Energetika
Jakub Kučera|16.04.2014

Americký plyn svobody

Co brání Evropě podstatně snížit závislost na ruských dodávkách s pomocí americkému plynu?

Ruská okupace ukrajinského Krymu vzbudila mezi širší veřejností zájem o rozsah naší závislosti na ruských energetických dodávkách. Náš návyk na zemní plyn z východu si pak mnozí dali pochopitelně do souvislosti s „břidlicovou revolucí“, která zaplavila USA levným plynem. Nemohl by americký zemní plyn snížit naši energetickou závislost na nevypočitatelném Kremlu? ptá se Jakub Kučera.

Energetika
Vratislav Ludvík|04.04.2014

Jak se vyrovnat s ruským plynem v Evropské unii

Chceme-li, aby sankce proti Rusku byly pro jeho „plynové“ politické spády dlouhodobě zničující, a přitom aby nebyla ohrožena dodávka zemního plynu z Ruska do Evropy, stačí málo: Zakázat dlouhodobé kontrakty mezi Gazexportem a evropskými importéry a nahradit je volnými obchodními smlouvami s maximální délkou dva roky, zcela zrušit doložky „take or pay“ a přesunout místa obchodního měření na vnější hranice EU.

Reakcí:46
Energetika
Jan Žižka|04.04.2014

Ministr energetiky USA: Cenu ropy manipulovat nesmíme

Kdo očekává, že USA použijí své objemné strategické rezervy ropy jako zbraň proti Rusku, bude zklamán. Vyplývá to z rozhovoru ČESKÉ POZICE s americkým ministrem energetiky Ernestem Monizem. „Strategické rezervy máme proto, abychom mohli reagovat na nouzové situace. Jejich smyslem není manipulovat ceny ropy,“ říká Moniz. A dále vysvětluje, že nové bloky Temelína se budou Česku hodit. Stejně jako temelínská elektřina Německu.

Reakcí:38
Energetika
Vratislav Ludvík|21.03.2014

Kdo může za mediální masáž na téma výpadku dodávky elektřiny?

Blackout není žádný nový jev, dodávky elektřiny jsou tu či tam přerušované často. Vysvětlení, že se média chytla nového, neotřelého katastrofického tématu, neobstojí. Zdá se, že démonizace blackoutu a jeho infernálních důsledků má vyděsit občany, aby snáze spolkli další Temelíny a bourání obcí po zrušení územních limitů těžby uhlí na severu Čech. Náhlý zájem o blackout vykazuje všechny prvky cílené a řízené kampaně. Píše Vratislav Ludvík.

Reakcí:28
HOT TOP|Energetika
Vratislav Ludvík|20.03.2014

Jak Ukrajinu zbavit noční můry jménem plyn z Ruska. Jednou provždy.

Praktické kroky, jak umravnit kremelské jestřáby, aby v souvislosti s děním na Ukrajině jeden pohledal. „Chce-li Evropa opravdu pomoci Ukrajině, aniž by významněji přišla o své hospodářské ambice na území SNS, měla by se zasloužit o výrazné snížení závislosti Ukrajiny na Rusku,“ píše Vratislav Ludvík. A dodává: „Budeme-li hovořit o dodávkách zemního plynu, je třeba definovat a následně postavit několik plynovodů a jeden terminál.“

Reakcí:123
Energetika
Redakce ČESKÉ POZICE|16.03.2014

Rusové na Krymu a v Paksi. Orbán v pasti.

Proti maďarsko-ruské smlouvě o jaderné spolupráci smlouvě vystoupil (paradoxně na stránkách levicového deníku Népszabadság) konzervativní historik maďarského původu John Lukacs, který z USA, kde žije od roku 1946, varoval vládu Viktora Orbána před dobrodružstvím s Východem. Orbán na jeho článek reagoval otevřeným dopisem na stránkách pravicového listu Magyar Nemzet. Oba texty přinášíme v nezkrácené verzi.

Reakcí:5
HOT TOP|Energetika
Vratislav Ludvík|04.03.2014

Gazprom se bez Ukrajiny neobejde

Změna geografických priorit ruské strategie v exportu plynu je zřetelná, ale objemově limitovaná, píše Vratislav Ludvík. Zdá se tedy, že evropský trh bude pro Rusy nadále důležitý. Pro jeho udržení však bude nutno přehodnotit ceny plynu, jakkoliv to prezident Vladimir Putin v jednom ze svých vystoupení vylučoval. A co se týče Ukrajiny, nelze ji dlouhodobě vymazat z plynárenské mapy Evropy. Důsledky pro Gazprom by mohly být fatální.

Reakcí:15
Energetika
Jakub Kučera|25.02.2014

Když elektrárny jedou na půl plynu...

Továrny nejedou vždy naplno. Z linek automobilky TPCA v Kolíně může ročně sjet 340 tisíc automobilů, v minulém roce však zůstala pětina výrobní kapacity nevyužita. U elektráren je to často daleko více. Důvody jsou různé. Koeficient využití maximálního výkonu elektráren přitom ukazuje, jak se odvětví v posledních letech změnilo a jaké role v něm hrají jednotlivé zdroje, píše Jakub Kučera.

Reakcí:16
Energetika
Vratislav Ludvík|06.02.2014

Budoucnost zemního plynu: Tři úhly pohledu

V jakém kontextu se na energetickém trhu nachází zemní plyn? Vratislav Ludvík téma bilancuje na základě pohledu z domova, tak ze zahraničí. Zemní plyn má dle něj budoucnost, avšak existují zde četná „ale“, respektive tři zásadní okruhy otázek. A pokud si nebudeme schopni na tyto otázky pravdivě odpovědět, není dost dobře možné činit ani střednědobé rozvojové závěry jak pro globální, tak ani naši energetiku.

Reakcí:16
Energetika
Gábor Stier|23.01.2014

Jaderný sňatek Maďarů s Rusy

Rozšíření jaderné elektrárny v Paksi, o kterém parlament rozhodl ještě v době vlády socialistů v roce 2009, podporují všechny politické síly v Maďarsku kromě liberálů i převážná většina veřejnosti. Přesto v podstatě nepřekvapivá zpráva o tom, že dva nové bloky postaví bez vyhlášeného tendru ruský Rosatom, vyvolala v Maďarsku i v zahraničí bouřlivé ohlasy. Strategické rozhodnutí o elektrárně Paks v širších souvislostech analyzuje Gábor Stier.

Reakcí:9