Může za stagnující výběr DPH vyšší sazba?

Stát vybral letos za sedm měsíců na dani z přidané hodnoty stejně jako loni, přestože spodní sazba stoupla o čtyři procentní body.

Ekonomika
Lukáš Novotný | 02.08.2012
Ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že případné nákupy potravin v cizině nemohou mít na stagnující výběr DPH vliv.

Když vláda loni prosadila zvýšení sazby DPH na základní životní potřeby, jako jsou potraviny a podobně, slibovala si od toho o 15 procent větší výnos z této daně pro státní rozpočet. Jenže vývoj inkasa za prvních sedm měsíců roku naznačuje, že se tyto propočty ani částečně nenaplní. Stát vybral do konce července na DPH 122,6 miliardy korun, tedy stejně jako v témže období loni. Jak je to možné?

Vysvětlení je hned několik a míra akcentování každého z nich záleží na tom, z jakých úst zaznívá. Například odbory tvrdí, že spodní sazba daně zvýšená od letošního roku z 10 na 14 procent vyhnala spoustu lidí za nákupy do zahraničí, kde je DPH na potraviny nižší.

Vliv tohoto způsobu nákupní turistiky však bude spíše marginální, neboť vzhledem k dojezdové vzdálenosti se rozhodně nevyplatí každému. Ministr financí Miroslav Kalousek navíc tvrdí, že celková spotřeba domácností ve snížené sazbě neklesla, a tudíž nemohly mít nákupy potravin v cizině na stagnující výběr daně vliv. Případné cestování za nákupem ostatního zboží označil Kalousek za nesmysl, neboť v okolních zemích je základní sazba daně přibližně stejná jako u nás nebo vyšší.

Přehoupla se již Lafferova křivka?

Jako logičtější se jeví argument, že zvýšení nákladů na potraviny a léky odebralo domácnostem zdroje na další nákupy. A ty si navíc pečlivěji rozmýšlejí. Proti tomu však hovoří údaje Českého statistického úřadu o maloobchodních tržbách za leden až květen, kdy prodej nepotravinářského zboží stoupl meziročně ve stálých cenách o 2,1 procenta, zatímco prodej potravinářského zboží klesl o 2,6 procenta.

Hlavním důvodem stagnujícího inkasa DPH bude neveselý stav ekonomiky a především obavy z jejího dalšího vývojeZastánci předchozího názoru, že vyšší daň vysává lidem z účtů peníze na další utrácení, připomínají rovněž efekt takzvané Lafferovy křivky. Ta ukazuje, že objem vybraných daní roste pouze do určité kritické meze míry zdanění. Po jejím dosažení začíná klesat. Doporučují proto sjednocení obou sazeb daně (nyní ve výši 14 a 20 procent), například na 15 procentech, a zrušení všech daňových výjimek, jak předpokládala svého času daňová reforma někdejšího ministra financí Vlastimila Tlustého.

Jenomže ani vysvětlení stagnujícího inkasa DPH pomocí Lafferovy křivky není všeobjímající. Hlavním důvodem tak bude s největší pravděpodobností nepříliš veselý stav ekonomiky, která za první čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta, a především obavy z jejího dalšího vývoje. K tomu navíc přistupují klesající reálné mzdy, které jsou důsledkem vyšší inflace a nezaměstnanosti.

Přesto se ministerstvo financí nenechalo znepokojivým výběrem DPH odradit a na příští rok naplánovalo další zvýšení obou sazeb o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Jak asi zareagují spotřebitelé? 

Zobrazit diskusi
Reakcí:13

Komentáře

ČESKÁ POZICE ctí demokratickou diskusi. Prosíme vás však o respektování pravidel diskuse (viz Podmínky užívání služeb), jejichž smyslem je přispět k její korektnosti a smysluplnosti.

Vložením příspěvku potvrzujete svůj souhlas s těmito pravidly. Příspěvky, které se z nich vymykají, budeme nuceni odstranit.

Děkujeme vám za pochopení.

Přirozené chování lidí někteří nemohou pochopit :)

Když se většina zboží a služeb za vlády ČSSD (2004) v souvislosti přizpůsobení sazeb DPH EU převedla z 5% na 22% (a pak z 22% na 19%), získala tím vláda krátkodobě navíc ve výběru kolem 30 mld. Kč. Viz např. telekomunikace a přístup na Internet,  kde i při vysokých cenách nebylo kam uhnout. Podobně i v potravinách a dalších komoditách a službách.  Efekt zvýšení výběru DPH  však nebyl dlouhodobý. Opakované zvýšení spotřebních daní nad úroveň okolních států rovněž zatěžuje naše kapsy a rozhodování, za co utratit peníze.  Nyní už mnoho lidí nemá kam uhýbat, jejich příjmy do rozpočtu nerostou, u řady z nich klesají. Současně zapůsobil i prudký růst cen části základních potravin (meziročně i více, než +50 %) a ropných produktů i řady služeb včetně daní a poplatků. Jediná možná obrana je, omezit spotřebu zbytných věcí (včetně potravin) a chovat se obezřetně vůči obsahu vlastní peněženky. Psychologická reakce zřejmě výrazně posílila omezení spotřeby a proto ani další zvýšení daňových sazeb nemůže přinést větší celkový výnos pro stát. Možná tak u alkoholu a cigaret, kde působí _drogová závislost_ konzumentů. Vláda se zřejmě dostala celkovou odvodovou zátěží občanů  za vrchol Lafferovy křivky a občané zaujali obranné pozice.  Omezit spotřebu drahého benzínu a používat více hromadné dopravy lze poměrně snadno. Snadno lze omezit i spotřebu potravin. Ne o 1 či 3 procenta, ale třeba i o 20. A když se to všechno pěkně posčítá, vláda vybere míň. Na tom přece není nic překvapivého. :)

 

Řada politiků se svými statisícovými platy už je vnímáním reality obyčejných lidí úplně mimo a jejich schopnost odhadnout, jak se lidé budou chovat v dalších měsících a létech, je omezená.

Nižší sazba DPH 5 a nebo 14%

Když byla nižší sazba DPH 5 %, tak stavební firmy, stěhováci, opraváři praček  atd. poctivě platili DPH. Při 10% už to bylo horší a dnes při 14% je to katastrofa.

Otevřela se šedá ekonomika a začala stoupat. Lidé si začínají zvykat, že je lepší neplatit daně, jednak proto, že jsou vysoké a jednak proto, že nehodlají daněmi podporovat mafiány a tuneláře.

Nepříjemné je, že když se lidé naučí podvádět s placením daní, tak ani jejich následné snížení zvýšený výběr nepřinese.

Vláda i opozice (celostátní i provinční) musí zejména přestat krást, dále pak musí nastavit jednoduchá, přívětivá, jasná a dlouhodobě platná pravidla pro podnikání, jinak se z toho nevyhrabeme a budeme nadále kráčet směr Bělorusko.

Věřili jsme, že vykroužkování stačí ale zdá se, že bude třeba přistoupit k tradiční defenestraci. 

 

co vím já, tak všichni kolem

mě, tvrdí, že nakupují méně, i já tak činím, něco se doplňuje na vesnici bez účtenek, popravdě udělám to raději, raději dám prachy na vesnici než na tendry .... a pokud vím, nejsem sám

Přesně tak

Vliv růstu DPH je ale mnohem nižší, než vliv růstu cen na domácím trhu závislém na světových cenách. Samotným zvyšováním cen při stejné spotřebě roste i výběr daní. A když je vláda ještě zvýší...  Stačí se poohlédnout, co na trhu potravin způsobilo ekonomicky nesmyslné povinné přidávání "biopaliv" do ropných paliv a kolik požírá státní podpora OZE. To jsou zcela zbytečně do kanálu vyhozené stamiliardy. Zelená víra prosazovaná do státní politiky nás ještě přijde hodně draho...

přesně tak a zároveň zeleně

Považuji se za zastánce "zelené víry" - nejsem přírodovědec, takže tomu vědecky nerozumím, ale na trvalé udržitelnosti mi záleží.

 

Nakupování na vesnicích vnímám jako podporu místní komunity. Menší nákupy zase jako omezení spotřeby. Vše mi zapadá do mé "zelené víry".

 

Problémem podle mě není zelená ideologie, ale její překroucování podnikateli a z toho vyplývající nevhodné prosazení do rozhodování volených zástupců.

Zelená víra problémem je, a velkým

Jako každá jiná víra nepotřebuje příliš mnoho racionálních argumentů. Stačí se podívat na vývoj v Česku po roce 1989. Začal boj zelené sekty proti jaderným elektrárnám, zbytečné průtahy při stavbě dálniční sítě, nesmyslná mediální i faktická podpora "úsporných žárovek" (kompaktních zářivek) završená zákazem výroby a prodeje 100W žárovek, a řada podobných akcí, které nevedou a ani nemohou vést k rozumnému cíli. Do politiky tyhle nesmysly protlačují právě zelení, a teprve potom se vln různých státních podpor chytá podnikatelská sféra, která si díky hlouposti politiků dokáže najít příležitost, jak  "podojit" stát (občany - daňové poplatníky) o peníze, které by na volném trhu neměli nikdy šanci získat.

Proto kladu mezi ochranu přírody (podloženou znalostmi ekologů a vzdělaných lidí z řady technických oborů) a zelené aktivisty organizované v různých spolcích vysoký plot z ostnatého drátu a těžce nesu, když je moderátoři ČT, ČRO a dalších médií nerozlišují a zahrnují pod pojem "ekologové".

reakce spotrebitelu

nejspis bude, ze budou jeste nasraneji mlatit pantem o tom, jak je to sere.

Reakce spotrebitelu by mela byt, vzit vidle a ty smejdy vyhazet.

Obvykle nejsem tak radikalni, jenze jak se ukazuje, oni s nama taky nejednaji v rukavickach, a po dobrem to s vrchnimi sedmilhari evidentne nepujde.

Mame tady takovou peknou tradici, menuje se "dí fenstr politik".. a tradice by se mely udrzovat.

 

za blbce..

Vládní potentáti nás mají za blbce, které je nutno vyždímat až do podstaty..případně i víc. Ano, souhlasím,nejspíš to po dobrém nepůjde.

Kdysi jeden nejmenovaný politik Sládek chtěl vzít buldozery a celou tu vládní veteš nahrnout do Vltavy..Pro tohle řešení už nazrává doba..

To je jedina vec, ktere se boji.

Boji se, ze jim nekdo zakrouti krkem. Dosud meli pod palcem policii a statni zastupitelstvi. Ted se preorientuji jen na soudy. Dnes si u nas lze koupit beztrestnosti a co s nimi jineho nez se pokusit jim to vratit?

Videli byste jak by se politicka kultura posunula pokud by to nekdo z nich dostal....

Kdo to mohl vědět, šéfe?

ptá se v jednom filmu s Belmondem gangster svého bosse. Ten se na něj posupně podívá a odvětí: "Každej vůl." Ale hlavně se nedat odradit. Vyšlo to u benzínu, vyjde to i u DPH.

Alespoň, že se tomu konečně věnujete. Už několik let je jasné, že s Kalouskem u finančního kormidla se poměrně zbytečně suneme do průšvihu gigantických rozměrů a mě celou dobu fascinuje, jak to většina médií bohorovně přehlíží či maximálně něco zabručí o "nutných reformách".

Každý rok nahodí naprosto fantasmagorický odhad příjmů, podle něho vesele rozjede utrácení, výsledkem je sekera jako vrata a ještě tomu drze říká rozpočtová odpovědnost.

Příští rok nás čeká hodně ošklivé "překvapení". A Kalousek, vláda rozpočtové odpovědenosti a poslanci, co pro to zvedli ruku, se budou dívat jeden na druhého a říkat si: "Člověče, kdo to mohl tušit?"

Pokud je Kalousek při

Pokud je Kalousek při plánování příjmů státního rozpočtu nalitej stejně jako v parlamentu, když nás přesvědčuje o výhodnosti koupě  letounů CASA, tak je jasné, že výsledkem jsou kraviny.

Myslíte že poslanci budou schopni takové sebereflexe?

Já myslím, že poslední dva roky jejich korytaření najedou takový finiš, že nás z toho budou přecházet zraky. Vždyť už teď se chovají jako v posledním tažení, rozdávají svým poskokům ve státních službách astronomické odměny, tunelují evropské dotace způsobem naprosto nevídaným a pranic je nezajímá, že nám EU utracené miliardy s největší pravděpodobností nezaplatí. Zadávají stomilionové a miliardové státní zakázky bez výběrového řízení, svým firmám, ve kterých jsou skrytými akcionáři. Zkrátka cupují českou zem naprosto nepokrytě a bez skrupulí, téhle vládní suitě může fandit už jen zloděj, který z tohoto bordelu profituje nebo naprostý magor. Teď si to lidé hlavně nesmí pohnojit a nesmí zvolit do prezidentské pozice nikoho s politickou minulostí, nikoho kdo je dosavadní politikou jakkoliv ulepen a to i krátkodobě!

Tak to splňuje snad jen Tomio

Tak to splňuje snad jen Tomio Okamura. Koneckonců proč ne, po dědkovi Pružinském to může být už jen lepší.

Skrýt diskusi

Oblíbený obsah