Proč Velký Narcis, otec bankovního socialismu, neměl nazvat Havla levičákem

Připomínka éry kapitánů průmyslu, poslušných bank, prvních lobbistů a obědů zadarmo.

Ekonomika
István Léko | 21.02.2013
Za Václavem Klausem zleva doprava Vladimír Stehlík, Jiří Maroušek, Václav Junek, Lubomír Soudek, Jaroslav Klapal, Richard Salzmann, Jiří Tesař, František Chvalovský.

Odcházející prezident Václav Klaus nazval svého předchůdce Václava Havla extrémním levičákem: „Václav Havel nazýval trh hokynářstvím, místo demokracie chtěl elitářskou postdemokracii, místo konzervatismu a tradičních hodnot prosazoval modernistické boření existujícího lidského řádu,“ řekl český prezident v rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy. Podle Klause to byla spíše ozvěna francouzského jakobínství, bylo to prý extrémní levičáctví.

Prezident také jistě chtěl sdělit, že tím pravým konzervativcem a pravičákem je on sám. Když se však ohlédneme za jeho činy z let, kdy tuto zemi vedl v roli premiéra (1992 až 1998), zjistíme, že byl – řečeno jeho moderní češtinou – nekonzervativcem a nepravičákem. Netvrdíme, že všechny tehdejší kroky premiéra Klause byly chybné, ojedinělá éra transformace nebyla jednoduchá. Jde o to, že mnoho jeho rozhodnutí nemělo s pravicovým konzervatismem mnoho společného. A proto právě od Václava Klause není moudré svého odvěkého rivala nazvat levičákem.

Dekadence, cynismus

Na konci devadesátých let pak byla řada extrémně zadlužených velkých společností prakticky znárodněna státní Konsolidační bankouDíky Klausově hospodářské politice vznikly nejen trefné termíny jako bankovní socialismus, česká cesta kapitalismu či privatizace incestem. Hlavně vznikla prakticky ze dne na den nová vrstva miliardářů, kteří své firmy později vyvedli na offshory, protože když slyšeli slovo daně, nadskakovali na židlích. Na konci devadesátých let pak byla řada extrémně zadlužených velkých společností prakticky znárodněna státní Konsolidační bankou (později Českou konsolidační agenturou), započala nezbytná finančně náročná sanace velkých bank předcházející jejich prodej hluboko pod cenou zahraničním zájemcům.

V této době dosáhly vrcholu dekadence a cynismus v politice. Místopředseda ODS Miroslav Macek, který patřil mezi nejbližší spolupracovníky Václava Klause, dokonce za peníze radil rakouskému investorovi, jak nejvýhodněji koupit od státu Českou spořitelnu… Bankroty velkých podniků se později, v době opoziční smlouvy, dvě vládnoucí strany (ČSSD a ODS) snažily eufemisticky nazývat revitalizací, ale každý věděl, že se jedná o smutný důsledek hospodářské, a hlavně privatizační politiky Klausových vlád. Škoda, která zatížila státní pokladnu, vyšplhala do stovek miliard korun.

„Budeme potřebovat všechnu svou moudrost, rozvahu, schopnosti i rozum, abychom obstáli, abychom tuto krásnou, ale posledními desetiletími tolik poškozovanou zemi uzdravili a udělali z ní zemi normální, vyspělou, kulturní, fungující,“ prohlásil premiér Václav Klaus 1. ledna 1993 ve svém novoročním projevu ke vzniku České republiky. Když ale koncem roku 1997 Václav Klaus po takzvaném Sarajevském atentátu odcházel z postu premiéra, ekonomika země se podobala starému typu automobilu, jenž se nezadržitelně řítí do propasti.

Klaus peníze neměl, k tomu, aby se udržel u moci, používal cizí peníze

Zákon volného pádu

 To, co Klaus budoval, vlastně nebyl kapitalismus, ale pokračování socialismu. Dobrodinec Klaus, který se stylizoval do postavení nejlepšího žáka ekonoma Miltona Friedmana, nedělal celá léta nic jiného, než rozdával obědy zadarmo. Přitom musel dobře vědět, co jeho guru vždy rád říkal – že když si chceme hrát na dobrodince, ať to činíme za vlastní peníze. Klaus peníze neměl, k tomu, aby se udržel u moci, používal cizí peníze. Ani to by se Friedmanovi nelíbilo. A nelíbilo se to ani většině české společnosti, proto Klaus musel z kola ven.

Politik, který za svého poměrně dlouhého vládnutí dostal od ministrů ODS a jiných obdivovatelů přezdívky jako „Osvícený“, „Božský“ či „Velký Narcis“, se však tvářil (a dodnes se tváří), že předtím, než ho z místa řidiče vyhodili, nebylo na autě se značkou česká ekonomika ani škrábnutí. Zapomněl však na to, že chování vozu neodpovídalo pravidlům silničního provozu, ale zákonu volného pádu. A podle toho se začala chovat velká část ekonomiky, většina velkých podniků a bank.

Jinak by to ani nešlo, protože způsob privatizace a řízení bank, který Klausův tým sebevědomě vymyslel a bohužel i uskutečnil, neodpovídal perspektivám ekonomiky vyčerpané reálným socialismem. Šlo o hybrid kuponové privatizace a privatizace takzvanou českou cestou. Odstátnění ve většině případů uskutečňovala zkorumpovaná politická elita a státní správa, bývalí šéfové socialistických firem a podniků zahraničního obchodu. Klausovi a jeho ODS tato situace vyhovovala, protože nezaměstnanost byla nízká, mzdy a HDP rostly, vypadalo to, že země vzkvétá. Jenže po několika letech daňoví poplatníci zjistili, že musejí zaplatit překvapivě vysoký účet.

Ve jménu popularity

Václav Klaus dobře věděl, že kdyby velké průmyslové kolosy jako Poldi Kladno, Chemapol Group, Škoda Plzeň, ČKD, Přerovské strojírny, ZPS Zlín a další podniky zbankrotovaly, nezaměstnanost by dramaticky rostla a vzniklá politická situace by ho rychle smetla už někdy v roce 1995. To nemohl připustit, za každou cenu se snažil udržet vysokou popularitu u voličů.

Zobrazit diskusi
Reakcí:114

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Vzdy, kdyz narazim na titulek "Velky narcis"...

tak se me vybavi paralela: Ten poplatnej Istvan je ale  "grandiozni blb" a tak se s vami musim o tu svou asociaci podelit.....Doufam, ze aspon dobre platej...

Vzdy, kdyz narazim na titulek "Velky narcis"...

tak se me vybavi paralela: Ten poplatnej Istvan je ale  "grandiozni blb" a tak se s vami musim o tu svou asociaci podelit.....Doufam, ze aspon dobre platej...

Konec socialistickej

všecko socialistický. Muž se pozná když zeslábne, zvadne, tak do kandidatury ruských kandidátů vsadil poslední trumf, amnestii. Vyřadil tak vládu, využil náladu ve ztrnulém vězeňství na hraně vzpoury. Pro jistotu, pádla v záchranném člunu se nepoužívají na pádlování, není kam pádlovat, ale když se chytají okrajů utopenci, pádlem je snadno vrátíte žralokům.

 

Připomíná i cnostnější příběh papeže, když jeden nezemře ve stoje, chlap v posteli to má těžký.

pseudopravičák

Pan autor má pravdu v tom že pan Klaus nebyl podle čínů žadným pravicovým konzervativním politikem ale si pouze na něho hrál před věřejností . Něco jiného hlásal a něco jiného dělal

Havel je hrdina

Václav Havel byl čestný muž a hlavně hrdina. Takových v Česku moc nebylo, není, ani nebude. Obětoval se za národ a svobodu. Klaus je chytrolín a zbabělec, myslí jenom na sebe a  neumí si ani odpustit trapné plivnutí na nežijícího hrdinu. Hotové. Hanba jak sviňa.

P o d e p i s u j i .

Každé slovo.

Ištván je chytrej jak rádio

Měl Klausovi poradit, jak to dělat, když je teď tak chytrej, ale to on ne, asi radil v Maďarsku, že... Pořád, i přes "zločince" Klause jsme na tom líp než tam, tak v čem je chyba? To měl laus dopustit, že tu bude 50 % nezaměstaných? Tzv. "bankovní socialismus" je naštěstí udržoval ještě po nějakou dobu v práci a pomohl překonat přechodové období. Autor to nazývá "populismem", zřejmě by radši viděl místní občanstvo vyhladovělé.

Taky zapomíná zmínit roli agenta STB, tehdy Havlem stanoveného šéfa ČNB, který neváhal poslat ke dnu tisíce firem skokovým zvýšením banovních úroků, a tak vlastně zapříčinil pád Klausovy vlády, spolu s pilně kotníky okopávájícími koaličními partnery - Luxovými lidovci a mediálními "hvězdami" z ODA, kteří dokázali zbankrotovat i vlastní stranu.... 

Evidentně existují kruhy, které se obávají návratu Klause do politiky a tak jsou tyto články zřejmě "dobře hodnocené", že...

Souhlasím

A že Havel byl extrémní, byť salonní levičák, je rovněž pravda. Vždyť mluvil m.j. i o zrušení NATO, parlamentní demokracii chtěl nahradit jakýmsi korporativismem (tzv. občanská společnost), politiku "nepolitikou" (co to vlastně mělo být?).

 I já se domnívám, že motivací neustálé dehonestace Klause je strach z jeho návratu do aktivní politiky. Ale jeho odpůrci by měli být rádi, že byl prezidentem. Kdyby jím nebyl, zatápěl by jim daleko víc.

Tak to dopadne vždy, když

Tak to dopadne vždy, když jeden krade pro lidi a druhý od lidí...

Moc prádla a málo věšení.

Tady se vesele píše, a pravdy zatím čekají za dveřmi. Bez pravdy neporozumíze příčinám událostí. A ty  pravdy tady nevidím, ať se dívám jak se dívám. nač jsou názory ? Jsou to jen slova. 

Trapný, neférový a děsně neobjektivní článek..

Carl Gustav Jung   „Skutečná existence nepřítele, na něhož je možno svést veškeré zlo, znamená pro svědomí člověka nesmírnou úlevu. Můžeme alespoň bez zábran říci, kdo je ten ďábel, a je nám pak jasné, že příčina našeho neštěstí se nachází vně, a nikoli snad v našem postoji.“

To, co v naší společnosti chybí nejvíc, je  OBJEKTIVITA !

Co kdybyste

sem také napsal, co konkrétně v článku je "trapné, neférové a děsně neobjektivní", Ferdo?!

Férové je

A) článek pochválit,

B) s článkem polemizovat.

Váš zvratek není ani jedno z výše uvedeného. Takže si nemyslím nic jiného, že sem pod anonymním nickem naplil svoji ulepenou jedovatou slinu umaštěný Jakl nebo ne-z-opice-Hájek...

A) Článek je s*ačka, za kterou by se nemusel stydět ani BLESK

Vždyť "Kdo nečte Blesk, ví kulový!" Autor článku udělal Blesku podobný výběr těch nejšťavnatějších blábolů - a to je vše.

B) Polemizovat s takovou snůškou slátaných tvrzení nemá smysl. Autor tuhle hromadu trusu jistě nenavršil proto, aby s ním někdo polemizoval v poměru na jednu jeho větu dlouhý vysvětlující výklad, jak to bylo doopravdy. On se chtěl zavděčit levičákům, protože ví, že v Kocourkově tvoří většinu voličů a možná i čtenářů Blesku, ke kterému se snaží ČP kočírovat jako ke konkurenci na trhu a odlákat mu část klientely.

Závěr, proč se dal Léko na psaní v této kategorii, je pro mě jasný. Dá se na tom vydělat. Nevěřím, že je tak hloupý, aby psal tyhle nesmysly z neukojené potřeby šířit kvalitní informace mezi čtenáře. :)

Naprostý souhlas

Článek je skutečně neskutečným blábolem plným lží a polopravd. A stejně jako vy jsem přesvědčen, že polemizovat s jeho obsahem nemá smysl. Jen globálně: viděl autor někde v jiné postkomunistické zemi úspěšnější model privatizace bez průvodních negatovních jevů? Viděl nějaký stát, kde by hluboce neklesla životní úroveň na rozdíl od ČR, kde průběžně stoupala?  Ani v bývalé NDR, která za sebou měla obrovskou a úspěšnou ekonomiku SRN to nešlo bez obvrovského propadu.

A souhlasím i s vašim názorem na motivaci autora.

 

 

Naopak, je objektivní

Moc dobře tu dobu pamatuji a bylo to poravdu tak. 

Ta objektivita opravdu chybí, ale Vám. 

Klaus se prostě jenom nezměnil - pořád účetní

a kovaný (jak sám říká - k o n z e r v a t i vní) bolševik!

Vyborny clanek

Ukazuje presne system devadesatych let, kde "neprivatizace" bank a kuponova privatizace podniku nahravala byvale komunisticke slechte v narodnich podnicich, ze ktere se rekrutuje jadro podporovatelu Vaclava klause.  Oboji vytvorilo zdani soukromeho vlastnictvi bez zodpovedneho vlastnika. Konzervativci vychodniho bloku chteli konzervovat komunismus - v tom je VK skutecne autenticky, byl napr. i proti restitucim, ktere nekonec byly ze vsech privatizacnich metod ty nejuspesnejsi.  Osobni vztah k vlastnimu podniku a zamestnancum, to je prave ten duvod, proc je soukrome vlastnictvi uspesnejsi. 

Pokud sefuje bezskrupulozni soudruh manazer, kteremu na podniku nezalezi, zmena vlastnictvi nezmeni na fungovani vubec nic. 

No vidíte, a jiní zase Klausovi vyčítají, že postupoval rychle,

že se s privatizací nemělo spěchat, že se měl přijmout napřed nový právní řád atd. atd. A Klaus s kolektivem naopak upozorňovali, že když se majetek nezprivatizuje co nejdřív, tak si ho komunisti (management firem ve vlastnictví státu) zprivatizují "spontánně" (do vlastní kapsy).

Potíž je, že v Kocourkově už starší generace začíná senilnět a zapomínat, jakže to vlastně po tom 89. bylo a jaké problémy se řešily... :D

Ona ta "spontální privatizace"

by se dala řešit trestním zákoníkem. Kdyby byla politická vůle.

Tedy jenom výmluvy ...  

Kdyby byly v řiti ryby....

To je tak asi jediná rozumná odpověď... :-P

Pan Léko je jako "lékořice" -

Pan Léko je jako "lékořice" - úžasně voní, léčí, přináší radost ... Myslím to ovšem jako ironii.

Vazeny pane redaktore, nyni odborne...

Kdyz prdu rozumite, neopisujte slataniny a neblbnete duverivym lidem hlavy...

Kdyby"ZPS Zlín a další podniky zbankrotovaly, nezaměstnanost by dramaticky rostla!"

ZPS vyrabely v te vzpominane dobe RC 63 CN, SKJ8, 10 NC a konvencni revolvery. Byly to soustruhy rizene 8mi stopou dernou paskou, kdyz ve svete jiz bezne pracovaly stroje s PC rizenim. Prodavaly se tezko do zahranici, odbyt byl pouze jisty ve statech RVHP. Po rozpadu vychodniho bloku skoncilo naturalni obchodovani / obr. stroje za papriky, ryby, naftu/ a byly i tam neprodejne...

Proto napr ZPS, nebo Transporta zkrachovaly. Duvod /pro natvrdle/- nebyly konkurence shopne na mezinarodnim trhu. Presto se dalo na akciich TRA vydelat. 1ks = 400 Kc pri rychlem prodeji kuponovky. Tak nechte pana Klause na pokoji...

Vy jste ale hlupák, Lucasi.

Vy jste ale hlupák, Lucasi. ZPS Zlín byla svého času vůbec nejlepším a vysoce ziskovým strojírenským podnikem zařazeným do kuponové privatizace. Akcie s nominálem 1000 Kč se obchodvaly i za trojnásobek, společnost byla v první polovině 90. let největším (!!!) evropským exportérem obráběcích center do USA a vy tu píšete hovadiny o RVHP. Zkrachovala kvůli tomu, že neměla reálného vlastníka, který by jí zajistil přístup k levnému kapitálu, know-how, obchodní síť a kontakty, protože měla za vlastníky Kellnerovic fondy, které se jaksi moc nestaraly ani o řízení kreditního rizika u tak významného exportéra...

  Ale pište dál hovadiny o tom, jak to Klaus dělal šikovně, líbíte se mi:-))

Když ptáčka lapají hezky mu zpívají

Pochopitelně máte pravdu. V té době už nebyl problém na dobré stroje naroubovat i dobré řídící systémy. Tak i nyní funguje řada i malých českých podniků jako například Attl továrna na stroje. Podobnou historii má většina uváděných bývalých státních podniků. Poldi Kladno se stát prodal za cenu řádově nižší, než byla cena šrotu, za který se později rozprodávala. Takhle se likviduje konkurence. Uzavřít vlastníkům úvěrové linky, vyhladověný podnik buď lacino převzít, nebo definitivně odepsat. Dluhy přenechat státu. Na tohle ale i Klaus byl jen malý pán, vždyť si, nejspíš oprávněně, stěžoval na ČNB a jeho šéfa PepíčkaTošovského. Ten byl také náležitě odměněn.

Křivane, v tom je právě

Křivane, v tom je právě problém privatizace českou cestou, že vlastník sám neměl potřebný kapitál na koupi Škodovky, Vítkovic, Poldi, Nové huti atd., splácel úvěry tím, co si stáhnul z firmy - a když firma kvůli nějaké nerovnováze dostala do ztrát a přestala dostávat úvěrovou linku od financujících bank, tak se to sesypalo jak domeček z karet. Proto potřeboval mít tatíček Klaus na banky vliv, proto je neprivatizoval, aby ta jeho pseudoreforma dál fungovala...

A jak byste tedy privatizoval majetek vy na Klausově místě?

S vědomím nutnosti sociální průchodnosti reforem a neochoty politické většiny privatizovat přednostně zahraničním subjektům s volným kapitálem? Hromadně, celé národní hospodářství najednou, metodou, která nebyla předem známa, protože takový proces nikdy v minulosti nikde na světě neproběhl?

A k tomu s národem promořeným komunistickou ideologií? ;-)

Treba takhle

Vyznamne podniky, vcetne bank, rychle prodat v legislativne upravenych aukcich (vcetne trestnepravni upravy). Oznameni o aukcich mohlo byt oznamene v novinach s globalnim ctenarstvem, napr. FT. Vymezeni takovych podniku by mohlo vypadat napr. jako ta dnesni vyznamnzch podniku pro ucely auditu, s tim, ze stat by si nechal kontrolu nad energetikou a podobnymi odvetvimi, min. v oblasti cenotvorby, aby se zabranilo dalsi inflaci. Mensi spolecnosti by se mohly privatizovat kuponovou privatizaci s nekolika podstatnymi zmenami. Napr. investicni fondy by nebyly uzavrene, aby jejich management byl nejak disciplinovan akcionari. Na vsechny a.s. a sro (nebo ekvivalenty) se uz tehdy mela vztahovat pravidla omezujici moznost managementu nakladat s majetkem spolecnosti, ktera byla do Obchodniho zakoniku vclenena az v letech 1996 a 2000. 

Jak dlouho by taková privatizace trvala a kdo by ji prováděl,

když řídit podniky v tržním hospodářství tady nikdo neuměl, lidi se teprve učili, neuměli jazyky, neměli zkušenosti... A učili se i lidé ve vládě. A často se neměli ani od koho učit, s privatizací celého hospodářství něměl nikdo ve světě zkušenosti. A národ je ve své voličské většině ekonomicky negramotný dodnes, stačí se podívat, co za nesmysly hlásají dnešní mladí zelení, o socialistech, lidovcích a komunistech ani nemluvě. :-P

Kocourkovskej, jste mimo,

Kocourkovskej, jste mimo, pokud argumentujete časovou náročností. Měl byste vycházet z toho, že nejgenitálnější privatizační postupy - alá Škoda Plzeň, ČKD, Vítkovice, Nová huť, Třinecké železárny, Českomoravské doly, Královopolská a další a další se rodily nikolivě v roce 90 či 91, ale o 3-4 roky později. Chcete nám tím naznačit, že připravit 2 privatizace velké společnosti za rok bylo nad všechny schopnosti ministerstva privatizace a FNM? Oni by to kucí zvládli, jenže pak by to možná nešlo českou cestou, což by byl pro tatíčka narcise trochu problém. Stejně jako pro něj byl problém prodeje Škody MB Němcům pod taktovkou ministra Vrby v 91. roce...

 Klausův ojedinělý charakter v plné nahotě osvětluje to, jak na jedné straně  - pokud se ho to bytostně politicky dotýká - požaduje další financování předlužených podniků bankami a štká o šlápnutí na brzdu a podvázání ekonomiky a na druhé straně - když se ho to až tak netýká a navíc z toho může vytlouct politické body a gloriolu vizionáře - tak brojí proti tomu, aby se do rozpočtů a bank PIIGS přilévaly další peníze a naopak vyzývá, že nejlepší je  nechat je zdefaultovat a vystoupit z EU. To se snad měl stejně kategoricky postavit i k IPB, když je takový zásadový, jenže to by se mu v té době jaksi nehodilo do jeho ryzího "liberálně ekonomického" krámu, takže místo toho vymýšlel s Nomurou skotačiny typu podřízené dluhopisy apod... 

Tak zprivatizovat ty velke

Tak zprivatizovat ty velke firmy, kterych by bylo asi do stovky, by se dalo stihnout za 2-3 roky. Nasledna kuponova privatizace tech mensich by tak mohla zacit kolem roku 1993, tj. mezi 1. a 2. kolem realizovane kuponove privatizace.

 

Britove meli s privatizaci cerstvou zkusenost diky Klausove udajnem vzoru Thatcherove, ktera stihla zprivatizovat klicove firmy za 4 roky, a to musela celit silne opozici.

 

Ty velke podniky by nejspis ze zacatku ridili zahranicni manazeri, protoze by nejspis mely zahranicni vlastniky. Oproti Klausem vznikle situaci, kdy takove podniky ridili lide jako Stehlik, jednoznacne pozitivni zmena.

 

Ze se ucili i lide ve vlade je irelevantni, Thatcherove kabinet taky netvorili manazeri, financnici a ekonomove, ale hlavne advokati a lide s humanitnim vzdelanim. V otazkach privatizace si nejspis nechali radit od expertu ze soukromeho sektoru; koneckoncu v nekterych velkych privatizacich delala nase vlada to same.

 

Komunistické Československo jako Spojené Království V.B.? 8-O

To si snad děláte legraci, srovnávat privatizaci (některých) britských firem v tržním prostředí bez komunistické zkušenosti s nutností privatizovat snad nejvíc zestátněnou ekonomiku světa, Československou, kde po desítky let trvajícím komunistickém řádění nezbyla snad jediná klasická živnost děděná z otce na potomky a prakticky všichni byli existenčně závislí na mzdě vyplácené státem...!? 

A jak to teda dělali Němci, když nabízeli celé fabriky za 1DM

symbolické ceny, jen aby si je konečně už někdo vzal do vlastnictví a začal v nich hospodařit? Taky počítali ceny cihel v budovách a železo v betonu? :-P

z jedné vody

Český vlastník neměl kapitál, ale ten neměl ani ten potencionální zahraniční vlastník. Na rozdíl od českého však peníze dostal, viz Bakala.

Pokud nový vlastník začal hospodařit, včetně vytváření pracovních míst OK. Jenže v případě Poldi to rozprodal většinou na šrot. To není podnikání, ale kanibalizmus.  Krásný příklad je fotograficky zdokumentovaný konec nejmodernějšího cukrovaru v Čechách, který zprivatizovali Francouzi. Poslední foto ukazuje už jen louku.

Ale vždyť pan architekt Stehlík, to byl takový milý pán, Poldi

sliboval dotáhnout na světovou špičku, úspěch, prosperita, slušné mzdy a sociální jistoty...

Takoví mají přece u českého lidu vždy hlas podpory jistý! :-)

Mezi Stehlíkem a Kovošrotem

Mezi Stehlíkem a Kovošrotem určitě existovala řada rozumějších variant, ale kdo si bude pěstovat konkurenci. Vzpomeňte si na jakých základech vlastně vznikala Evropská unie původně Evropské sdružení uhlí a oceli.

Kterou konkrétní variantu máte na mysli?

:-)

Bakala vybudoval Patrii

Bakala vybudoval Patrii Finance z ničeho a na jejím prodeji ČSOB se docela slušně zahojil...:-)

 Problém není to, že banky se v dobách krize chovaly obezřetněji než v dobách konjuktury, to je normální ve všech ekonomikách, že v krizi se některé podniky s vysokými cizími zdroji ocitnou v krizi likvidity a banky už jim dál nepůjčují, to jen Klaus si myslí, že bynky mají vždy a za všech okolností peníze do podniků sypat jak do černé díry, aby se kola pseudoliberální ekonomiky točila dál...

Z ničeho nelze nic vybudovat,

Z ničeho nelze nic vybudovat, i ten Kožený měl údajně krytí od STB.

Z ničeho pochopitelně firmu

Z ničeho pochopitelně firmu vybudovat můžete, nastudujte si přiběhy Rockefellerů, Jobse, Brina a Page, v Čechách např. příběhy Kolbena, Bati, bývalých majitelů Zisoft boby, majitele Bestu a tisíců dalších:-)

   Bakala přenesl své know-how a kontakty z finančního světa do rodícího se kapitalismu v Čechách a to mu umožnilo vybudovat Patrii z ničeho - tzv. na zelené louce:-)

A jak byste postupoval vy, kdybyste měl postavit komunistické

hospodářství z hlavy zpátky na nohy a převést je na svobodný tržní systém? ;-)

Samozřejmě, že nejjednoduší

Samozřejmě, že nejjednoduší je zhasnout a pak se divit, že je už vymalováno a malíři se opalují v Alpách, nebo na ostrovech. Zajímavé je, kolik chlapců na tom komunistickém hospodářství bezbolestně zbohatlo a odtáhlo do světa protože se tu nedá podnikat. Bez právního rámce to nemohlo jinak ani dopadnout, potom je totiž košile bližší než kabát. Zkušenosti ukazují, a je nám to už k ničemu, že v té době za nepatrný bakšiš někteří prošustrují klidně i "zlatý poklad" když není jejich. Jak říkal jeden můj známý: Nyní dochází k novému prvotnímu přerozdělování kapitálu, a já chci být u toho, tečka. No ono to chce na to mít i žaludek. 

Ptám se tedy znovu. Jak byste vy postupoval na Klausově místě?

Prosím jasnou odpověď, ne blábolení o zhasínání...

dvakrát měř a jednou řež

K jasné odpovědi jste se už jednou vyjádřil. Vy totiž máte pravdu vždycky. Můj příspěvek jste asi nečetl, protože odpověď na Vaší otázku je v něm implicitně uvedena. Co mne se týče nikdy bych si neodvážil s arogancí Klausovi vlastní, bez komplexních znalostí, po přečtení několika knih v angličtině, rozvrátit  sice málo funkční, ale  přeci jenom fungující ekonomiku hrou, které se říkalo kuponová privatizace. Atomizace národního bohatství, umožnila skupině bezskrupulozních spekulantů vyvést mimo tento stát nenávratně prostředky, které chybí. Ty jsou postupně nahrazovány většinou anonymním kapitálem, který se pohybuje podle přísloví kam vítr tam plášť.

Alternativy ke kuponové privatizaci, pokud po nich toužíte, si jistě umíte dohledat sám. Jediný recept pro všechny případy samozřejmě neexistoval. Rychlost však opět zvítězila nad rozumem. Neplést z vychytralostí.

PS. Kontrola je nejvyšší stupeň důvěry pravil klasik VIL.

http://www.ceskapozice.cz/byznys/ekonomika/proc-velky-narcis-otec-bankovniho-socialismu-nemel-nazvat-havla-levicakem#comment-62878

Takže jenom plané kecy

Děkuji, to je typický obrázek Klausových "kritiků až za hrob". :-)

Pan korrektor mi tu maze prispevky....

jeste js pred tim  napsal..... Apropooo, Mam 16semestru VS a js cerstvy duchodce !!!!/vzkaz pro kolegy diskutery/

LUCAS|21.02.2013 - 08:58

Jedna se o solidni pojednani, ktere ale patri do Blesku....

Mel js svoje perfektni znalosti o spravnem zp. privatizace uplatnit jako poradce vlady pred 20-ti lety...Jinac js to nicim nepodlozene kecy, kecy...Cil jasny, dehonestace ODS, pana presidenta. Tak me napada, jste asi Madar, co tim clankem vlastne osobne sledujete? To je v redakci takove dusno, ze kdo nepise proti - poleti???

Ja na kup. privatizaci "vydelal" 2x 300000kc, pamatuji, ze fabriky v okrese vyrabely pouze vyrobky neprodejne ve svete, proto zbankrotovaly. Banky s evidenci kartotekovou, bez jakychkoli zkusenosti ohledne poskytovani uveru.

Za stav naseho hospodarstvi, bankovnictvi a upadu moralky mate vinit 40-ti letou porobu socialistickeho vedeni v cele s ...   Nebo v Uhrach js zili inac???

Vzpominate p. Chvalkovskeho...Dobra, ale ja mohu kontrovat! Za 12 let soudu mu nic nedokazali, ZE? viz: http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-abolice-a-neumetelska-umanutost-d...

Pamatuji si, jak TV ukazovala zp. jeho zatceni...Lezel s klepety, ruce za zady a usty ryl asfalt...

Preji vam pane redaktore dobre placene zamestnani a drzte se stale pravidla:

Koho chleba jite, tomu lezte...

Apropo, máte 16 semestrů

Apropo, máte 16 semestrů vysoké školy... To jste se na té vaší alma mater nějak zasekl, ne? Která VŠ se za socíku studovala 8 let, to by mě docela zajímalo?!:-)) Já zapomněl, repetitio, mater studiorum:-) 

To je pane trumbero 5 let FSI a 2x 3 semestry PGS, vime???

To je pane trumbero 5 let FSI a 2x 3 semestry PGS, vime???

Abychom si lépe uvědomili, o

Abychom si lépe uvědomili, o jak pokřivenou osobnost se jedná v případě pana profesora Pružinského, je vhodné se podívat např. na jeho úporně budovanou pověst ekonoma celosvětového významu. Významným mezníkem v tomto směru je jeho rychlé jmenování profesorem, přestože do té doby nevykázal tééměř žádnou vědeckou, akademickou či publikační činnost, která je běžně podmínkou udělení tohoto akademického titulu příslušícího osobám působícím na vysokých školách a vykazujícícm vědeckou a pedagogickou činnost. Podkladem pro toto prodrání se mezi elitu byla jakási profesorská práce, jejíž úroveň je srovnatelná s úrovní spisků vydávaných jeho vlastním institutem, přičemž tato práce je léta před veřejností pečlivě utajována stejně úporně jako jména autorů žločinné amnestie. Podstatou vědecké a publikační činnosti Pružinského je recyklace vlastních textů, citace sebe sama a podtrhávání. Podtržení vlnovkou znamená nesouhlas, vlnovka se ovšem v jeho vlastních textech nevyskytuje.

Se svým profesorským titulem se mazlí a chlubí stejně jako se svou sbírkou emeritních profesur, kravat a plnicích per a zejména pak sbírkou kontaktů s významnými osobami zeměkoule.

Ve své neskutečně trapné snaze o vybudování image významné osoby mi velmi připomíná psychopatického MUDr. Bartáka. Nutno mu však přiznat, že na rozdíl od šíleného doktora neznásilňoval a neškrtil své asistentky (v případě VK možná spíše asistenty) a v tom vidím největší přínos pana profesora Pružisnkého najen naší zemi, ale celému světu.

Jak si tedy vysvětlujete, že "papírového" Prof. Klause zvou

k přednáškám univerzity z celého světa?

P.S.: Vás už někam pozvali? ;-)

Tohle mi dneska zvedlo

Tohle mi dneska zvedlo náladu, díky :)

Ten článek je děsnej blábol.

Ten článek je děsnej blábol. Nemá cenu ho ani rozebírat jsou to nahodilé stokrát opakované banality bez ladu a skladu. Ovšem perly se tam občas najdou jako například: "Pro příklad stačí vzpomenout lobbistu Františka Mrázka (byl zastřelen v lednu 2006), který svého času údajně „uměl“ Českou spořitelnu, později už i IPB."

Autorovi zřejmě zatajili, že Mrázek neměl nic společného s Klausem, ale byl naopak poradcem, který pilně docházel za Stanislavem Grosem na vnitro a později i na vládu. Stejně tak Junek byl nejlepší kamarád Havla a Háva zase Kalouska. To rozhodně nejsou lidé, kteří se pohybovali v blízkosti Klause, ale naopak havlistů. A jak na tom bylo naše hospodářství v době promiérování Klause si může dnes porovnat každý. Stačí se podívat jak vysoký byl tehdy státní dluh a jaký je dnes.

Klaus správně varuje před Evropskou unií, která pod vedením marxistů jako je Baroso, Schulz a další levičáci dovedli Evropu morálně i hospodářsky na samé dno. Havel který k této levičácké bandě patřil byl jejich ikonou. Stačí si přečíst Dálkový výslech ".......mé srdce bije vlevo, " Havel. Proto tolik lásky z Bruselu k Havlovi a proto tolik nenávisti domácích probruselských kolaborantů vůči Klausovi, který byl jako jediný vrcholný politik schopen, postavit se bruselské Kominterně v zástěrách a jejich domácím mazlíčkům.

Výborný článek

Pane Léko, výborný článek.  Díky.

Nepochopitelný článek!

1. Je označení "levičák" čímkoli urážlivé nebo dehonestující? Řekl bych, že stejně málo, jako označení "pravičák". 

2. Snad ještě žijeme ve svobodné zemi a Klaus tedy může každého označovat - v mezích slušnosti - jak chce, a stejně tak kdokoli Klause. Z určitého pravicového pohledu pochopitelně zemřelý dramatik Havel jako levičák asi působit mohl a nechápu, proč by měl takový Klausův náhled někoho pobuřovat. Na druhou stranu není pravděpodobné, že by se Havel za příznivce levice považoval a ani jeho činy o tom nesvědčily. Takže je to opět hloupý plk, daný tím, že Klaus sám sebe pasuje na "tu jedinou správnou pravici" a zbytek světa v jeho pohledu musí vystačit s jinými kategoriemi :D

3. Na počátku 90. let prostě bankovní sektor byl ve státním vlastnictví. Každý premiér by býval byl "bankovní socialista". I Havel by jím byl, kdyby se býval nestal prezidentem, ale premiérem...     

4. Na činnosti Klause a neméně jeho spolupracovníků je jistě mnoho co kritizovat - to chápu. Co nechápu je, proč má být záminkou ke kritice těchto lidí naprosto nicotná a nezajímavá poznámka nějakého Klause o nějakém Havlovi kdesi v Polsku. ... Je to jako hádat se veřejně ve 30. letech o to, v jakém poměru byla k císaři pánu paní Schrattová a proč se zastřelil následník Rudolf v Mayerlingu...

5. Jinak řečeno: koho dnes zajímá dramatik Havel? A koho bude zítra zajímat ekonom Klaus? 

"Generálů po bitvě" se najde vždycky dost. Bulvární tón motivuje

tuhle kategorii "novinářů" i "občanů, kteří to všechno věděli dopředu" (ale tehdy drželi "hubu a krok" nebo jen remcali po hospodách).

Moc by mě zajímalo, co psal v devadesátých letech pan

István Léko

a jaké titulky dával nad své texty. Z podobných slátanin, jako je tento Lékův text, se mi obrací žaludek. Naplácané věty bez respektování souvislostí, v jakých se odehrával vývoj po pádu komunistického režimu. Pane Léko, Lubomír Zaorálek (ten z ČSSD) se Sobotkou by vám určitě zatleskali! Už vám tam chybí jenom poukaz na Zemanovy žvásty o "spálené zemi", jimiž získal hlasy ve volbách od komunistické klientely. Pro koho tyhle s*ačky píšete vy?

A pro koho tyhle s*ačky píšete vy?

Ztrátu paměti nedoženete četbou Klausových brožurek. To, že se on snaží přepisovat historii je celkem pochopitelné, ale proč to po něm opakovat ?

Slyšel jste někdy o Vrbově koncepci privatizace ? Kombinace kuponovky s cíleným hledáním zahraničních partnertů pro 33 podniků tvořících průmyslovou páteř státu ? Po volbách v r. 1992 hodil Klaus vidle i do už rozjednaných prodejů. Např. Škody Plzeň Siemensu. A srovnání Vrbovy privatizace Škody M.B. a Klausovy privatizace Škody Plzeň hovoří snad dost jasně. A to raději nevzpominat na Poldovku nebo ČKD.

To co nám stále chybí je zmapování celé té monstrózní akce, a to jak na úrovni rozhodování vlády, tak na úrovni alespoň stovky těch největších podniků. Jedině zobecnění takto získaných informací by vedlo k objektivnímu hodnocení.

Ztrátu paměti tady prezentují autoři dehonestujících útoků na

Klause. Ba co víc, oni si snad ani nemají co pamatovat, protože hlásají naprosté ekonomické nesmysly zcela mimo realitu doby, v níž se přechod z komunistického na tržní hospodářství odehrával. Škoda Mladá Boleslav byla jenom jedna. Kolik bylo takových firem, o které měl zájem zahraniční kapitál, aby jeho majitelé byli ochotni investovat? A kolik bylo v ČSSR po pádu komunistického režimu uřvaných socialistů a komunistů, kteří NECHTĚLI přenechat firmy zahraničním firmám, a dokonce o nich blekotali jako o "českém stříbře", které "musí zůstat v českých rukou"?

Kdo tady trpí ztrátou paměti? :-)

No, pak byla například Škoda Plzeň,

o kterou jednal Siemens. Než ho nová Klausova vláda poslala do háje a darovala fabriku tomu komunistickými referentovi, jak se jen jmenoval? A tak to pak bylo se všema dalšíma fabrikama. Ne, že by o ně nebyl zájem, ale bolševici si je rozebrali mezi sebou. Přece to jejich tatínkové v osmačtyřicátým neukradli proto, aby se to teď prodalo nějakým cizákům?

Při péči o Klausovu pověst jdou samozřejmě fakta stranou

V té době byli socialisté a komunisté (pokud se nepřesunuli do ODS) mimo hru. Privatizaci "českou cestou" prosazoval právě Klaus.

 

Naprosty souhlas Kocoure !!!

Vpodstate js toto napsal jako 1. rano 21. 2. a smazali me. Tak to je prekopirovany hned pod tim pamfletem...

Panebože, to je ale HLOUPÝ

Panebože, to je ale HLOUPÝ příspěvek...

Samozřejmě. István Léko ten text napsal pro vás!

Děkuji, že jste se přihlásila. :-)

P.T. diskutující mohli již dříve debatovat

po bitvě poněkud škoda sil. Opatřit lidem jídlo, skromné a zdravé, bylo jistě dobře, zejména pokud někdo neměl zahrádku. Platit jim k tomu ještě tingl tangl procoviště na zábavu během dne, už marnotratnost. Východní němci dokázali alespoň opravit fasády po vesnicích, když zbyli lidi a kromě přidavačů byli nepoužitelní.

Stát vrhnul náklad na svou dobročinnost nejen na poplatníky, ale zejména garance bydlení zničily vlastníky na celou generaci (mimo metropole), tak zdražení bydlení, kdy platící nájemce hradí škody několika neplatičů, ač na bydlení je sociálka, ale bez vymahatelnosti jen sranda, jak toto slovo potvrdil p.Werich.

Stejně bylo zničeno zemědělství, na jedné straně snové dotace a nákup nepřiměřené cizokrajné techniky, na druhé propad kvality ornice i krajiny.

Krok za krokem se parodie a evropské hospodářství bez evropské vymahatelnosti mění v tragedii. Pár olašských klanů práce se štítících uživíme, ale propad poloviny nastupující generace na tuto úroveň je zkáza. To odpovídá i nomenklatura, pan Dienstbier a předvádečky, inu je právník, jen aby ta církev nám nekonkurovala!

Havel nebyl levičák, ale

Havel nebyl levičák, ale křivák.Nesmíme zapomenout na takzvané humanitární bombardování Jugoslávie, kdy umírali srbští civilisté a srbské děti. Nesmíme též zapomenout, že po zvolení prezidentem amnestoval, byť z dobrých pohnutek, sebranku vrahů, kteří po svém propuštění z kriminálu znovu vraždili. A na názor těchto pozůstalých na pana Havla se nikdo neptá. Propustil více než dvacet tisíc zločinců a rapidně narostla kriminalita. Ať se udělá zákon: Václav Havel se zasloužil o smrt mnoha lidí. Havel se také omlouval sudetským Němcům, kteří chtěli vyhladit český národ, poklonkoval Evropské unii. Nevím, proč by měl dostat ocenění, že se zasloužil o stát, když chtěl nezávislý stát de facto rozpustit v Německem ovládané Evropské unii. Občan Havel byl též znám svými v uvozovkách humanitními názory na Romy, protože s nimi nikdy nemusel bydlet. Šušká se lecos i jeho morálce a jak byl věrný své manželce Olze a tak dále.

K Havlovým největším chybám z doby prezidentování patří, že bývalý aktivní husákovský kariérní komunista Marián Čalfa se stal jedním z jeho poradců a stanul v čele první vlády, kterou jmenoval. S touto Havlovou chybou souvisí chyba ještě významnější a to, že hned neprosadil zákaz komunistické strany přesto, že KSČ byla ústavním soudem prohlášena za zločineckou organizaci. Filosofické, ideologické i praktické pragmatické problémy s úspěšnou parlamentní stranou KSČM, která se v našem demokratickém státě svým názvem otevřeně prezentuje jako pokračovatelka zrušené zločinné KSČ, byť prozatím transparentně hájí demokracii, máme dodnes.

Další Havlovou závažnou prezidentskou chybou bylo, sice dobře míněné, avšak neodpustitelně naivní ukončení lukrativních zbrojařských výrobních programů na Slovensku. Tím proti sobě pochopitelně popudil nejen Slováky, ale i pragmaticky uvažující občany Česka. Nesoulad tohoto rozhodnutí s oprávněnými ekonomickými zájmy nejen Slovenska, oživil latentní národnostní napětí, které zakrátko eskalovalo až do rozpadu společného státu. Primární Havlovou chybou v tomto aspektu bylo, že zjevně podcenil odstředivé tendence Slováků známé z historie společného státu již od roku 1918.

Za další podstatnou Havlovu chybu, která souvisí s jeho nedostatečným zájmem o ekonomii jako důležitý společensko - vědní obor, která se ukázala být, bohužel, osudovou nejen pro ekonomický, ale i morální a sociální vývoj našeho státu, je nutno považovat skutečnost, že přes kontradikční osobní vztah plně respektoval Václava Klause jako seriózního a schopného ekonomického odborníka, kterým tento, po bohatství a kariéře toužící nevýznamný bankovní úředníček a socialistický ekonomický výzkumník a prognostik, nikdy nebyl /x/.

/x/ Poznámka: Z neoficiálních životopisů našeho druhého prezidenta je známo, že tento někdejší ctižádostivý úředníček, manžel husákovské komunistky, nebyl "ozdoben" členstvím v komunistické straně pouze proto, že domovské pracovní stranické organizace jeho opakované přihlášky do KSČ zamítaly pro "neoblíbenost v pracovním kolektivu". 

 

Marx chtěl rovnou vyhladit slovany

an gro. Tak napsal, vyšlo i v českém vydání. Plést do života romanopisce nebo řečníky moc smyslu  nemá. Jejich literární produkce má podobně jako u p.Zemana chvilkové bojové cíle. Bez kontextu je to fantasmagorie, hitler neměl ani na rusa, jen ubohé všemi šlapané Židy a pár cikánů. Čechy živil pilně, toleroval i černý trh, jen aby země šlapala. Iluze o jeho vítězství mohla fakt jen české socialisty fascinovat, co měli za cíl totéž v barvě rudé. Ti potom ukázali, jak se se sedláky a Slánským nemazali...

zapomněl jste uvést zdroj - "Haló noviny" :-)))

taky jsem to tam četl, svatá pravda ...

je jedno kde se to pise, jde

je jedno kde se to pise, jde o to zda je to skutecnost!

Nekrmte trolla "Josef Novak"... :D

"Všichni přece vědí", že on má vždycky pravdu.

Klaus rivalem sám sobě

Václav Havel nebyl nikdy "odvěkým rivalem" Klausovým. Pokud vím, v časech, kdy se Havlovo jméno nesmělo vyslovit, mlčel i statečný konzervativec. Za rivala ho začal označovat poté, co se dva roky po jeho odchodu na věčnost a deset let po odchoddu z prezidentského úřadu naplno projevilo, že váhy Havlovy osobnosti prakticky po celém světě (možná s výjimkou představitelů kubanského, severokorejského, čínského nebo ruského režimu, což ale lze logicky pochopit) Klaus nikdy nedosáhne. Víc bych už toto ubohé téma od rovněž ubohého, narcistního staříka, ničím se nelišícího od desítek jemu podobných lokálních supermanů od Venezuely po Kazachstán, nerozebíral.

Klaus je prototypem českého

Klaus je prototypem českého maloměšťáckého zlodějíčka. Ve světě mu to ale nikdo moc nežere. Pěkný článek.

Tak proč?

Proč by národní socialista nemohl nazvat Havla ultralevičákem? Mezi těmi dvěmi pozicemi je ještě dost velká vzdálenost.

Sám bych Havla nazval spíš agentem a hochštaplerem.

Kolego Vlkodlacu, Vy

Kolego Vlkodlacu, Vy pravdoláskaři jeden, při Vaší vratké znalosti historie - zajisté Vám není známo, jak vzniklo ono dělení pravice-levice. Vzhledem k tomu, že nevíte nic o jakobínech, tak pak můžete oduševněle kvitovat hlášky o ultralevičácích a novodobých jakobínech jako relevantní:-)

Kolego murdochu.

Kam na ty nápady chodíte? Známo mi je (jak to souvisí s výše napsaným?) a o jakobínech jsem proklamoval povšechné znalosti. Zato Vy jste se nijak nevyjádřil k mé prokázané erudovanosti v problematice ústavního práva:

http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/primo-zvoleny-prezident-prostor...

Takže nevím, co pindáte :-)

Nevím, co pindáte Vy

Nevím, co pindáte Vy zarputilý pravdoláskaři:-) Jeden právník tvrdí, že k posílení pravomocí je nakročeno, druhý (taktéž na ČP) tvrdí opak a oba jsou stejně jako Vy zajisté neochvějně přesvědčeni o správnosti svého náhledu:-) Proč sem nepastnete i ten oponentní náhled? Vy si totiž jako správný eklektik vybíráte od každého, co se Vám hodí - od jednoho vybíráte posílení pravomocí, od druhého, který posílení pravomocí popírá, vybíráte zase jeho pochybnosti nad Vaší kruciální kauzou Melčák a tak dále a tak dále. Nic ve zlém, jen Vás škádlím:-))

 S výše napsaným to souvisí tak, že kdybyste znal dějinné souvislosti, tak byste možná nepindal:-)

Každý holt není profesor a nestor ústavního práva.

A mimochodem mi dává za pravdu i v dalších mých názorech (charakter amnestie a odpovědnost za ni). Ale od Vás bych se asi uznalého zamručení nedočkal, takže jsem se musel pochválit sám :-)

Na druhé straně je sice jen docent a dobře placený žvanil, což ale neznamená, že v lecčems nemůže mít pravdu. Hloupý evidentně není, jen obratně obrací slovíčka podle politického zadání, aby se u korýtka udržel. Takže vybírat si je možné, vhodné a nutné. Pan profesor taky už není nejmladší a holduje spíše předchozí ústavě bez přímo zvoleného prezidenta, takže mu nelze vyčítat, že si "žádný jiný postih představit nedokáže, než cestu (ne)důvěry v Poslanecké sněmovně". Zato já jsem mladý, moderní a progresívní, takže si představit dovedu. Za situace, kdy tu máme přímo zvoleného prezidenta (což i Pavlíček uznává, že mu "výrazně zvedá legitimitu"!) a vládní slepenec evidentně žádnou odpovědnost vyvozovat nehodlá! Ostatně si myslím, že přechod k plnému prezidentskému systému (s odvolatelným prezidentem) by vyřešil mnohé problémy našeho nemocného parlamentního systému. A bylo by aspoň konečně neoddiskutovatelné, "kdo za všechno může".

Oponentní náhled jsem pastnul, paměť-li mě nešálí. Celý ten pučistický ústavně-soudní paskvil v originálním znění.

A kauza Melčák samozřejmě kruciální je. Nejen z hlediska neslýchaného protiústavního puče několika samozvaných tajtrlíků (na zakázku mocipánů, samozřejmě), ale i z hlediska důsledků - odstavení "zdroje veškeré státní moci" na dlouhý skoro rok a půl od moci a konečně i z hlediska nedozírných z toho vyplynulých škod.

Dějinné souvislosti s poprvé napsaným prosím vysvětlit polopatě :-)

nečekané

Opravdu nečekané a snad archivovatelné, i když příliš stručné. Ať si milovníci VK (Velkého ...), ráčí uvědomit, že politika není parkování - na potřetí  že se to podaří. Tady jeden jedinec ohnul( či byl nástrojem  a to spíš) vývoj zcela jednoznačně nevhodně z hlediska obecního blaha, ale bohužel škody nelze vyčíslit všechny, protože není srovnání.

Ovšem jediná pravda milovníka VK je - za působení VK v politice jsme průměrně všichni ztloustli, ovšem né z vybrané krmě.

Jediné správné hodnocení bude - VK, neúspěšný národohospodář a politik, lžiprofesor a prezident chilského pera z doby Karla Gotta

Pane Léko, výborný, ale

Pane Léko, výborný, ale opravdu výborný  a zevrubný komentář. Možná ještě v roce 95-96 měl šanci to ukočírovat, kdyby popřál sluchu hlasům z ODA, KDU, Ježkovi a dalším, že je třeba rychle vytvořit právní rámec pro fungování kapitálového trhu, čínslé zdi v privatizačních fondech... Ale proč by to pan samolibý dělal, vždyť transformace již skončila a ČR je postkomunistickým hegemonem, že?

 Zdravím a přeji hezký den!

trefné

trefné

myšlení 50.let

...to je uvažování respondentů komunistického režimu 50. let.... bolševické výkřiky o cizácích .... takový ten klasický bolševický xenofobní rasismus... ale Bolševik je diagnosa a tak bez ohledu na barvu politického dresu zůstane Bolševikem celý život....

technická

btw, komunismus je ideologie internacionalistická. lze mu jistě historicky připisovat leccos nehezkého, ale "xenofobní rasismus" asi těžko. dřív, než budete opět plácat nesmysly, zkuste si o věcech něco přečíst. 

Neřekl bych, komunisti nikdy

Neřekl bych, komunisti nikdy neměli rádi světoobčany, kosmopolity. Většinou naopak jeli v nacionalistické tónině. Hlavně když se nedařilo, což bylo většinou :)

Hokynář Klaus

svou politickou kariéru prodává jak lepidlo "Drží to".

Je to jako s odvykáním kouření. Novináři ne a ne přestat psát o největším podvraťákovi naší polistopadové éry. Snad vůle zvítězí až tomu šizunkovi skončí mandát.

Kritika je vždycky

Kritika je vždycky jednoduchá. Ale přijít s vlastním řešením, to už se většinou nikdo neodváží...

Tak tohle je klasická blbost.

Tak tohle je klasická blbost. Jak můžete v takovémto případě prohlásit "Ať si pan Léko přijde s vlastním řešením !!" či něco podobného. Víte jak tu vypada politická mapa ? Víte, kolik tu existuje stran které mají X odlišných názorů ? Tady přišlo už tolik lidí a jiným řešením, jenže... zřejmě i díky lidem jako vy nabízí to prohlasované řešení stále ten samý ..

co se stalo nejde odestát

Když nevím kudykam ve chvále bláznoství, použiji okřídlené generál po bitvě, ale tady to nesedí:

1.

2.

...

n.

a plus - že tu můžeme takhle psát a s kartou si vyjet na kafe do pasova, ale to není o V.K.

Myslíte, že to je SVOBODA, že

Myslíte, že to je SVOBODA, že můžete sem psát pod nickem a vyjet na kafe do Pasova? To je hodně málo. Zkuste to třeba psát bez nicku a pak jste o stupínek výše ke svobodě.

nicka & sem

Jsem hrdá nicka, kasta nic a nikdo a zůstanu nízko pod stupínkem ke svobodě, posraným a poblitým. Zůstanu nickou hrdou na své nic, i když mi zakážete do svýho lesa lízt. Jsem svobodná nicka, svobodné nic a svobodné nikdo, protože nejsem v Severní Koreji. Děkuji za reakci

Tak takový blábol pod svým

Tak takový blábol pod svým jménem byste asi nenapsal(a). A v tom je ta svoboda... :)))

ano

Ano a děkuji, jen neskromě: Co budete dělat těhle pět let, protože tenhle blábol (jsme na něj hrdí, ale podruhé ho už nenapíšeme) číst nemusíte, ale poslouchat a dívat se na prezidenta, to je přeci povinnost pravověrného čecha (áčka).

Děkuji

no, když jsme to vydrželi těch deset, tak co by ne pět nebo do dočasnosti?

Takže zase nic. (A přitom bez

Takže zase nic. (A přitom bez odpovědnosti a ex post je to o tolik jednodušší.)  Ano, různé strany mají různé názory na to, jak to udělal VK, ale takové obecné blábolení umí kdekdo. Chtěl jsem jen, aby autor alespoň naznačil, co konkrétně měl VK v některých situacích dělat - jenže to nedokázal ještě nikdo. Nikdo v ČR neví, jak se to mělo provést správně, jen všichni naprosto přesně vědí, že VK to provedl špatně. (Jediné jiné řešení, o kterém jsem slyšel, bylo zachování socialismu.)

co měl VK dělat?

Nic nedělat, bylo by to lepší, protože by se udělalo místo pro lepšího, ale to už nešlo, protože kostky byly vrženy, neb to nelze srovnávat s parkováním, jednou tedyne, podruhý  také ne a potřetí jo . tady platí OK a hop a když už byl VK  u hopu, tak všechny vykopal (jen si projděte všechny kritiky VK v ODS, jak se s nimi vypořádal, vzpomeňte na hada L. atd atd.)

Ale na druhou stranu proč vše

Ale na druhou stranu proč vše stavět na jiném rozhodování ? Nikdo nemohl vědět, co a jak se vyvine, ale pořád je to člověk, který to řídl a tedy logicky by měl vědět on sám zřejmě nejlépe, co udělal špatně. Jenže já tu vidím jen dvě možné varianty. Není si ochoten přiznat chybu se snahou o nápravu (Na to už je pozdě) a nebo.. to už si jistě domyslíte.

Četl jste ten článek?

Je to kritika Klause, založená spíše na dojmech než na faktech. Už například ta věta, kde se VK podsouvá zájem udržet se u moci a to je jediný důvod, proč se (jako premiér, nikoliv jako celý parlament a vláda) podílel na udržování při životě některých velkých podniků v ČR. Pokud by totéž udělal Václav Havel - bylo by to samozřejmě (podle autora článku) v pořádku a morální, protože chaos který by v této zemi vznikl obrovským skokovým nárůstem nezaměstnanosti, by nikomu a ničemu neprospěl...

Ten článek nepolemizuje, neporovnává postoje VH (humanitární bombardování) a VK (neznám špinavé peníze). Jednostraně a podpásově staví kritiku VK na záměmě doměnek za fakta.

Já nevím, ale zdá se mi, že

Já nevím, ale zdá se mi, že jste úplně utekl od vašeho tvrzení, že tu každý jen kritizuje a nikdo nedává jiná řešení. Ale k vašemu komentáři. Já si moc nedovedu představit srovnání VK a VH, když oba byli v úplně jiné pozici. Havel by se asi těžko pouštěl do takových věcí do jakých se s chotí pustil VK, takže jak můžete tvrdit, kdyby tohle udělal Havel ... A ještě jedna otázka na vás. Myslíte, že není někde chyba v úvaze, že člověk má psát pouze o tom, co dokáže na 100% podložit ? Nemyslíte, že bysme potom měli články trochu strohé a vlastně by jste tím říkal, že jakkoliv je něco podezřelé, nesmí o tom nidko psát ale nejdřív shánět důkazy ? Jak by to asi vypadalo ?

četl jste příspěvek na který reagujete?

Já nikde nepíšu, že každý jen kritizuje (to předchozí přispěvatel) - pouze konstatuji, že článek je snůškou desinformací. A tvrdím-li, že něco bylo špatně, měl bych vědět, tak je to dobře nebo jak to lze udělat jinak a lépe. VK byl v situaci jednak bylo zapotřebí převést českou (československou) ekonomiku do podmínek (tehdy ještě) tržní ekonomiky a jednak zachovat alespoň částečnou kontinuitu. Nemohl jen tak z ničeho nic zakřičet - STOP - všichni všeho nechte a zítra začneme znovu a lépe. Pamatuji si dost dobře jak se po celou dobu "privatizace" znárodněných firem křičelo - kuponová privatizace byla špatně (nevyzkoušený experiment), privatizace managementu, kritizovaná v tomto článku, byla také špatně (kapitáni průmyslu, kteří si půjčovali na privatizaci a enměli na rozvoj), prodej podniků zahraničním zájemcům - také špatně (výprodej národního zlata, stříbra a drahého kamení). Takže podle autora článku (a asi i Vás) - správná cesta byla všechno zastavit, nechat zbankrotovat hned 2. ledna 1990 a vrátit se zpátky na stromy a začít vše budovat od začátku ...

A druhá Vaše výtka chce-li někdo napsat, že VK nemá právo nazývat VH levičákem, neb jím sám je, mělo by to stát na něčem více, než na osobní antipatii vůči VK.  A i kdybych přistoupil na premisu, že VK je také levičák (viz bankovní socialismus) - takže proč nemůže nazvat VH levičákem? To jako jeden komunista nesmí prohlásit o druhém komunistovi, že je komunista?

sloní aparát poučení

Jako u pana Kojzara, floskule se hromadí na floskule. Pravdou je, že analýza : 1. co se vlastně stalo a 2. co se stát nemuselo , ale stalo se ve sféře národního hospodářství jako souborná bichle není a nebude, protože se to nikdy chtít nebude. a teď by měla následovat analýza:

nebude viz předešlé nebude

"Nemohl jen tak z ničeho nic zakřičet - STOP - všichni všeho nechte a zítra začneme znovu a lépe. Pamatuji si dost dobře jak se po celou dobu "privatizace" znárodněných firem křičelo - kuponová privatizace byla špatně (nevyzkoušený experiment), privatizace managementu, kritizovaná v tomto článku, byla také špatně (kapitáni průmyslu, kteří si půjčovali na privatizaci a enměli na rozvoj), prodej podniků zahraničním zájemcům - také špatně (výprodej národního zlata, stříbra a drahého kamení)." to  zní jako obhajoba hromadného zločince - on nám udělal bebíčko, ale jináč je to hodnej, chytrej chlapec v krátkých kalhotách na kšandách, flanelové košili a pěšinkou na levé straně. On měl být ihned odejit po prvních výrocích o podstatě peněz jako hmoty - hmota je hmota, peníz je peníz, ale ukradený peníz je taky peníz, jenže 2000 letá existence korupce (podle VK) , když jako každá nemoc přeleze únosnou míru, tak zardousí svého hostitele - motivace něco dělat jako základní motor národního blahobytu vyšumí, potichu se vytratí, vypaří se (není v SAMUELSON, HAYEK etc) - viz Jih a Sever Itálie, proč chcípou limitně totality atd.

Trošku se opomijí některé věci

VK (nijak ho neobdivuji) je oblíbeným terčem kritiky různých socioinženýrských skupin.

Je rozhodně kontroverzní osobností. Osobně mu mám nejvíce za zlé, že pro mainstream a socioinženýry nepohodlné myšlenky, které svérázným způsobem vyslovuje, vydává za čistě své. VK je ovšem členem Montpelerinské společnosti (doporučuji si vyhledat) - tento klub myslitelů a ekonomů (socioinženýry nazývanými ultraliberály) ve svých řadách hostí či hostil i nejméně 8 nositelů Nobelovy ceny.

Tato společnost dlouhodobě kritizuje současný model, kterým je řízena nejen EU, ale západní společnost jako taková (viz GO, Obamovy sociální experimenty) - tj. intenzivní přerozdělování, sociální experimenty, silný stát atd. To se samozřejmě nelíbí netolerantním tzv. volnomyšlenkářům - tvůrcům multikulturalismu, globálního oteplování, silné centralistické (a nedemokratické EU) a dalším.

Klaus díky tomu, že je jedním z mála členů této společnosti, který je v současnosti politicky aktivní a navíc jeho vystupování a chování dává mnohdy dobrou záminku (viz. směšná kausa Chilské pero), je využíván k tomu, aby v očích neinformovaného ovčanstva byly myšlenky Montpelerinské společnosti znevažovány jako takové.

Ale opravdu si lidé přejí, aby se naplnily vize Orwellova románu 1984?

Je "módní" nemít rád Klause - ale kolik je v tom vlastních vědomostí a kolik jen výsledku stádní reakce na mainstreamovou manipulaci.

Pro ty, kteří chtějí vědět víc - https://www.montpelerin.org/montpelerin/index.html

S čím z tohoto nesouhlasíte?

The central values of civilization are in danger. Over large stretches of the Earth’s surface the essential conditions of human dignity and freedom have already disappeared. In others they are under constant menace from the development of current tendencies of policy. The position of the individual and the voluntary group are progressively undermined by extensions of arbitrary power. Even that most precious possession of Western Man, freedom of thought and expression, is threatened by the spread of creeds which, claiming the privilege of tolerance when in the position of a minority, seek only to establish a position of power in which they can suppress and obliterate all views but their own.

The group holds that these developments have been fostered by the growth of a view of history which denies all absolute moral standards and by the growth of theories which question the desirability of the rule of law. It holds further that they have been fostered by a decline of belief in private property and the competitive market; for without the diffused power and initiative associated with these institutions it is difficult to imagine a society in which freedom may be effectively preserved.

Believing that what is essentially an ideological movement must be met by intellectual argument and the reassertion of valid ideals, the group, having made a preliminary exploration of the ground, is of the opinion that further study is desirable inter alia in regard to the following matters:

  1. The analysis and exploration of the nature of the present crisis so as to bring home to others its essential moral and economic origins.
  2. The redefinition of the functions of the state so as to distinguish more clearly between the totalitarian and the liberal order.
  3. Methods of re-establishing the rule of law and of assuring its development in such manner that individuals and groups are not in a position to encroach upon the freedom of others and private rights are not allowed to become a basis of predatory power.
  4. The possibility of establishing minimum standards by means not inimical to initiative and functioning of the market.
  5. Methods of combating the misuse of history for the furtherance of creeds hostile to liberty.
  6. The problem of the creation of an international order conducive to the safeguarding of peace and liberty and permitting the establishment of harmonious international economic relations.

The group does not aspire to conduct propaganda. It seeks to establish no meticulous and hampering orthodoxy. It aligns itself with no particular party. Its object is solely, by facilitating the exchange of views among minds inspired by certain ideals and broad conceptions held in common, to contribute to the preservation and improvement of the free society.

Dobrý den, velmi dobrý

Dobrý den,

velmi dobrý článek, popisující podstatu mocenské logiky VK, ale přesto článek na dvě stránky, klobouk dolů.

Jen poznámka pro obránce VK - o existenci tzv. "bankovního socialismu" psala i pravá ruka VK v oblasti měnové teorie prof. Holman, někdy na přelomu tohoto a minulého století ve své publikaci o transformaci 90. let (i když samosebou nepřímo píše, že lepší cesta asi nebyla). Bankovní soicalismus byl hlavním nástrojem hospodářské politiky VK, resp. jeho mocenským nástrojem.

Na druhou stranu by se na tuto problematiku stálo za to podívat v porovnání s vývojem v podobných státech. Asi by se ukázalo, že vývoj byl obdobný, jen každý z politických vůdců měl jiný psychiatrický profil.

toho teplouše nám byl čert dlužen

toho teplouše nám byl čert dlužen

Mainstreamová média ve

Mainstreamová média ve většině vysílají lež. To je zbraň, kterou používají k tomu, aby přinutila ne jednotlivce, ale celé sociální vrstvy a dokonce národy chovat se k jejich prospěchu. Myslím, že v souvislosti s Havlem je lží velmi mnoho, neboť se ignorují podstatné události spojené s jeho činností.

Jde především o dvě podstatné věci. Havel byl jedním z nástrojů na rozložení československé federace. Nejúčinnějším nástrojem. Názory na federaci jsou různé, ale stále víc lidí se bude vracet k myšlence, že Češi a Slováci jsou odsouzeni k tomu, aby spolupracovali. Je to jejich osud, stalo se to několikrát v dějinách a stane se to znovu. Tím pádem rozklad federace byl do velké míry nevyhnutelným neštěstím a byl vyvolaný tím, že vítězové studené války nechtěli tak velký kus strávit naráz. Museli ho rozkrájet.

Osobní úloha Havla je nezastupitelná, protože on přišel s velkou lží, která vypadá až scestně a směšně, že války skončily, přichází světový mír a jak Češi a Slováci mohou vyrábět zbraně, nástroje na vraždění? Proto prý musel být zrušen zbrojní průmysl.

Velká část zbrojního průmyslu se nacházela na Slovensku, tak toto předurčilo základ pro rozklad federace a předurčilo to i vývoj na Slovensku, kde Havel populární vůbec není. Zůstaly po něm krajiny, které jsou stále hladové. Jde o celé střední Slovensko. Celé generace lidí se tam živily z výroby tanků, které se celkem dobře prodávaly. Přišel „mírumilovný“ Václav Havel a řekl, jak to, že si my troufáme vyrábět tanky.

Druhá z Havlových úloh, která je dost ignorovaná, je prosazení falešné ideologie liberalismu, jejíž stoupenci jsou v Česku označováni jako pravdoláskaři. Český národ Havlovi uvěřil a po revoluci se z něho stvořil hrdina. Pokud se český národ bude podle této liberální ideologie řídit, je odsouzený k zániku. 

Nesmysl

Vyčítat Havlovi zavření slovenských zbrojovek je nesmysl...ty zbrojovky byly po r. 1989-1990 odsouzeny ke krachu bez ohledu na nějakého Havla. Za prvé, se omezováním zbrojní výroby se začalo už za bolševiků, protože kupodivu i soudruzi poznali, že dodávat zastaralé zbraně zemím, které za neplatí asi není tou nejlepší obchodní taktikou. A za druhé, po konci studené války se všechny evropské státy hromadně zbavovaly výzbroje a zmenšovaly armády, takže na trhu byl obrovský přebytek zbraní od samopalů po stíhačky za výprodejové ceny...kdo by v té době nakupoval od slovenských zbrojovek? A za třetí, reálnou bojovou hodnotu zbraní vyráběných ve slovenských zbrojovkách ukázala první válka v Zálivu, kdy Američané udělali právě z těch T-72 vyráběných v Martině jen pojízdné ocelové rakve.

Vidím, že máte úžasnou

Vidím, že máte úžasnou kvalifikace armádnáho analytika stejnou jako naše zpěvule Parkanová! :-)

Nějaký věcný komentář místo

Nějaký věcný komentář místo urážek by nebyl? 

to nebyla urazka, ale je

to nebyla urazka, ale je popis skutecnosti! Ten pan nema ani paru o cem pise!

Jaký pán, Nováku? Jako já??

Jaký pán, Nováku? Jako já?? Dej nějaký věcný argument, prosím...jak se po roce 1990 mohly uživit slovenské zbrojovky. Nebo umíš jen hloupě plácat?

Evropa, místo, kde je lidská

Evropa, místo, kde je lidská civilizace už po několik staletí názorově na vrcholu, pláče. Jediné, co je neudržitelné, jsou státy, které svou velikostí zminimalizovaly význam jedince na minimum a přitom dopřály mnoha lidem vzdělání, o kterém se jim ani nesnilo.  Liberalismus není ani omylem překážkou, ovšem jeho čas nastane, až bude společnost jinak strukturována a lidé se přestanou ohánět nacionalismem postaveným na pochybných hodnotách.

Prave o pochybnych hodnotach,

Právě o pochybných hodnotách, ktere se zaštitují liberalismem je myšleno především.Celkově jde o falešný směr, kde čeští novináři i politici donekonečna mluví o "hodnotách". To je klíčové slovo. Zda jsou správné, špatné, či jiné. Za hodnoty jsou definovány liberální představy, které tento svět každý den svým reálným životem popírá. Představy a ideové hodnoty budou jiné, v různých zemích se plasticky mění a ten liberalismus je zaostalý, je to taková chráněná oblast, která je přikrytá obrazem Havla. Je to dominantní ideologie a novináři se vždy snaží sloužit mainstreamu. Je pro ně výhodné v to věřit, když jim za to ještě platí.Považuji Čechy za historicky moudrý národ, který tím, že byl vždy ve středu dění, velmi vnímá vlivy z venku, vybírá si, co je pro něj výhodnější a tak dále. Myslím, že až většina lidí ucítí, a teď to nemyslím vůbec cynicky, co je pro ně výhodnější, bude se to obracet.  

I tvrdím.. lepší ty, jak vy

I tvrdím.. lepší ty, jak vy tvrdíte, falešné hodnoty liberalismu než klausovský nacionalismus.

Tak to je kauf, radeji se

Tak to je kauf, radeji se drzet falesnych hodnot nez hledat vlastni....

úžasné shrnutí

Krátká paměť ale vykoná své a brzy se bude říkat - Vždyť on Klaus byl vlastně docela fajn. Pozitivní na amnestii je, že díky ní se budou jeho "zásluhy" líp pamatovat.

Ono se to posmiva a radi,

Ono se to posmiva a radi, kdyz jeden nema zadnou vykonnou funkci, ani zodpovednost!!! Tento spolek pisalku, NADLIDI, nikdy nic hmotneho a prospesneho nevytvoril... Tvari se, ze neplati: Jaky je narod vekslaku, takovi budou jiste i nase elity...

Ad LUCAS - co si to

Ad LUCAS - co si to dovolujete? Už jen to, co všechno tihle "neužiteční lidé, co nikdy nic nevytvořili" musí zaplatit na daních, aby je pak dobrodruzi a vychytrálci typu Klause mohli prožrat a rozházet - to je málo? Kolik ti je, kuliferdo, devět a půl?

Proč myslíte?

Poslyšte, proč myslíte, že tady mezi diskutujícími jsou jen lidé, kteří "nema[ji] zadnou vykonnou funkci, ani zodpovednost!!!" ... spolek pisalku, NADLIDI, nikdy nic hmotneho a prospesneho nevytvoril[i]...???? Proč myslíte, že tady nepíší lidé, kteří sami řídí nebo řídili velké podniky a instituce, kteří sami aktivně zažili transformaci a aktivně bojovali právě proti bankovnímu socialismu a argumentům, že "nelze jít jinou cestou, protože by nastal dominový efekt a podnik za podnikem by padal jako domečky z karet"? Proč myslíte, že tu nepíše a nediskutuje řada lidí (včetně pana Léko), kteří se aktivně podíleli na tlaku za posílení roli práva v obchodní oblasti u nás (např. v době obrovských bojů na konci 1. poloviny 90. let, které dospěly k alespoň jakémusi přiblížení obchodního práva civilizovanému světu v r. 1996 a zákonů regulujících finanční trhy o něco později)?

V diskuzích na ČP takové lidí viditelně potkáváte, někdy pod jménem, častěji pod nickem.

Kdykoliv jedu kolem areálu Škodovky v Plzni, ráji "sběračů železa" - halám Poldi u Kladna, pozůstatkům areálu ČKD ve Vysočanech - dnes ruinám v vytlučenými okny, které zatím nikomu nestojí ani za asanaci, nemohu si nevzpomenout na to, jak nákladnou cestu zaplatili čeští daňoví poplatníci k tomuto neslavnému konci. Dnes je na jiném místě článek o exekuci na Tatru, které - a spolu s ní i Liazu a Pragovce - sebral naději na lepší budoucnost další "kapitán českého průmyslu" Hanák tím, že blokoval vsup zahraničních zájemců do spojení uvedených tří výrobců nákladních automobilů v Československu (tehdy ještě) trváním na "české cestě".   

Článek je pěknou, stručnou a výstižnou skicou na téma motivů Václava Klause a vystihuje nejen dobu transformace, ale celé období jeho působení v nejvyšší politice.

Vaše logika věci je asi

Vaše logika věci je asi taková. Kdo o ničem nerozhoduje, nic nezkazí. Kdo o ničem nerozhoduje, nemá právo do ničeho kecat. Nechme těch pár vyvolených dělat co a jak chtějí....

Nejde náhodou i o vaše peníze ??

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah