Finance
Pavel Kohout|09.04.2014

Padla magická hranice dluhů. A žádný mocný Žid v pozadí.

Jedenáct let od studie Standard & Poor’s vývoj předstihuje i její tehdejší pesimistický scénář ohledně státního zadlužení evropských zemí.

Podle agentury Bloomberg objem dluhu celého světa dosáhl sto bilionů dolarů. Roste především zadlužení evropských zemí. Od ledna 2002, kdy byla zveřejněna studie agentury Standard & Poor’s, uplynulo více než jedenáct let. Dosavadní vývoj bohužel předstihuje i tehdejší pesimistický scénář. Evropské státy přicházejí o rating AAA jako na běžícím pásu. A jak to bude s dluhem v roce 2050, se dnes raději nikdo nepokouší hádat. Píše Pavel Kohout.

Energetika
Jakub Kučera|16.04.2014

Americký plyn svobody

Ruská okupace ukrajinského Krymu vzbudila mezi širší veřejností zájem o rozsah naší závislosti na ruských energetických dodávkách. Náš návyk na zemní plyn z východu si pak mnozí dali pochopitelně do souvislosti s „břidlicovou revolucí“, která zaplavila USA levným plynem. Nemohl by americký zemní plyn snížit naši energetickou závislost na nevypočitatelném Kremlu? ptá se Jakub Kučera.

Reakcí:12
Finance
Juraj Draxler|08.04.2014

Co takhle financovat českou infrastrukturu netradičně...

Česká vláda by měla projevovat výraznější aktivitu ohledně zajištění tolik potřebných investic do infrastruktury. Jak na to? V rámci ministerstva financí by například mohla vzniknout specializovaná jednotka pro infrastrukturní investice. Ta by připravila jasnou strategii a kumulovala know-how pro netradiční formy investování. „Jde mimo jiné o prorůstové fondy, rozvojové banky a v neposlední řadě takzvané PPP projekty,“ píše Juraj Draxler.

Reakcí:2
Energetika
Vratislav Ludvík|04.04.2014

Jak se vyrovnat s ruským plynem v Evropské unii

Chceme-li, aby sankce proti Rusku byly pro jeho „plynové“ politické spády dlouhodobě zničující, a přitom aby nebyla ohrožena dodávka zemního plynu z Ruska do Evropy, stačí málo: Zakázat dlouhodobé kontrakty mezi Gazexportem a evropskými importéry a nahradit je volnými obchodními smlouvami s maximální délkou dva roky, zcela zrušit doložky „take or pay“ a přesunout místa obchodního měření na vnější hranice EU.

Reakcí:46
Energetika
Jan Žižka|04.04.2014

Ministr energetiky USA: Cenu ropy manipulovat nesmíme

Kdo očekává, že USA použijí své objemné strategické rezervy ropy jako zbraň proti Rusku, bude zklamán. Vyplývá to z rozhovoru ČESKÉ POZICE s americkým ministrem energetiky Ernestem Monizem. „Strategické rezervy máme proto, abychom mohli reagovat na nouzové situace. Jejich smyslem není manipulovat ceny ropy,“ říká Moniz. A dále vysvětluje, že nové bloky Temelína se budou Česku hodit. Stejně jako temelínská elektřina Německu.

Reakcí:38
Podnikání a trhy
Ondřej Koutník|01.04.2014

Camillus Braxator. Portrét muže ze stínu.

Pan Camillus Braxator veřejně nevystupuje, jak se na diskrétního privátního bankéře a právníka sluší. Kdyby však promluvil, mohl by vnést něco světla do série podnikatelsko-politických příběhů, v nichž figuruje. Mezi nimi vyčnívá případ privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), na níž český stát tratil miliardy korun. Není však jediný...

Reakcí:12
Podnikání a trhy
Vít Kučík|30.03.2014

Zemědělské půdy ubývá. Kolik jí vlastně potřebujeme?

Zemědělské půdy ve vyspělých zemích pozvolna ubývá, protože jí není již tolik třeba. Lze totiž jednak vypěstovat více plodin na menší ploše, jednak se produkce stěhuje do oblastí, kde je levnější. Tento úbytek je mimo jiné důsledkem změny lidských preferencí. A nevyplývá z něj nedostatek potravin, zvyšování jejich ceny ani jiná přímá nebezpečí. Ukazují to alespoň statistická data. Tento závěr není nijak špatný, píše Vít Kučík.

Reakcí:21
Podnikání a trhy|Hlas elity
Redakce ČESKÉ POZICE|21.03.2014

Případ XP: Zrada na uživatelích, nebo pokrok nezastavíš?

Fakt, že Microsoft 8. dubna ukončí po dvanácti letech podporu operačnímu systému Windows XP, způsobí dle výsledků ankety ČESKÉ POZICE problémy téměř třetině oslovených vrcholných manažerů a právníků. Dle jednoho z nich „je to nesolidní postup od firmy Microsoft, mají dost zisku i hotovosti, aby nekašlali na lidi, co si od nich něco koupili“. Žádnou tragédii v tom naopak nevidí tent respondent: „Člověk musí byt v moderní době kompatibilní s IT, ne naopak.“

Reakcí:11