Hnutí Duha navrhuje, jak navázat na program Zelená úsporám

Na Zelenou úsporám by mohl navázat Program energetické nezávislosti. Dle Hnutí Duha bychom ušetřili 39 miliard korun ročně na energiích.

Energetika|Ekologie
Čestmír Klos | 22.02.2011
Někteří architekti jsou stále nepoučitelní a stavějí domy s nadměrnou spotřebou energie – v zimě na vytápění, v létě na chlazení.

Programu Zelená úsporám se podařilo zainteresovat tisíce občanů na zateplování domů a bytů, na výměně uhelných kotlů za systémy na biomasu a na dalších úsporných opatřeních. Ani více než dvacetimiliardový balík korun však není bezedný. Na mnoho zájemců o dotační podporu se nedostalo a program se dostal do úzkých.

Stát by neměl tento zájem o investování do energetických úspor promrhat. Jedno z východisek nabízí Hnutí Duha: podle jeho představ by vláda měla zřídit návazný Program energetické nezávislosti, který by pro dotace občanům disponoval šestnácti miliardami korun ročně.

Dlouhodobým finančním zdrojem programu by měly být peníze získané z prodeje emisních povolenek. Dosud jsou povolenky připisovány emitujícím podnikům zdarma a systém nákupních aukcí začne až v roce 2013, proto bude nutné období mezi ukončením Zelené úsporám a zahájením aukcí překlenout. Jako překlenovací injekci pro podporu zateplování navrhuje Duha vládě využít část letošních zisků Skupiny ČEZ. „Dividendy elektrárenské společnosti vznikají z peněz, jež české domácnosti musí platit za elektřinu. Stát by je rodinám vrátil tím, že jim zateplením domů a bytů pomůže snížit účty za energii,“ odůvodňuje svůj návrh Hnutí Duha.

Cílem programu by byla nejen pomoc občanům, ale především snížení nechtěné závislosti na dovozu zemního plynu z Ruska a na těžbě v českých povrchových dolech. Ze studie, kterou si Duha nechala zpracovat u konzultační společnosti Porsenna, vyplývá, že Česko může zateplováním ušetřit bezmála dvakrát víc paliva, než kolik by získalo prolomením těžebních limitů na Mostecku.

Úspora à la Porsenna

Odhad potenciálních úspor dle studie společnosti Porsenna:

  • U 1,4 milionu rodinných domů lze celkově ušetřit 55 tisíc terajoulů energie při vynaložení pěti set miliard korun
  • U 1,2 milionu bytů v panelácích 16 tisíc terajoulů za sto třicet miliard.
  • U milionu nepanelových bytů by úspora činila 18 tisíc terajoulů po vložení sto dvaceti miliard korun.
  • Celkový potenciál úspor ve sféře bydlení je 89 tisíc terajoulů při celkových investicích ve výši 750 miliard korun.

Jaké by byly úspory ve spotřebě primárních zdrojů, kdyby snižování spotřeby postupovalo naznačeným tempem?

  • Spotřeba uhlí by se do roku 2020 snížila o 1,3 milionu tun a do roku 2050 o 4,5 milionu tun.
  • Spotřeba zemního plynu by do roku 2020 poklesla o 420 milionů metrů krychlových a do roku 2050 o 1,42 miliardy metrů krychlových.

Reálný potenciál úspor by se tak realizoval nejpozději v roce 2050. Zmíněným postupem by program umožnil zateplit většinu budov v zemi – v klidu, jak si představuje Hnutí Duha: „Rok po roku, dům po domu.“

Protože v této zemi se ani uvážlivým iniciativám nevládních organizací nedopřává často sluchu, je dobré si připomenout jeden ze závěrů slovutné Pačesovy komise: „Kdyby vláda využila všech příležitostí k zateplení domů a výroby tepla z obnovitelných zdrojů, nebudeme potřebovat k vytápění žádný zemní plyn ani uhlí.“ 

Zobrazit diskusi
Reakcí:4

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Obrázek - 'někteří architekti jsou nepoučitelní'

Důvodem pro vznik skutečné záplavy objektů s celoskleněnými fasádami je...hloupost bankéřů. Teda jejich jediný zájem - prostřednictvím developerů bance vydělat majlant. RYCHLE.

Dnes se nemalá část záměrů (ale téměř veškerá celoprosklená výstavba) děje za účelem 'obchodního případu'. Buď jako prostor k prodeji, nebo (méně) k pronájmu. Pozor - i byty!

Prodej (i pronájem) sjednává developer/prodejce (který si hledí pouze obrátky peněz) s nájemcem, definovaným hlavně komplexem ze 'starého světa', kdy téměř všechny objekty měly zdi a v nich (někdy) okna. Takže nájemce je schopen vyhodnotit, kolik má za 'starý svět' zaplatit (pronájem) a není moc ochotný platit hodně. Protože těch prostor se zdmi a okny je hodně. I na pronájem. A trh je nasycen.

Malou 'výtěžnost' klasických objektů se zdmi a okny v nich znají roky i tzv. developeři - většinou duší malé - zakomplexované - bytosti, kterých celý svět (a i jejich cena v něm) se již smrskl jen na cenovku. Prostě obyčejní obchodníci. Kdyby bylo výnosnější krouhat brambory - jsou tam! Ale brambory nevynáší. Teda zatím.

No a takový jednosměrný developer má jediný smysl a cíl - realizovat 'obchodní případ'. Rozuměj: co nejrychleji shrábnout zisk a otáčet peníze v dalším 'obchodním případě'.

I když jsou to malé, jednorozměrné bytosti, zajisté jedno zvládají - perfektně vyhodnocovat OKAMŽITOU 'náladu trhu' - rozuměj kolik který nezasvěcenec do architektury a provozní ekologie je ochoten 'vypláznout' za 1m3 realizovaného 'obchodního případu'. A právě proto, že ten nezasvěcenec zákazník je prostě dosud NEZASVĚCEN do dlouhodobých souvislostí při užívání 'obchodních případů' s celoprosklenou fasádou, neumí dosud ani posoudit, že je to předražené. Prostě nemá referenci. Jen je ohromen nezvyklým prostorem. Tak tápe, nechová se racionálně - velí emoce. A developer to ví a může mu ihned 'vypálit' cenu, že by jeden šel do kolen.

A víte co? Dostane ji - tu cenu. A penízky se otáčejí, bankéř je pak také rád a příště je developerovi poskytne za lepších kondicí - ten ani o milimetr neuhne z 'osvědčeného' vzhledu a vývoj se ocitnul v bludném kruhu. Ale ještě se penízky točí a verklík skřípe ohranou písničku...bankéř nadšený...developer nadržený otočit další projekt...ruka ruku myje...

Tu předraženou cenu developer teda dostal - zatím. Protože ty zkušenosti s debilitou podobné 'pseudoarchitektury' jsou v populaci potenciálních nájemců / kupců postupně zažívány. A trh už brzo bude 'přežraný' podobné monotónní fasády. Tak to nebude táhnout ani jako novum / trhák - aby si nájemce mohl říkat: podívejte jak jsem světový, mohl bych si pronajmout leccos - ale JÁ jsem v SUPERMODERNÍM (drahém) objektě, protože JÁ si to můžu dovolit...firma mi vynáší...ostatní jsou břídilové...nemají tah na branku...zůstávají zastaralí...

 

Ach jo. Ubohá malost.

Ty peníze jim snad fakt gumujou mozek, nebo co.

 

Jo - a všimli jste si, že tam nikde v textu nepíšu o architektovi? Ten má děti a zaměstnance. Projekce ale moc nevynáší. A on musí platit účty. Takže dělá, co vygumovaná jednorozměrná ruka trhu žádá. Za mrzký peníz. Alespoň nějakej peníz...

A chystá se na Očistec.

Nevím, jestli má Česká pozice korektora -

- jestli ano, tak mu uteklo, že předpona tera- se píše s jedním r.

V textu, který vidí jen jedny oči - autorovy - se skoro vždycky něco podobného přihodí a je to pro renomé obsahově kvalitního deníku škoda.

Díky za upozornění.

Určitě to vidělo více očí před vydáním, ale zřejmě se soustředily spíše na obsah :-)

On to byl spíš jen takový námět pro Českou pozici,

vůbec nic proti obsahu článku. Já si jen rád vychutnám kvalitní obsah včetně dokonalé formy :o).

Opravdu špičková kvalita textů jde dosáhnout (podle mě) jen s "klasickým" korektorem, který primárně kouká na formu. A z vlastní zkušenosti vím, že dnes se na takové "vymoženosti" nejen v novinách, ale mnohdy i při vydávání knih hledí tak, že je to už jen malé vylepšení (které stále méně lidí ocení) za relativně velkou cenu - nemluvě o tom, že potřebují i svůj čas...

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah