Ekonomika
Jaromír Veber|12.03.2014

Jak pomoci opatrnému našlápnutí k růstu

Jsme svědky velmi křehkého oživení české ekonomiky. Jaké jsou její perspektivy ve světle programového prohlášení vlády?

S nástupem nové vlády a představením jejího programového prohlášení si nejen odborná veřejnost klade otázku, jak se tyto skutečnosti promítnou do budoucího vývoje české ekonomiky. Asi jen věštec s křišťálovou koulí zná jasnou odpověď, nicméně existují různé symptomy a indicie, na jejichž základě lze s menší či větší věrohodností činit předpovědi perspektiv české ekonomiky, píše Jaromír Veber.

Ekonomika
Petr Kováč|20.03.2014

Burzy čeká příval nováčků

Dobrá nálada na akciových trzích láká firmy, které si chtějí jít pro kapitál. Agentura Thomson Reuters odhaduje, že v roce 2014 vzroste celkový objem nově kotovaných akcií proti loňsku o 47 procent.

Reakcí:0
Ekonomika
Juraj Draxler|04.03.2014

Důchodové reformy by neměly být ideologickou hračkou

Nová vláda si do programového prohlášení dala zrušení Nečasovy reformy penzijního systému. Přesně tak, jak to sociální demokraté slibovali již před schválením nových důchodových pravidel zavádějících individuální investiční účty. Jde opravdu o zvrácení významné reformy, jež dokáže „předejít krizi“ ekonomiky vyplývající ze stárnoucí populace, jak uvádějí někteří komentátoři? Výhody a nevýhody vícepilířových důchodových systémů rozebírá Juraj Draxler.

Reakcí:6
Ekonomika
Miroslav Novák|03.03.2014

Trend vysoké nezaměstnanosti jen tak neskončí

Nezaměstnanost z kraje nového roku trhá rekordy. Přesto se najdou tací, kteří daný problém bagatelizují, nezaměstnané obviňují z neschopnosti najít si práci a porovnávají situaci na pracovním trhu v Česku se zeměmi, kde je míra nezaměstnanosti výrazně vyšší. Jaká je tedy skutečnost a jaké vyhlídky čeká domácí pracovní trh během letošního roku?

Reakcí:14
Ekonomika
Vít Kučík|26.01.2014

Otvírají se skutečně nůžky mezi bohatými a chudými?

Tvrzení, že bohatí bohatnou a chudí chudnou, je zajímavé pro média i politiku. Nůžky mezi bohatými a chudými státy či společenskými třídami se však z dlouhodobého hlediska zavírají. A otvírají se ve chvílích společenských změn. Není to však tak, že by chudí chudli, jen bohatí rychleji bohatnou. To je pozitivní zpráva, z níž vyplývá, že navzdory mediálnímu šumu a různým dočasným turbulencím se svět spíše zlepšuje, píše Vít Kučík.

Reakcí:30
Ekonomika
Jiří Táborský|23.01.2014

Projekt Národní elektronický nástroj aneb Jak to nedělat

Ministerstvo pro místní rozvoj stále ještě nevybralo firmu, která bude v příštích pěti letech provozovat za peníze v řádu stovek milionů korun takzvaný Národní elektronický nástroj, což má být systém pro elektronické zadávání komplikovaných veřejných zakázek. Systém navíc stále není vyvinutý a předaný ministerstvu. Jelikož měl být v ostrém provozu už od začátku roku 2013, je to poněkud na pováženou.

Reakcí:4
HOT TOP|Ekonomika
Jakub Kučera|21.01.2014

Japonsko versus eurozóna aneb Přání otcem statistiky?

Václav Klaus se ve svém tažení proti euru a Evropské unii rád opírá o různé statistiky. Tomu nelze nic vytknout, problém je, že některé statistiky jsou přinejmenším zavádějící. Jako když například ekonom Criton Zoakos srovnává „ztracenou dekádu“ v Japonsku a dekádu eura v Evropě. Závěr není pro jednotnou měnu lichotivý – její dekáda prý byla hospodářsky ještě větší katastrofou. Že tomu tak nebylo, dokazuje Jakub Kučera.

Reakcí:4
HOT TOP|Ekonomika
Jan Novotný|11.12.2013

Evropská integrace po krizi: Sjednocení mezi deflací a rozpadem

Evropská unie se dnes nachází uprostřed cesty mezi rozdrobeným systémem malých, navzájem soupeřících států a evropskou federací. Takový systém vyvolává nestabilitu. Přechod k úplnému sjednocení bude zúčastněné strany ještě hodně bolet, ale všichni se během úvodní radostné euforie dostali příliš daleko, aby bylo možné se jen tak vrátit, píše ekonom Jan Novotný.

Reakcí:21
Ekonomika
Jiří Janáč|11.12.2013

Kanál Dunaj – Odra – Labe: Je legitimní se o něj pokusit?

Sen několika generací českých inženýrů, který po svém návratu do politiky oživil prezident Miloš Zeman, se za ministra dopravy Zdeňka Žáka dostal do fáze reálných příprav – Žákův resort v pondělí vypsal veřejnou zakázku na zpracování studie proveditelnosti. K letité historii příprav obřího díla se nyní vrací historik Jiří Janáč. A upozorňuje: „Výsledek plánované studie proveditelnosti bude značně odvislý od zvolené metodiky a výběru zohledněných faktorů.“

Reakcí:17
Ekonomika
Jiří Táborský|30.11.2013

Otevření dat zprůhlednilo evropské peníze

Iniciativa Otevřená data zveřejnila výsledky soutěže o nejlepší aplikace stojící na otevřených datech, tedy údajích, které jsou na internetu volně k využití. Ocenění získaly tři aplikace: první přehledně mapuje, kam tečou peníze z evropských fondů; další lidem ukazuje nejbližší lékárnu a informace o lécích; a tou třetí je mapa, která lidem na vozíku ukazuje například bezbariérové restaurace.

Reakcí:1