vytahují obrovksé peníze z amerických a kanadských fondů. Nikdy se nic nepostaví a ani to není v plánu. Jde pouze vykazování fiktivních projektů, které nebudou za žádných okolností realizovány to Vám garantuji. Nevšimli jste si, že za celá léta nic konkrétního nebylo postaveno (ani jeden metr) ani panem Drábem koupeno.  Vše jsou to pouze papírové úmysly či slovní sliby.  Je to pouze prostý fígl, jak pumpnout v americe tučné fondy za fiktivní činnost někde v malém státečku ve východní (střední evropě)......)))))

motejlek

a Vy jste tu "diskusi" viděl (slyšel) ? Vždyť je to poměrně primitivní PR říznuté marketingovou čalamádou. Motejlek se neptá nijak drsně a jen  nahrává Drábovi, aby mohl vysvětlovat své skvělé podnikatelské záměry, které navíc servíruje způsobem podobně sebejistým,  jako když vás skořápkář na ulici ubezpečuje, že "všecko je košer, nebojte se pane a pojďte si zahrát" :-)

Diskuse

Diskusi jsem videl uz loni v kvetnu, libila se mi a libi se mi i dnes, pustil jsem si ji zase celou, pana Draba osobne neznam, ale pro mne je citelny a zanechal velmi kladny dojem, Mirek Motejlek si to reziruje po svem a nikomu se nevnucuje, pokud jsem se s prispevkem vnutil ja, tak se omlouvam 

Další záhada

Nechci hodnotit ten rozhovor, ale minimálně jedna z Drábových odpovědí je další záhadou. Pan Dráb tam mluví o "nulové hodnotě" Net4Gas. Co tedy vede Allianz (společně s Borealis), Global Infrastructure Partners (společně s Fluxys), EPH a KKCG k výrazně "nenulovým" nabídkám v tendru na koupi těchto českých plynovodů? Snad se o nabízených částkách dozvíme víc, odhady byly 30-40 miliard korun. Pan Dráb ale opravdu nevypadá tak hloupě, aby si myslel, že hodnota Net4Gas je nula. Mimochodem - nikdy jsme se nedozvěděli, že pan Dráb do tendru vstupuje, ale rovnou jsme se dozvěděli, že z něj odchází... (Sám jsem psal ještě dříve o tom, že vyjádření Gazpromu snižuje hodnotu Net4Gas, dokonce jsem citoval Drábova partnera, ale slova o "nule" mě pak vskutku zaskočila. Například proto, že součástí Net4Gas je plynovod Gazela, který bude i do budoucna zajišťovat tranzit plynu přes české území.) 

Jan Žižka

Mate pravdu

je to vyznamny moment v celem rozhovoru, nejsem odbornik na plyny, mozna jenom o neco vic nez pan Drab znam prumyslove plyny (vysokopecni, konvertorovy, koksovy, ... ) coz bylo dano pusobenim v 3neckem werku, ale i tak to nebyla moje domena a mam pres plyny sikovne kamarady :-), zajimave je i to, ze pan Drab si mysli, ze prichazi na radu plynove elektrarny, ale to uz kolem sebe slysim 35 let a porad je to o nicem, porad jenom proklamace, tady mam trochu vykricnik !!!, jeho nulovou hodnoto Net4Gas si ale dovedu docela dobre predstavit, tezko se to definuje, ale je to smes politickych a obchodnich zajmu a rizik, ktere my laici nevidime do takovych detailu, zatimco pan Drab pusobi dojmem, ze by se pod to i podepsal, jeho nabidka 7-mi mld za Detmarovice aniz si uvedomil, ze nesplnuje dalsi zakladni kriteria byla take z kategorie nerizenych strel, dlouho jsem nad tim premyslel, zda byla totalne mimo, nebo ne, mozna nebyla mimo, mozna jsme byli jenom svedky nekolika tahu na sachovnici ceske energetiky, ktere byly jaksi "domluveny", nebo "docuchany" :-)

doufam, ze odkaz bude fungovat:

zde: http://www.motejlek.com/motejlek-tv-ladislav-drab-ceo-ce-group-a-president-american-power-supply

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah