HOT TOP|Ekonomika
Pavel Smutný|23.04.2014

Evropa: Na silnějším hlasu ekonomické sféry vydělají všichni

Je třeba změnit, aby evropská podnikatelská elita promlouvala ve veřejném prostoru osamoceně a hájila partikulární, dokonce menšinový zájem.

Ukazuje se, že mocensko-politický pakt Francie a Německa již nestačí k proměně Evropy v kontinent znovu nabírající sílu. Kompetentní diskuse nezatížená oficiálním slovníkem by měla probudit reprezentativní evropskou ekonomickou průmyslovou a vizionářskou elitu. Je třeba změnit, aby její hlas ve veřejném prostoru zněl často osamoceně a jako partikulární, snad dokonce menšinový zájem. Píše Pavel Smutný, expert na obchodní vztahy.

HOT TOP|Podnikání a trhy|Právo a bezpečnost
Ondřej Koutník|25.04.2014

Privatizační fantom Appian opět na scéně

Příběh skupiny Appian, která sehrála klíčovou roli v divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti a v roce 2003 od státu získala i plzeňskou Škodovku, neskončil před deseti lety. Privatizační fantom upoutává pozornost policie i nyní. Z účtů Appianu odtekly v letech 2009 až 2011 miliardy korun do nizozemské společnosti Fynerdale Holdings. Podle zjištění ČESKÉ POZICE tyto podezřelé transakce policie prošetřuje.

Reakcí:0
HOT TOP|Podnikání a trhy
Petr Havel|24.04.2014

Ptáme se po roce znovu: Kdo se restauracím konečně podívá do hrnců?

V naší zemi reálně nevíme, co ve veřejných stravovacích zařízeních jíme. Nevíme, odkud pocházejí suroviny k přípravě jídel, jaké je jejich složení a zdali není strávník klamán. I proto je jednou z ambic novely zákona o potravinách nastavit režim, jaký platí pro výrobce a prodejce potravin, rovněž pro pokrmy vařené ve stravovacích zařízeních. Ministerstvo zdravotnictví, jež by přišlo o část kompetencí, se tomu vehementně brání. Píše Petr Havel.

Reakcí:2
HOT TOP|Podnikání a trhy
István Léko|22.04.2014

Fotbalové Euro 2020 v Praze nebude

Aktualizováno. Osmačtyřicet hodin před vypršením lhůty na dokončení přihlášek fotbalová asociace požádala ministra školství Marcela Chládka, aby vládě nepředkládal žádost o garance pro Euro 2020. Kolaps českého snažení o eurošampionát odstartovala pražská radnice. Odmítla podepsat smlouvu mezi hlavním městem, Fotbalovou asociací ČR a UEFA, která byla nutnou podmínkou kandidatury na spolupořádání mistrovství Evropy.

Reakcí:8
Energetika
Vratislav Ludvík|21.04.2014

Dopis Janu Nerudovi aneb Povídky plynárenské

Pražan si již svůj plyn nebude nakupovat v plynárně, jak byl po 167 let zvyklý, ale od „strategického partnera“. V naší době si sice můžete vybírat, od koho si plyn – pokud jej má – koupíte. Jenomže tradice je tradice, to platilo i za Vašich časů. Pražská plynárna byla stále synonymem pro pražské plynárenství „se vším všudy“; dnes se má scvrknout jen na provoz městské sítě plynovodů, jehož cenu určuje stát. Věru trudný konec, nemyslíte?

Reakcí:1
Energetika
Jakub Kučera|16.04.2014

Americký plyn svobody

Ruská okupace ukrajinského Krymu vzbudila mezi širší veřejností zájem o rozsah naší závislosti na ruských energetických dodávkách. Náš návyk na zemní plyn z východu si pak mnozí dali pochopitelně do souvislosti s „břidlicovou revolucí“, která zaplavila USA levným plynem. Nemohl by americký zemní plyn snížit naši energetickou závislost na nevypočitatelném Kremlu? ptá se Jakub Kučera.

Reakcí:18
Finance
Pavel Kohout|09.04.2014

Padla magická hranice dluhů. A žádný mocný Žid v pozadí.

Podle agentury Bloomberg objem dluhu celého světa dosáhl sto bilionů dolarů. Roste především zadlužení evropských zemí. Od ledna 2002, kdy byla zveřejněna studie agentury Standard & Poor’s, uplynulo více než jedenáct let. Dosavadní vývoj bohužel předstihuje i tehdejší pesimistický scénář. Evropské státy přicházejí o rating AAA jako na běžícím pásu. A jak to bude s dluhem v roce 2050, se dnes raději nikdo nepokouší hádat. Píše Pavel Kohout.

Reakcí:68
Finance
Juraj Draxler|08.04.2014

Co takhle financovat českou infrastrukturu netradičně...

Česká vláda by měla projevovat výraznější aktivitu ohledně zajištění tolik potřebných investic do infrastruktury. Jak na to? V rámci ministerstva financí by například mohla vzniknout specializovaná jednotka pro infrastrukturní investice. Ta by připravila jasnou strategii a kumulovala know-how pro netradiční formy investování. „Jde mimo jiné o prorůstové fondy, rozvojové banky a v neposlední řadě takzvané PPP projekty,“ píše Juraj Draxler.

Reakcí:2