Fico neměl jednat s Nečasem, ale s kyperským prezidentem

Český premiér musel být překvapený, když s ním slovenský protějšek probíral obchod, který se týká pěti evropských zemí, jen Česka nikoli.

Energetika
István Léko | 23.04.2012
Tématem jednání předsedů vlád byl mimo jiné i zamýšlený vstup Energetického a průmyslového holdingu do slovenského plynárenství.

Slovenský premiér Robert Fico minulý týden jednal se svým českým protějškem Petrem Nečasem o plánovaných podnikatelských projektech mezi Slovenskem a Českou republikou. Jedná se o spolupráci v energetice, především v oblasti jádra a zemního plynu. V případě atomových elektráren je to jasné, partnerem Slováků bude společnost ČEZ, kterou kontroluje český stát. Jenže v plynárenství se jedná o to, že Energetický a průmyslový holding chce od zahraničních majitelů (Gaz de France Suez a E.ON Ruhrgas) získat 49 procent v monopolu Slovenský plynárenský priemysel. (O tomto záměru publikovala ČESKÁ POZICE několik článků.)

A v tomto případě nechápeme, proč o projektu jednal Fico zrovna s Nečasem. Co má společného český premiér a český stát s Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH)? Vůbec nic.

EPH je sice zapsaný do českého obchodního rejstříku, vlastní v České republice několik podniků a zaměstnává kromě jiných i padlého politika Mirka Topolánka (expremiér je předsedou dozorčí rady Elektráren Opatovice). Energetický a průmyslový holding podle webové stránky vlastní nizozemská finanční skupina PPF (40 procent akcií), slovenská J&T (40 procent) a podnikatel Daniel Křetínský. Jenže když se podíváme do českého obchodního rejstříku, zjistíme, že podle poslední výroční zprávy jsou akcionáři EPH následující firmy:

  • Timewort Holdings Limited (vlastníkem je holandská PPF Group N.V. a PPF Partners Limited),
  • Biques Limited (vlastníkem je J&T Partners I L.P.),
  • Milees Limited (vlastníkem je J&T Partners II L. P.)
  • a Mackarel Enterprises Limited (vlastníkem je Daniel Křetínský).

Všechny společnosti jsou registrované v hlavním městě Kypru Nikósii. V současné době sice PPF zvyšuje svůj podíl v EPH na úkor J&T, ale to není podstatné.

Až bude chtít příště premiér Fico jednat o vstupu EPH do podniku Slovenský plynárenský priemysel, v žádném případě by neměl jednat s Nečasem. Byla by to zbytečná schůzka a ztráta času. Fico by měl navštívit Kypr a jednat s tamním prezidentem Dimitrisem Christofiasem. Ten by měl vědět o investičních plánech kyperských firem na Slovensku více než Petr Nečas. Fico by si mohl na toto téma pohovořit také s nizozemským premiérem Markem Ruttem, protože kyperskou Timewort Holdings Limited vlastní holandská firma PPF Group. A v případě slovenské finanční skupiny J&T může slovenský premiér jednat dokonce sám se sebou. Jen Nečase by měl z tohoto byznysu vynechat. 

Zobrazit diskusi
Reakcí:8

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Poďakovanie EPH

So všetkou vďačnosťou za odvedené milióny na daniach by som rada pripomenula, že ako argument proti tomuto článku je tento fakt irelevantný. Článok sa venoval vlastníckej štruktúre EPH, ktorej sa ale vyjadrenie EPH príliš nevenuje. 

Neviem, prečo si zástupcovia ČEZu a EPH myslia, že odvádzanie daní je záslužný čin, ktorý je hodné pripomenúť pri akejkoľvek kritike iných aspektov ich  podnikania. 

Mimochodom, k povolenkám, ktoré EPH spomína: druhá strana mince je pridelenie dotácie v podobe bezplatných povoleniek pre EPH v objeme asi 9,5 mil tCO2 pre nasledujúce obchodovacie obdobie, v hodnote niekoľkých miliárd. 

 

logický zádrhel "dotace" bezplatných povolenek

Pokud jde o vlastnickou strukturu EPH, troufám si říci, že je všeobecně velmi dobře známa, EPH tuto informaci poskytuje při každé myslitelné příležitosti a média ji zveřejňují a probírají také často, a to včetně slovenských. Pokud jde o povolenky, troufám si říci, že vaše úvaha má logický zádrhel. Vy hovoříte o dotaci bezplatných povolenek, což ani formálně není pravda, neboť teplárny musí provést ekologické investice právě v hodnotě bezplatně přidělených povolenek. Tzn. je to asi totéž, jako kdyby vám dal stát "dotaci" 1 milionu spotřebitelských poukázek s tím, že jste povinna do určité doby investovat do modernizace vašeho rodinného domu či bytu celkem 10 milionů euro (protože aktuální "tržní" hodnota poukázky je 10 euro). Pokud tak neučiníte, nesmíte dům/byt provozovat, tzn. nesmíte v něm bydlet. Pokud vy tomu říkáte "dotace", pak význam toho slova musí být ve slovenštině diametrálně odlišný od jazyka českého.

Uvedení odvodu daní EPH nebylo samoúčelným prezentování zásluh, ale mělo jasný smysl, o kterém spolehlivě ví autor článku.  Je snad ale zřejmé, že kyperská firma (což bylo autorem naznačováno) by neplatila daně v ČR. Z toho důvodu byl v reakci akcentován tento aspekt vysokého objemu daní a poplatků odváděných EPH v ČR.  

Je Nečas Kellnerův člověk?

A proč by měl Fico jednat s kyperským premiérem? Zájmy Kellnera a PPF vždycky hájil velmi dobře Petr Nečas, a to neméně než Mirek Topolánek. Není už pro Nečase přichystáno nějaké to místo v dozorcí radě jako pro Mirka Topolánka v Opatovicích a EPH? Nakonec Nečas přece povýšil Martina Romana na šéfa představenstva ČEZ,  a Kellner a Křetínský nikdy na kšeftech s Romanem netratili. Kdo asi zaplatil fantastické výdělky Kellnera a Křetínského? Nebyly to naše kapsy, které provětral?
Otázkou do pranice ovšem je, zdali by se Petr Nečas stal premiérem, kdyby nás společně s Křetínským, J&T a pražskými kmotry neokradl o minimálně 500 miliard Kč, jak to uvádí Motejlek zdehttp://zpravy.idnes.cz/kdo-je-daniel-kretinsky-sef-sparty-a-spoluvlastnik-holdingu-ktery-zakladaji-ppf-a-j-t-gn8-/kavarna.aspx?c=A090203_131721_kavarna_bos .
V odstavci Bratři z Magistrátu, popisuje Nečasův obchod s akciemi Pražské Energetiky. 14,2 % podíl v Pražské energetice prodal Nečas za akcie ČEZ, které se následně propadly. Přitom jen na nevyplaceném zisku v podobě dividend tratilo ministerstvo sociálních věcí 340 milionů korun. Dalších mnoho set milionů korun pak ministerstvo pod Nečasem tratilo při následném pádu cen akcií ČEZu.
cituji :    . .   Je ironií, že článek vyšel na serveru MF Dnes, která z Petra Nečase, po pádu Topolánkovy vlády začala dělat "pana čistého". Petr Nečas touto akcí byl přímo u vzniku EPH a bylo by s podivem, kdyby doma nenašel nějakou tu anonymní akcii jako odměnu za dobré služby. Jednání s Nečasem tak bylo ze strany Fica naprosto logické a legitimní.
Za kým by asi zašel, kdyby Kellner s Křetínským chtěli koupit například slovenský deník SME? Co třeba za Ištvánem Lékem, který byl deset let šéfredaktor Kellnerova časopisu EURO?
Fico prostě zná svoje Gorily a zřejmě zná i ty naše. Jen naneštěstí ještě lépe než my sami.

Křetínský je "kontaktní“ člověk. Bleskově dokáže zaujmout, polichotit, pochválit a zároveň jít přímo k jádru věci. Tato taktika si patrně získala přízeň některých pražských politiků. Zejména těch, kteří zastupují hlavní město v dozorčí radě a představenstvu Pražské energetiky. Jsou to politici ODS Milan Jančík a Martin Langmajer; za ČSSD pak Miroslav Poche a Petr Hulinský.

J&T vstoupila do pražské energetické společnosti pod Křetínského vedením v roce 2004. Holdingu ČEZ zaplatila 4,4 miliardy korun za 34 procentní podíl. Křetínský se stal členem dozorčí rady a navázal těsné spojenectví s majoritním vlastníkem, jímž je Pražská energetika Holding. Jde o společný podnik mezi Prahou (51 %) a německou EnBW Energie Baden-Württemberg.

J&T a pražskými politiky kontrolovaná Pražská energetika Holding začaly jednat ve shodě proti dalšímu akcionáři. Tím bylo se 14,2 procenty ministerstvo práce a sociálních věcí. Tandem finančníků a politiků nepustil zástupce ministerstva do orgánů společnosti a zcela ho odřízl od vlivu na její chod. Požadoval jediné: odchod resortu z Pražské energetiky. Tuto vizi dlouhodobě prosazoval zejména Křetínský.

Tlak vyvrcholil loni v červnu. J&T a spřátelení pražští politici prosadili nevyplacení dividendy z rekordního konsolidovaného čistého zisku ve výši 2,46 miliardy korun. Jak to zdůvodnili? Firmu prý čekají velké investice.

Ministerstvo se tedy pod brutálním tlakem rozhodlo přistoupit na podmínky diktované především J&T a vyměnit podíl v Pražské energetice za akcie ČEZ. Ministr práce Petr Nečas (ODS) k tomu v deníku E15 uvedl: "Ostatní akcionáři firmy spolu jednají ve shodě. My tak nemáme žádnou kontrolu nad řízením PRE ani nad její dividendovou politikou.“ Resort práce pak udělal obchod, na kterém tratil. Akcie ČEZ se navíc výrazně propadly a ministerstvo v poslední době prodělalo dalších mnoho set milionů korun.

J&T a Pražská energetika Holding si podíl ministerstva rozdělily rovným dílem. Slovenská skupina dnes prostřednictvím společnosti Honor Invest vlastní 41,1 procenta Pražské energetiky, Holding pak 57,9 procenta.

Už bez účasti Nečasova ministerstva se konala 8. října 2008 valná hromada Pražské energetiky. A rozhodla o historicky nejvyšší dividendě. Akcionáři "zapomněli“ na nutné investice, o kterých hovořili loni v létě, a rozdělili si 2,4 miliardy korun. Na J&T, respektive Honor Invest, připadla téměř miliarda. Pokud by se dividenda vyplácela s účastí ministerstva, dostal by tento resort 340 milionů korun a slovenští finančníci 816 milionů.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/kdo-je-daniel-kretinsky-sef-sparty-a-spoluvlastnik-holdingu-ktery-zakladaji-ppf-a-j-t-gn8-/kavarna.aspx?c=A090203_131721_kavarna_bos

Křetínský je "kontaktní“ člověk. Bleskově dokáže zaujmout, polichotit, pochválit a zároveň jít přímo k jádru věci. Tato taktika si patrně získala přízeň některých pražských politiků. Zejména těch, kteří zastupují hlavní město v dozorčí radě a představenstvu Pražské energetiky. Jsou to politici ODS Milan Jančík a Martin Langmajer; za ČSSD pak Miroslav Poche a Petr Hulinský.

J&T vstoupila do pražské energetické společnosti pod Křetínského vedením v roce 2004. Holdingu ČEZ zaplatila 4,4 miliardy korun za 34 procentní podíl. Křetínský se stal členem dozorčí rady a navázal těsné spojenectví s majoritním vlastníkem, jímž je Pražská energetika Holding. Jde o společný podnik mezi Prahou (51 %) a německou EnBW Energie Baden-Württemberg.

J&T a pražskými politiky kontrolovaná Pražská energetika Holding začaly jednat ve shodě proti dalšímu akcionáři. Tím bylo se 14,2 procenty ministerstvo práce a sociálních věcí. Tandem finančníků a politiků nepustil zástupce ministerstva do orgánů společnosti a zcela ho odřízl od vlivu na její chod. Požadoval jediné: odchod resortu z Pražské energetiky. Tuto vizi dlouhodobě prosazoval zejména Křetínský.

Tlak vyvrcholil loni v červnu. J&T a spřátelení pražští politici prosadili nevyplacení dividendy z rekordního konsolidovaného čistého zisku ve výši 2,46 miliardy korun. Jak to zdůvodnili? Firmu prý čekají velké investice.

Ministerstvo se tedy pod brutálním tlakem rozhodlo přistoupit na podmínky diktované především J&T a vyměnit podíl v Pražské energetice za akcie ČEZ. Ministr práce Petr Nečas (ODS) k tomu v deníku E15 uvedl: "Ostatní akcionáři firmy spolu jednají ve shodě. My tak nemáme žádnou kontrolu nad řízením PRE ani nad její dividendovou politikou.“ Resort práce pak udělal obchod, na kterém tratil. Akcie ČEZ se navíc výrazně propadly a ministerstvo v poslední době prodělalo dalších mnoho set milionů korun.

J&T a Pražská energetika Holding si podíl ministerstva rozdělily rovným dílem. Slovenská skupina dnes prostřednictvím společnosti Honor Invest vlastní 41,1 procenta Pražské energetiky, Holding pak 57,9 procenta.

Už bez účasti Nečasova ministerstva se konala 8. října 2008 valná hromada Pražské energetiky. A rozhodla o historicky nejvyšší dividendě. Akcionáři "zapomněli“ na nutné investice, o kterých hovořili loni v létě, a rozdělili si 2,4 miliardy korun. Na J&T, respektive Honor Invest, připadla téměř miliarda. Pokud by se dividenda vyplácela s účastí ministerstva, dostal by tento resort 340 milionů korun a slovenští finančníci 816 milionů.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/kdo-je-daniel-kretinsky-sef-sparty-a-spoluvlastnik-holdingu-ktery-zakladaji-ppf-a-j-t-gn8-/kavarna.aspx?c=A090203_131721_kavarna_bos

 

 

 

Křetínský je "kontaktní“ člověk. Bleskově dokáže zaujmout, polichotit, pochválit a zároveň jít přímo k jádru věci. Tato taktika si patrně získala přízeň některých pražských politiků. Zejména těch, kteří zastupují hlavní město v dozorčí radě a představenstvu Pražské energetiky. Jsou to politici ODS Milan Jančík a Martin Langmajer; za ČSSD pak Miroslav Poche a Petr Hulinský.

J&T vstoupila do pražské energetické společnosti pod Křetínského vedením v roce 2004. Holdingu ČEZ zaplatila 4,4 miliardy korun za 34 procentní podíl. Křetínský se stal členem dozorčí rady a navázal těsné spojenectví s majoritním vlastníkem, jímž je Pražská energetika Holding. Jde o společný podnik mezi Prahou (51 %) a německou EnBW Energie Baden-Württemberg.

J&T a pražskými politiky kontrolovaná Pražská energetika Holding začaly jednat ve shodě proti dalšímu akcionáři. Tím bylo se 14,2 procenty ministerstvo práce a sociálních věcí. Tandem finančníků a politiků nepustil zástupce ministerstva do orgánů společnosti a zcela ho odřízl od vlivu na její chod. Požadoval jediné: odchod resortu z Pražské energetiky. Tuto vizi dlouhodobě prosazoval zejména Křetínský.

Tlak vyvrcholil loni v červnu. J&T a spřátelení pražští politici prosadili nevyplacení dividendy z rekordního konsolidovaného čistého zisku ve výši 2,46 miliardy korun. Jak to zdůvodnili? Firmu prý čekají velké investice.

Ministerstvo se tedy pod brutálním tlakem rozhodlo přistoupit na podmínky diktované především J&T a vyměnit podíl v Pražské energetice za akcie ČEZ. Ministr práce Petr Nečas (ODS) k tomu v deníku E15 uvedl: "Ostatní akcionáři firmy spolu jednají ve shodě. My tak nemáme žádnou kontrolu nad řízením PRE ani nad její dividendovou politikou.“ Resort práce pak udělal obchod, na kterém tratil. Akcie ČEZ se navíc výrazně propadly a ministerstvo v poslední době prodělalo dalších mnoho set milionů korun.

J&T a Pražská energetika Holding si podíl ministerstva rozdělily rovným dílem. Slovenská skupina dnes prostřednictvím společnosti Honor Invest vlastní 41,1 procenta Pražské energetiky, Holding pak 57,9 procenta.

Už bez účasti Nečasova ministerstva se konala 8. října 2008 valná hromada Pražské energetiky. A rozhodla o historicky nejvyšší dividendě. Akcionáři "zapomněli“ na nutné investice, o kterých hovořili loni v létě, a rozdělili si 2,4 miliardy korun. Na J&T, respektive Honor Invest, připadla téměř miliarda. Pokud by se dividenda vyplácela s účastí ministerstva, dostal by tento resort 340 milionů korun a slovenští finančníci 816 milionů.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/kdo-je-daniel-kretinsky-sef-sparty-a-spoluvlastnik-holdingu-ktery-zakladaji-ppf-a-j-t-gn8-/kavarna.aspx?c=A090203_131721_kavarna_bos

reakce za EPH

Pro případné čtenáře jak tohoto komentáře M.Cabejška, tak článku samotného, připojuji za holding EPH  následující reakci: Konstrukce obsažené v přípisu M.Cabejška jsou ryze účelové, neobjektivní a ve svých vývodech i nesmyslné. Nic na tom nemění ani fakt, že některé pasáže autor do komentáře zkopíroval vícekrát za sebou. Stejně tak účelový je článek Istvána Léko. István Léko dobře ví, že EPH je českou firmou, tedy firmou sídlící v ČR a registrovanou v ČR, dávající v ČR práci tisícům zaměstnanců. István Léko ví, že EPH (respektive všechny dceřiné společnosti) odvádějí veškeré podnikové daně (v řádu mnoha set milonů Kč ročně) i ostatní daně a poplatky do státní poklady ČR. Mimo to českému státu platí ročně stovky milionů na povolenkové dani (za rok 2011 jde celkem o cca 320 milionů Kč) a od roku příštího dále (a čím dál více) začnou firmy z holdingu EPH témuž státu (tedy České republice) odvádět, mimo jiné,  další stovky milionů korun za povinný nákup emisních povolenek. Přesto se István Léko  snaží vytvářet dojem, že EPH nemá s Českou republikou vůbec nic společného. Objektivní čtenář nechť si svůj úsudek o skutečných záměrech článku učiní sám.

Kde to mám podepsat ???

Kde to mám podepsat ???

Jako co?

Jako co?

:-)

Díky za podobné příspěvky. Velmi přesné, vtipné a taky bohužel hořké. Za poslední roky si u sebe všímám negativity, zloby a agresivity, která ve mě bublá pokaždé, když si čtu něco o našich vládních představitelích. Jakmile uvidím obrázek nějakého politika, okamžitě vyvstává v mysli sprostá a agresivní reakce. Až mě to děsí, jak dalece mi kazí život na té nejenom fyzické rovině. A proto s mi moc líbí Vaše příspěvky, že se do nich umíte takto hezky ironicky trefit a ve mě to vyvolá pobavení a ne intenzivní pocit zhnusení.

S tím plně souhlasím, mám

S tím plně souhlasím, mám podobné pocity.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah